Rapid a pierdut la Varsovia si este eliminata din Europa League!

Joi, 03 Noiembrie 2011, ora 21:50
6334 citiri

Rapid Bucuresti a pierdut meciul disputat in deplasare cu Legia Varsovia, scor 1-3, si a fost eliminata din Europa League cu doua etape inainte de incheierea fazei grupelor.

Aventura giulestenilor in Europa s-a incheiat prematur joi seara, dupa ce echipa lui Razvan Lucescu a cedat la Varsovia in fata unui public fantastic. Infrangerea, dar si remiza dintre PSV si Hapoel, au scos Rapidul din cursa pentru calificare, urmand ca ultimele doua etape sa mai conteze doar pentru palmares si coeficient.

Cu gandul la victorie, unica solutie in calculele deja intortocheate ale calificarii, "visinii" au inceput bine meciul de la Varsovia, exercitand o presiune constanta la poarta lui Kuciak.

In echipa de start s-a regasit in mod surprinzator Draghia, cel de-al treilea portar al giulestenilor, care a bifat primele minute in acest sezon.

Perioada buna a Rapidului s-a incheiat abrupt in minutul 26, cand Dan Alexa a incasat cel de-al doilea cartonas galben dupa un gest necugetat si si-a lasat echipa in inferioritate numerica.

Echilibrul de forta s-a rupt imediat, iar polonezii au pornit ofensiva spre poarta lui Draghia, dar acesta s-a achitat bine de sarcini pana la pauza.

Repriza secunda a debutat cu o coregrafie impresionanta a fanilor polonezi si cu sutul periculos al lui Radovici, retinut in doi timpi de portarul giulestenilor. Atacantul Legiei avea sa deschisa scorul la noua minute de la reluare, profitand de un balon respins din bara.

Elevii lui Razvan Lucescu s-au aruncat imediat in ofensiva si au restabilit egalitatea in minutul 65. Dupa doua ratari imense, Herea l-a executat simplu pe Kuciak din pasa lui Teixeira aruncand in aer banca tehnica. Rapidul mai spera la calificare. Bucuria a durat insa doar patru minute pentru ca polonezii au revenit la conducere prin acelasi Radovici, care l-a invins pe Draghia cu un sut in diagonala din lateral stanga.

Echilibrul numeric s-a restabilit cu 10 minute inainte de final, dupa eliminarea lui Gol pentru cumul de cartonase galbene, iar oaspetii s-au aruncat din nou in ofensiva, dar lipsa de viziune a jucatorilor rapidisti a facut ca toate fazele sa se incheie in avantajul Legiei. Echipa din Varsovia a mai punctat odata in prelungiri, prin Kucharczyk, si a consfintit eliminarea matematica a giulestenilor.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului Legia Varsovia - Rapid, contand pentru grupele Europa League.

Desfasurarea partidei:

FLUIER DE FINAL! RAPID ESTE ELIMINATA DIN EUROPA!

Min.90+4 GOL LEGIA! Polonezii finalizeaza prin Kucharczyk la capatul unui contraatac perfect!

Min.90+3 Polonezii schimba la trecerea timpului: Autorul golurilor, Radovici, este inlocuit de Wolski.

Min.90+2 Grigorie este surprins in ofsaid.

Min.90 Grigorie suteaza pe langa poarta din marginea careului.

Min.89 Giulestenii s-au napustit la poarta lui Kuciak!

Min.87 Pancu il cauta pe Deac, dar fundasii polonezi nu pot fi pacaliti.

Min.86 Schimbare Legia: Kucharczyk intra in locul lui Rybus.

Min.85 Kuciak retine fara probleme centrarea lui Teixeira.

INFO - PSV a egalat in meciul cu Hapoel Tel Aviv, scor 3-3.

Min.82 Rui Duarte este avertizat.

Min.80 Se restabileste egalitate numerica! Gol vede al doilea galben si pleaca la cabine!

Min.77 Rapidistii continua sa lupte pentru egalare. Se joaca pe contre.

