Rapid a început în forță noul an. Giuleștenii au demolat-o pe Sepsi în primul meci oficial din 2023

Vineri, 20 Ianuarie 2023, ora 22:04
2363 citiri
Rapid. Foto: Facebook / FC Rapid 1923

Echipa Rapid Bucureşti a învins vineri seara, pe teren propriu, formaţia Sepsi OSK, scor 3-0, într-un meci din etapa a 22-a a Superligii, în care toate cele trei goluri au fost înscrise de Marko Dugandzic.

Rapid a început perfect sezonul, iar în minutul 13 conduceau deja cu 2-0 pe Sepsi Sf. Gheorghe. Dugandzic a deschis scorul din pasa lui Kait, în minutul 5, iar în minutul 13 acelaşi Dugandzic a majorat diferenţa înscriind cu o lovitură de cap. În minutul 17, arbitrul Horaţiu Feşnic a consultat VAR-ul la o fază în care Dimitrov a atins mingea cu mâna în careu şi a acordat penalti. Dugandzic a transformat lovitura de pedeapsă şi a închis tabela la 3-0.

În partea secundă Sepsi şi-a schimbat atitudinea şi a avut mai multe ocazii, dar nu s-a mai înscris deşi Rapid a trimis de două ori mingea în bară.

RAPID: Moldovan - Onea, Săpunaru, Iacob, Junior Morais – Pănoiu (Sefer 82), Kait, Albu - Emmers, Dugandzic (Luckassen 66), Ioniţă (Costache 60). ANTRENOR: Adrian Mutu

SEPSI OSK: Niczuly - Radoslav, Ninaj, M. Tamas, Ispas (A. Dumitrescu 46) – J. Rodriguez (I. Gheorghe 46), Păun (Bălaşa 83), C. Matei (Achahbar 62) – Rondon (Safranko 46), Tudorie, Ştefănescu. ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Dugandzic 28 / C. Matei 20, Păun 40

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Valentin Avram, Bogdan Gheorghe - Iulian Dima

Arbitri VAR: Sebastian Colţescu - Marius Badea

Observator: Eduard Dumitrescu

Cine e fotbalistul de la FCSB care l-a înfuriat pe Gigi Becali după egalul cu Sepsi
Echipa bucureşteană FCSB a încheiat la egalitate miercuri seara, în deplasare, scor 2-2, cu formaţia Sepsi OSK, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii. Meciul de la Sf. Gheorghe a...
FCSB a irosit o nouă șansă de a deveni campioană. Cum s-a terminat meciul cu Sepsi, cu Florinel Coman accidentat