Craiova bate Poli Iasi, dar isi pierde vedeta

Duminica, 21 Martie 2010, ora 15:17
1392 citiri

Universitatea Craiova a castigat cu mari emotii meciul cu Politehnica Iasi, scor 2-1, insa l-a pierdut pe golgheterul Florin Costea, accidentat dupa o faza in care oltenii nu au primit lovitura de la 11 metri.

Dupa infrangerea de la Bistrita, calculele pentru evitarea retrogradarii s-au complicat pentru oamenii lui Mark Wotte, care au intrat decisi pe gazon sa obtina o victorie impotriva unei contracandidate.

Startul meciului a apartinut in totalitate oltenilor, care au ajuns cu usurinta la poarta lui Branet, insa fratii Costea au ratat incredibil din toate pozitiile, exasperandu-i pe cei 8.000 de spectatori prezenti in tribunele arenei din Severin.

In finalul primei reprize, Universitatea Craiova l-a pierdut pe Florin Costea. Acesta a fost faultat clar in suprafata de pedeapsa de Branet, insa arbitrul Alexandru Deaconu a lasat jocul sa continue.

Florin Costea s-a accidentat grav la genunchi si a fost inlocuit cu Alexandru Piturca.

Oltenii au continuat pressing-ul ofensiv si au reusit deschiderea scorului in minutul 61, prin bulgarul Iliev, care a finalizat cu capul o lovitura de colt executata de Mihai Costea.

Jucatorii Universitatii Craiova au trait periculos finalul meciului, iar in minutul 86 s-au vazut egalati dupa o lovitura de cap a lui Straton.

Totusi, Universitatea Craiova a reusit sa-si asigure cele trei puncte prin care iese de pe un loc retrogradabil, prin Prepelita, care a speculat excelent o iesire gresita a lui Branet, din minutul 89.

Meciul U Cluj - Poli Iași a aprins și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării. Clasamentul cu trei etape înainte de final
Formaţia Universitatea Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii. Golul a fost marcat de D....
Doliu la Universitatea Craiova. A murit portarul ”Campioanei Unei Mari Iubiri”
Fostul portar Florin Oprea, care a fost titular între buturile echipei de fotbal Universitatea Craiova în sezonul 1973-1974, în care alb-albaştrii au cucerit primul lor titlu din palmares, a...