Victorie mare pentru Rapid cu Hermannstadt în Superliga

Vineri, 14 Octombrie 2022, ora 23:00
2744 citiri
Rapid. Foto: Facebook / FC Rapid 1923

Echipa Rapid Bucureşti a întrecut vineri, în deplasare, formaţia FC Hermannstadt, scor 2-0, într-un meci al etapei a 14-a din Superligă. Sibienii se află la a treia înfrângere consecutivă.

La Mediaş, Rapid a cerut penalti în minutul 71, la un presupus henţ al lui I. Stoica, în careu, dar VAR a decis că nu a fost lovitură de la 11 metri. Giuleştenii au deschis scorul în minutul 75, prin Emmers, care a reluat cu călcâiul în plasă pasa lui Alexandru Ioniţă II. Două minute mai târziu, Dragoş Grigore a înscris cu o lovitură de cap la centrarea lui Ciobanu.

FC HERMANNSTADT: Muţiu - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruţ - Mino Sota, Biceanu (Babic 80) - P. Petrescu (Balaure 46), Alhassan, Oroian (D. Iancu 80) - D. Paraschiv. ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

RAPID: Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais - Emmers, Al. Albu, A. Ciobanu – Sefer (Pănoiu 76), Luckassen (Dugandzic 62), Al. Ioniţă II (Vojtus 76). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Sefer 19, C. Albu 59, Dugandzic 88

Arbitri: Andrei Florin Chivulete - Ciprian Danşa, Andrei Constantinescu – Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Szabolcs Kovacs – Alexandru Cerei

Observator: Teodora Albon

E gata campionatul, după derby-ul CFR - FCSB! ”Bijuterie” de gol, semnată Florinel Coman
Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, în deplasare, scor 1-0, gruparea CFR Cluj, în etapa a patra din play-off-ul Superligii. Diferenţa dintre liderul FCSB şi echipa de pe locul...
S-a întors roata pentru Dinamo, care nu mai e direct retrogradată. Ce s-a întâmplat în prelungirile meciului cu Poli Iași
Echipa Dinamo Bucureşti a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Poli Iaşi, în etapa a patra din play-out. În prima repriză, după o intrare dură, Luca Mihai (Poli Iaşi) a...