Dezastru pentru Messi, Mbappe și restul vedetelor de la PSG. Ce s-a întâmplat azi pe Parc des Princes

Duminica, 30 Aprilie 2023, ora 21:26
3350 citiri
PSG a fost invinsa pe teren propriu FOTO facebook

Echipa franceză PSG a pierdut duminică, pe teren propriu, scor 1-3, în faţa fornaţiei Lorient, în etapa a 33-a din Ligue 1.

Pe stadionul Parc des Princes, oaspeţii au deschis scorul în minutul 15, prin Enzo Le Fée. În minutul 20, fundaşul marocan al parizienilor, Achraf Hakimi, care avea deja un cartonaş galben după un atac violent la Faivre, a primit al doilea galben pentru un fault asupra lui Yongwa, şi a fost eliminat. Pentru puţin timp a părut că eliminarea nu va influenţa jocul gazdelor, Mbappe egalând în minutul 29. A urmat însă golul lui Yongwa, din minutul 39, şi oaspeţii intrau în avantaj la pauză.

În partea secundă, Lorient şi-a impus jocul colectiv în faţa individualităţilor de la PSG şi Bamba Dieng a stabilit scorul final în minutul 88. Victorie cu 3-1 a lui Lorient, care este pe locul 11, cu 45 de puncte. PSG este lider în clasament, cu 75 de puncte, cu opt puncte peste ocupanta locului secund, Olympique de Marseille.

Rezultate înregistrate duminică în etapa a 33-a din Ligue 1:

AS Monaco – Montpellier 0-4; Troyes – OGC Nice 0-1; Rennes – Angers 4-2; Clermont – Reims 1-0; Paris SG – Lorient 1-3.

Ministerele şi administraţiile locale din Franţa încep testarea săptămânii de lucru de 4 zile. Cât timp va dura experimentul
Experimentarea săptămânii de lucru de patru zile în ministerele din Franţa va începe în această primăvară şi va dura „cel puţin un an”, potrivit unei note a administraţiei difuzate...
Retrospectivă excepţională Brâncuși, la Centrul Pompidou, sub înaltul patronaj al președintelui Franței
Brâncuşi a fost inventatorul sculpturii moderne. Retrospectiva excepţională de la Centrul Cultural George Pompidou, care s-a deschis marţi, invită publicul să descopere lumea poetică a...