Meci nebun în Superliga. Cum s-a terminat Chindia - Rapid. Clasamentul după 12 etape

Luni, 03 Octombrie 2022, ora 23:10
3675 citiri
Rapid. Foto: Facebook / FC Rapid 1923

Echipa Chindia Târgovişte a obţinut luni prima victorie din actualul sezon, scor 2-1, cu formaţia Rapid Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a 12-a din Superligă.Pe teren propriu, la Ploieşti, Chindia a deschis scorul în minutul 15, prin Daniel Popa.

În prima repriză, arbitrul Lucian Rusandu a anulat două goluri în urma analizei VAR: în minutul 19 golul rapidistului Albu – pentru ofsaid, şi în minutul 33 golul târgovişteanului Popadiuc, tot pentru ofsaid. In repriza secundă, Chindia a marcat pentru 2-0 prin Neguţ, care a reluat în plasă o minge respinsă de portarul Moldovan.

Sefer a redus din diferenţă pentru Rapid, în minutul 59, dar Chindia a câştigat meciul obţinând prima victorie a sezonului în Superligă.

CHINDIA: Căbuz - Căpuşă, Boldor, Boldor, Dumitraşcu (Fernandez 46) - Akhmatov, Vorobjovas (C. Dinu 46) - A. Şerban, Popadiuc (Passaglia 84), Neguţ (Chamed 90) - D. Popa (Grubac 78). ANTRENOR: Toni Petrea

RAPID: Moldovan – Onea (Fl. Ştefan 60), Săpunaru, P. Iacob, Jr. Morais – Crepulja (Emmers 71), Albu, Al. Ioniţă II (Luckassen 37) – Sefer (Pănoiu 71), Dugandzic, Costache (Papeau 37). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Dumitraşcu 32, Boldor 38, Akhmatov 70, Toni Petrea 79 / Junior Morais 55, Moldovan 68, Emmers 89

Arbitri: Lucian Rusandu – Stelian Slabu, Romică Bîrdeş - Iulian Călin

Arbitri VAR: Andrei Antonie - Mihaela Ţepuşă

Observator: Augustus Constantin

Rezultatele înregistrate în etapa a 12-a: Universitatea CraiovaFC Voluntari 1-1, CS Mioveni – FC U 1948 Craiova 2-2, CFR Cluj – Petrolul Ploieşti 1-0, FC Hermannstadt – Sepsi Sf Gheorghe 1-2, Farul Constanţa – UTA Arad 2-0, FCSB – FC Argeş 3-2, FC Botoşani – Universitatea Cluj 1-1, Chindia Târgovişte – Rapid 2-1.

Clasamentul după 12 etape: 1. Farul Constanţa - 27 puncte; 2. Rapid - 24 puncte; 3. FC Hermannstadt - 22 puncte; 4. CFR Cluj - 21 puncte; 5. Sepsi OSK - 19 puncte; 6. Universitatea Craiova - 18 puncte; 7. Petrolul - 17 puncte; 8. FCU Craiova - 15 puncte; 9. UTA Arad - 15 puncte; 10. FC Voluntari - 13 puncte; 11. FC Argeş - 13 puncte; 12. FC Botoşani - 13 puncte; 13. FCSB - 11 puncte; 14. Universitatea Cluj - 11 puncte; 15. CS Mioveni - 7 puncte; 16. Chindia - 6 puncte.

Adi Mutu, atac la strategia lui Nelu Varga și la rezultatele CFR Cluj
Adrian Mutu a plecat de la CFR Cluj după partida pierdută cu Corvinul Hunedoara în Cupa României. Acesta a aruncat câteva înțepături către Nelu Varga după eșecul drastic cu cei de la...
Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#Rapid Bucuresti, #Chindia Targoviste, #Adrian Mutu, #clasament Liga 1 , #clasament liga 1