Cine este singura româncă care merge mai departe în competiția de dublu de la Wimbledon

Joi, 30 Iunie 2022, ora 10:58
3908 citiri
Raluca Olaru va juca în turul II la Wimbledon FOTO facebook

Monica Niculescu şi Gabriela Ruse au pierdut, miercuri, în două seturi meciul din primul tur al turneului de la Wimbledon, disputat în compania dublului belgiano-spaniol Kirsten Flipkens/Sara Sorribes Tormo..

Perechea Niculescu/Ruse a condus în startul primului set cu dublul Kirsten Flipkens (Belgia)/Sara Sorribes Tormo (Spania), având pe tabelă 1-0, 2-1 şi 3-2, dar nu a reuşit să îşi impună jocul şi adversarele au câştigat setul întâi cu 7-6 (3).

Româncele au avut 2-0 în setul al doilea, însă perechea Flipkens/Sorribes Tormo a revenit puternic, luând şase game-uri consecutive şi impunându-se cu 6-2.

Doar Raluca Olaru merge mai departe

În schimb, Raluca Olaru şi colega sa au dispus în două seturi de dublul Valentini Grammatikopoulou (Grecia) / Peangtarn Plipuech (Thailanda), scor 6-2, 6-3.

Olaru şi Kichenok au avut un start mai slab, fiind conduse cu 1-0 şi 2-1, dar au revenit puternic şi au câştigat primul set cu 6-2 în 33 de minute. Setul secund a început tot cu perechea Grammatikopoulou / Plipuech îm avantaj, însă Olaru şi Kichenok nu au lăsat meciul din mână şi s-au impus şi în al doilea set, cu 6-3, calificându-se în turul secund după o oră şi 9 minute de joc

În runda următoare, Olaru şi Kichenok vor întâlni perechea britanică Alicia Barnett/Olivia Nicholls.

Tot miercuri, perechea Irina Bara/Ekaterine Gorgodze (România/Georgia) a pierdut cu 3-6, 2-6 înfruntarea din primul tur cu dublul american Danielle Collins / Desirae Krawczyk.

Euro 2024 fără Alibec? Ce spune selecționerul despre situația atacantului care joacă în Qatar
Denis Alibec a fost om de bază în preliminariile EURO 2024 dar nu este sigur de locul său la turneul final din Germania. Principala lui problemă e că joacă într-un campionat slab, precum...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Raluca Olaru calificare, #wimbledon, #dublu, #meciuri, #Monica Niculescu eliminata , #stiri tenis