Susținătorii lui Călin Georgescu, îmbrânceli cu jandarmii în Piața Victoriei. Au aruncat cu sticle și obiecte metalice în forțele de ordine

Vineri, 24 Ianuarie 2025, ora 16:39
4791 citiri
Susținătorii lui Călin Georgescu, îmbrânceli cu jandarmii în Piața Victoriei. Au aruncat cu sticle și obiecte metalice în forțele de ordine
Susținătorii lui Călin Georgescu, tensiuni cu FOTO captură video /Digi24.ro

Mai mulți protestatari au încercat să forțeze cordonul jandarmilor din Piața Victoriei, unde susținătorii lui Călin Georgescu au sosit în timpul unui protest sindical. Au aruncat cu o petardă, sticle de plastic și de sticlă și obiecte metalice rupte din gardurile menținute de jandarmi.

Protestatarii au trecut foarte rapid de la a scanda „unitate” la tensiuni cu jandarmii, atunci când aceștia au încercat să mute gardurile pentru a nu lăsa manifestanții să se apropie prea mult de clădirea Guvernului.

Un grup mic de oameni a încercat forțarea gardului, ceea ce a dus la îmbrânceli cu jandarmii. Susținătorii lui Călin Georgescu, înfășurați cu steagul României, au aruncat cu PET-uri, dar și cu sticle către jandarmi.

Ei au aruncat și cu alte obiecte, inclusiv cu o petardă care a bubuit puternic și a învăluit în fum o parte din jandarmi.

Mai mulți jandarmi au sosit la fața locului, iar sutele de manifestanți s-au înghesuit către gardul păzit de jandarmi, deși cea mai mare parte din Piața Victoriei este liberă, după ce protestul sindical față de ”Ordonanța trenuleț” s-a încheiat mai devreme, la sosirea susținătorilor lui Călin Georgescu.

"Nu CG s-a întâlnit cu extratereștrii, extratereștrii s-au întâlnit cu el". CTP râde de boicotul eșuat al lui Călin Georgescu. "Le-a crescut vânzările supermarketurilor"
"Nu CG s-a întâlnit cu extratereștrii, extratereștrii s-au întâlnit cu el". CTP râde de boicotul eșuat al lui Călin Georgescu. "Le-a crescut vânzările supermarketurilor"
Sub titlul "Neumannii și România suverană", jurnalistul Cristian Tudor Popescu a postat miercuri seară, 12 februarie, pe pagina sa de Facebook, un articol în care a sumarizat ironic, dar la...
Planul AUR pentru prezidențiale dacă este respinsă candidatura lui Călin Georgescu. Claudiu Târziu: "Trebuie să fim pregătiți"
Planul AUR pentru prezidențiale dacă este respinsă candidatura lui Călin Georgescu. Claudiu Târziu: "Trebuie să fim pregătiți"
Claudiu Târziu, președintele Consiliului Național al AUR, a afirmat miercuri, 12 februarie, la Digi24, că partidul său trebuie să propună un candidat pentru alegerile prezidențiale, în...
#protest Piata Victoriei, #calin georgescu, #jandarmerie, #petarde , #proteste
  1. Strategia lui Trump de extindere a puterii prezidențiale. Confruntarea cu sistemul judiciar
  2. Criza societăților occidentale. Cum au ajuns liderii SUA și Europa să se acuze de extremism: „Trăim vremuri asemănătoare cu perioada interbelică”
  3. Putin, lovit în propria țară: Un milion de ruși au luat o decizie dură, contrară președintelui
  4. Descoperire neobișnuită a NASA: Fenomen misterios detectat în jurul Pământului, nemaivăzut până acum VIDEO
  5. Câți pași trebuie să facem zilnic pentru a sta departe de infarct și atac cerebral: Descoperire ce schimbă totul
  6. Trump, asemănat cu un pacient de la azilul de nebuni. Este salutată ”distrugerea sistemului american actual” de un adversar
  7. Cum a influențat întoarcerea lui Trump la Casa Albă relațiile transatlantice
  8. Un alt reprezentant special al lui Trump se va ocupa de negocierile dintre Ucraina și Rusia. Ce îl recomandă?
  9. Șeful Trezoreriei, trimis de Trump la Kiev, anunță ce doresc Statele Unite de la Ucraina: resurse minerale
  10. Alegerile prezidenţiale din România au fost anulate din cauza dezinformării, recunoaște șefa diplomației UE. "Nu este un caz izolat"