Rafael Nadal, meci de poveste la Wimbledon. Setul decisiv a fost dramatic

Miercuri, 06 Iulie 2022, ora 22:22
4965 citiri
Rafael Nadal

Spaniolul Rafael Nadal şi australianul Nick Kyrgios s-au calificat, miercuri, în semifinalele turneului de la Wimbledon, completând astfel careul de aşi.

Nadal, cap de serie numărul 2, a trecut în sferturile de finală de americanul Taylor Fritz, favorit 11, scor 3-6, 7-5, 3-6, 7-5, 7-6 (4), în patru ore şi 20 de minute, după un meci de poveste, încheiat în tie-break-ul setului decisiv.

Kyrgios s-a impus în faţa chilianului Cristian Garin, scor 6-4, 6-3, 7-6 (5), în două ore şi 13 minute.

Sârbul Novak Djokovic, favorit principal, şi britanicul Cameron Norrie, au obţinut marţi calificarea în semifinale.

Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...
Poveste de film. Fost coleg cu Hagi și Popescu, terorizat de Erdogan: "Nu mai am loc nicăieri în lume, mi-a luat totul”
Hakan Sukur (51 de ani), unul dintre cei mai buni marcatori din istoria fotbalului turc, fost coleg cu Gică Hagi și Gică Popescu la Galatasaray, trăiește un adevărat coșmar legat de...