S-a simțit lipsa lui Adrian Mutu. Rapid București a pierdut meciul cu echipa lui Adrian Mititelu din Superliga

Sambata, 10 Septembrie 2022, ora 23:35
2853 citiri
Rapid. Foto: Facebook / FC Rapid 1923

Echipa FCU Craiova a dispus sâmbătă cu scorul de 1-0, pe teren propriu, de formaţia Rapid Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a zecea din Superligă.

Craiova a deschis scorul în minutul 55, când Sidibe a înscris din pasa lui Gabi Iancu. Golul a fost anulat pentru ofsaid, dar a fost validat de arbitrul Marian Barbu după consultarea VAR. Rapid a rămas în zece oameni încă din minutul 29, când Alexandru Ioniţă a primit roşu direct pentru un fault dur la Vlad Achim.

În ultimele zece minute ale meciului, galeria echipei Rapid a provocat incidente în peluza pe care o ocupa. Forţele de ordine au intervenit împrăştiind gaze în sectorul respectiv. FCU Craiova a întrerupt o serie de patru victorii consecutive a Rapidului, în campionat. Giuleştenii rămân lideri în Superligă, cu 21 de puncte.

Adrian Mutu a lipsit de pe banca tehnică a rapidiștilor. Antrenorul giuleștenilor a fost operat de urgență de apendicită în ziua meciului.

FCU CRAIOVA: R. Popa - R. Negru, Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert (Enache 21) - Van Durmen, Vl. Achim - Sidibe (Paramatti 83), Baeten (Bauza 54), Bahassa – Iancu (Marquet 83). ANTRENOR: Marius Croitoru

RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Junior Morais – Kait (Papeau 80), Al. Albu (Crepulja 70), Al. Ioniţă II – Sefer (Pănoiu 70), Dugandzic, Măţan (Costache 46). ANTRENOR: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: R. Popa 29, Baeten 39, Marquet 90, van Durmen 90+5

Cartonaş roşu: A. Ioniţă (Rapid) 31

Arbitri: Marian Barbu - Andrei Constantinescu, Stelian Slabu – Cătălin Popa

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Adrian Vornicu

Observator: Nicolae Marodin

FC Voluntari - FCU Craiova, meci crucial în lupta pentru supraviețuire. Echipa care a jucat cu om în plus aproape tot meciul
Echipa FC Voluntari a încheiat la egalitate cu FC U Craiova 1948, scor 0-0, marţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Echipa ilfoveană a rămas cu un jucător mai puţin din...
Adi Mutu, atac la strategia lui Nelu Varga și la rezultatele CFR Cluj
Adrian Mutu a plecat de la CFR Cluj după partida pierdută cu Corvinul Hunedoara în Cupa României. Acesta a aruncat câteva înțepături către Nelu Varga după eșecul drastic cu cei de la...