Invincibilul Rafael Nadal. Spaniolul a mai luat un trofeu, după cel de la Australian Open

Duminica, 27 Februarie 2022, ora 08:24
2349 citiri
Rafael Nadal

Tenismenul spaniol Rafael Nadal, locul 5 ATP, a câştigat, sâmbătă, turneul de categorie ATP 500 de la Acapulco.

Al patrulea favorit l-a învins, cu scorul de 6-4, 6-4, pe britanicul Cameron Norrie, locul 12 ATP şi cap de serie numărul 6, după un meci care a durat o oră şi 55 de minute.

Acesta este trofeul cu numărul 91 pentru Nadal, al patrulea la Acapulco, după ce în acest an a reuşit 15 victorii la rând, care i-au adus și triumful de la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Spaniolul va primi un premiu de 314.455 de dolari şi 500 de puncte ATP, iar învinsul său, 169.500 de dolari şi 300 de puncte ATP.

După competiţia de la Acapulco, Nadal va urca pe locul 4 ATP, în timp ce Norrie rămâne pe locul 12 ATP.

Lovitură pentru Rafael Nadal, pe terenul care-i poartă numele, la turneul pe care l-a câștigat de 12 ori VIDEO
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a fost învins miercuri în turul al doilea al turneului ATP 500 de la Barcelona, pe care l-a câștigat de 12 ori. Australianul Alex de Minaur (25 de...
”Regele” Nadal a jucat primul meci pe zgură după 2 ani. Cum s-a descurcat la ATP Barcelona, pe terenul care-i poartă numele VIDEO
Tenismenul spaniol Rafael Nadal s-a calificat marți în turul secund al turneului ATP 500 de la Barcelona, jucând primul său meci pe zgură după aproape 2 ani, de la Roland-Garros 2022....