Petrolul - UTA, meci important în cursa pentru salvarea de la retrogradare

Luni, 22 Aprilie 2024, ora 21:22
2002 citiri
Petrolul a remizat cu UTA

Echipa Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate, luni, pe teren propriu, scor 1-1, cu gruparea UTA Arad, în ultimul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii.

La Ploieşti, gazdele au deschis scorul în minutul 11, prin Grozav, care a înscris din pasa lui Sergiu Hanca. Arădenii au marcat şi ei, în minutul 55, când Omondi a şutat extraordinar de la distanţă, dar golul, iniţial validat, a fost anulat după analiza VAR, pentru că Luckassen a comis henţ într-o fază anterioară. Oaspeţii au reuşit totuşi egalarea, în minutul 83, prin Claudiu Micovschi, şi meciul s-a încheiat 1-1.

UTA e pe locul al treilea în play-out, cu 28 de puncte, în timp ce Petrolul ocupă poziţia a 5-a, cu 26 de puncte. Niciuna dintre echipe n-a scăpat încă de emoțiile retrogradării, cu patru etape rămase de disputat, în condițiile în care Poli Iași, prima echipă de pe locurile d ebaraj, are 21 de puncte.

PETROLUL: Zima - Hanca, P. Papp, Huja, V. Ţicu – Jyry (Dumitriu 87), Seto – Al. Musi (I. Răducan 88), Jair (Işfan 67), Grozav (Garutti 76) – Irobiso (Berisha 67). ANTRENOR: Laszlo Balint

UTA ARAD: Fl. Iacob - Căpuşă, Conte, Stolnik, Diogo Rodrigues (K. Lawrence 84) - Omondi, Marcelo Freitas (Tudorie 74), C. Mihai (Vulturar 74), Micovschi (R. Pop 90+1) – Ezekiel (Joao Pedro 74), Luckassen. ANTRENOR: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: Seto 42

Arbitri: Horia Mladinovici - Mihai Marius Marica, Mircea Orbuleţ - Valentin Naidin Arbitri VAR: Sorin Costreie - Mihăiţă Necula

Observator: Eduard Dumitrescu

Quarterly Report - Editia 4

Primul fotbalist din Superliga României care e sigur că va juca la Euro 2024
Selecţionerul Georgiei, francezul Willy Sagnol, a anunţat miercuri lotul naţionalei Georgiei pentru turneul final al Euro 2024. În lot se află şi jucătorul Craiovei, Anzor Mekvabishvili....
Ce șanse de salvare are Dinamo după primul meci al ”barajului”. Goluri spectaculoase, cu 30.000 de fani în tribune
Echipa Dinamo Bucureşti a învins luni seara, pe teren propriu, scor 2-0, gruparea ciucana AFK Csikszereda, în prima manşă a barajului de promovare/menţinere în Superligă. Cu peste 30.000...