Gicu Grozav, la primul gol pentru Petrolul! Victorie la scor pentru ploieșteni în Turcia

Duminica, 26 Iunie 2022, ora 09:05
2813 citiri
Petrolul a facut scor fluviu în Turcia FOTO facebook

Cel de-al doilea test susținut în cantonamentul din Turcia s-a transformat într-un adevărat antrenament ofensiv, „lupii” câștigând cu scorul de 8-0 (3-0) partida cu formația turcă Beykoz 1908 S.K.D.

Elevii lui Nicolae Constantin nu au avut probleme în fața unei echipe de eșalon inferior, diferența de valoare fiind cît se poate de evidentă. Astfel, meciul cu Beykoz 1908 a fost mai degrabă un antrenament util, mai ales pentru ofensiva „galben-albaștrilor”, și, totodată, un bun prilej pentru jucătorii veniți în această vară să spargă gheața și să-și treacă în cont primele reușite în tricoul Petrolului.

Festivalul golurilor a fost deschis de un fundaș lateral, Pashov (2) punctând după o incursiune pe partea dreaptă, iar Măzărache (21) a înscris pentru 2-0, după ce a rămas singur doar cu portarul advers. Beykoz a reușit, apoi, să se țină bine vreme de aproape 45 de minute, timp în care a mai primit doar un singur gol, Dumitriu marcând în prelungirile primei părți, după care finalul de meci s-a transformat într-o adevărată corvoadă pentru portarul turcilor, obligat să mai scoată de încă cinci ori mingea din plasă.

Cioiu (66) a înscris din fața porții, după ce a „culcat” doi adversari, apoi Dragoș Gheorghe (69) a profitat de o degajare lungă a lui Raul Avram și a trimis în plasă, iar Mirko Ivanvoski (75 – „cap”, după un corner bătut, de pe stânga, de către Grozav; 77 – șut direct, de la 18 metri, fără speranțe pentru portar) și Gicu Grozav (82, penalti) au completat tabloul unei victorii categorice.

FC Petrolul Ploiești – Beykoz 1908 S.K.D 8-0 (3-0)

Marcatori: Pashov (2), Măzărache (21), Dumitriu (45+1), Cioiu (66), Dr. Gheorghe (69), Ivanovski (75, 77), Grozav (82, penalti).

Petrolul (repriza 1): Moroz – Olaru, Tamaș, Horj – Pashov, Cebotaru, Dumitriu, Velisar – Bratu, Măzărache, Tucaliuc.

Petrolul (repriza 2): Avram – Meijers, Olaru, Huja – Borța, Jair, Seto, Țicu – Cioiu (85 Tolea), Ivanovski, D. Gheorghe (70 Grozav).

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#petrolul, #scor, #Gicu Grozav, #echipa Nae Constantin, #spectacol , #stiri fotbal