Monica Niculescu și Raluca Olaru, victorie la turneul din Canada după o revenire fantastică

Marti, 23 August 2022, ora 09:42
2010 citiri
Raluca Olaru și Monica Niculescu

Perechea română Monica Niculescu/Raluca Olaru s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale turneului de tenis WTA 250 de la Granby (Canada), dotat cu premii totale de 251.750 de dolari, după 2-6, 7-6 (4), 10-6 cu cuplul Ulrikke Eikeri (Norvegia)/Danka Kovinic (Muntenegru).

Româncele, favoritele numărul doi, au obţinut victoria după aproape două ore de joc (1 h 54 min).

Învinse fără apel în primul set, cu 6-2, Niculescu şi Olaru au fost conduse în actul secund cu 3-0 şi 4-1, dar au reuşit egalarea, 4-4, trimiţând setul în tiebreak după ce au salvat două mingi de meci la 5-6. În tiebreak, româncele au condus cu 4-1, au fost egalate, dar au izbutit să câştige cu 7-4. Apoi au controlat şi super tiebreak-ul, pe care şi l-au adjudecat cu 10-6.

Niculescu şi Olaru şi-au asigurat un cec de 2.350 de dolari şi 30 de puncte WTA la dublu, iar în sferturi vor înfrunta cuplul Daria Saville (Australia)/Eni Shibahara (Japonia).

La simplu, principala favorită, rusoaica Daria Kasatkina, a debutat cu o victorie în trei seturi, 6-7 (4/7), 6-4, 6-2, în faţa belgiencei Greet Minnen.

Xiyu Wang (China) - Jamie Loeb (SUA) 7-6 (7/4), 6-7 (5/7), 6-2

A doua victorie la rând pentru Irina Begu, după 7 luni de absență. Cu cine va juca în sferturi
Jucătoarea română de tenis Irina Begu, revenită în circuitul profesionist după aproape şapte luni de absenţă, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la...
Joacă mai bine ca niciodată, dar e obligată să se retragă din tenis la 30 de ani: ”O situație profund personală”
Americanca Danielle Collins (30 de ani), locul 53 WTA, aflată la ultimul său sezon în circuitul mondial, s-a calificat miercuri în semifinalele turneului WTA 1000 de la Miami. În sferturi,...