Min.74 Lucescu face o ultima mutare ofensiva si il trimite in teren pe Daniel Pancu in locul lui Herea.

Min.72 Cartonas galben si pentru Vrdoljak.

Min.60 Gol vede cartonasul galben.

Min.69 GOL LEGIA! Polonezii au reactionat imediat si au revenit la conducere prin Radovici, care a inscris cu un sut din stanga la coltul lung!

Min.66 Bucurie enorma pe banca Rapidului! La acest scor, giulestenii pastreaza sanse de calificare.

Min.65 GOOOOOOL RAPID! Teixeira a fost lansat excelent de Herea si l-a executat simplu pe goalkeeperul polonezilor!

Min.63 Schimbare la polonezi: Gol intra in locul lui Zyro.

Min.62 Inca o bara pentru Rapid! Bozovici suteaza din lateral stanga si zguduie transversala!

Min.61 Kuciak respinge inca un sut expediat de acelasi Herea.

Min.60 Rapidistii trec din nou pe langa golul egalizator, Herea fiind blocat de fostul portar al Vasluiului.

Min.56 Ocazie enorma pentru Rapid! Kuciak respinge in extremis sutul lui Grigorie, apoi mingea ajunge la Rui Duarte, care trimite insa peste poarta.

INFO - In celalalt meci al grupei, Maccabi Tel Aviv conduce cu 3-1 la Eindhoven.

Min.55 Lucescu face o noua schimbare: Stefan Grigorie intra in locul lui Sburlea.

Min.54 GOL LEGIA! Radovici inscrie dupa ce un sut lovise deja bara portii lui Draghia!

Min.51 Dica trimite spre Teixeira in careu, polonezii recupereaza.

MIN.48 Draghia retine in doi timpi sutul lui Radovici.

INFO - Coregrafie impresionanta a fanilor polonezi, care au afisat un banner imens cu numele echipei.

Min.46 Nu s-au efectuat modificari la pauza.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA!

-------------------------------------

S-A INCHEIAT PRIMA REPRIZA!

Min.45 Reluarile arata ca rapidistul a fost lovit serios de Borisyuk, care merita cel putin un cartonas galben.

Min.45 Herea acuza o accidentare si este scos cu targa de pe teren.

Min.44 Radovici patrunde in careul rapidist, Draghia iese la sase metri si plonjeaza pe minge.

Min.43 Draghia respinge excelent in corner sutul periculos al lui Rybus.

Min.42 Este avertizat in schimb Grigore, pentru o intrare din spate la adversar.

Min.41 Ljuboja il loveste pe Sburlea, dar scapa de cartonas.

Min.39 Rapidistii obtin o lovitura libera de la 18 metri, Herea trimite peste poarta lui Kuciak.

Min.37 Giulestenii revin in ofensiva, insa Grigore suteaza pe langa poarta.

Min.36 Portarul Rapidului iese din nou din poarta si retine in fata aceluiasi Ljuboja.

Min.35 Draghia iese gresit din poarta, polonezii recupereaza, dar Ljuboja trage pe langa poarta.

Min.31 Rapidul ramane in joc la centru, dar fazele de atac au scazut in intensitate.

Min.28 Schimbare la Rapid: Nicolae Grigore intra in locul lui Cassio.

Min.27 De neinteles gestul lui Alexa, care si-a pocnit adversarul in figura desi mai avea un cartonas galben.

Min.26 Bozovici este si el avertizat pentru proteste.

Min.26 Alexa este eliminat! Rapidistul si-a lovit adversarul cu cotul si a primit al doilea galben!

Min.24 Kuciak respinge lovitura de colt executata de Deac.

Min.23 Inca un corner pentru Rapid, dar repunerea ramane fara rezultat.

Min.23 Deac centreaza la coltul lung, polonezii resping in corner.

Min.19 Jedrzejczyk primeste cartonasul galben, dupa o intrare dura la Marcos Antonio.

Min.18 Bozovici, Herea si Deac combina frumos pe flancul stang, dar centrarea este respinga de gazde.

Min.16 Alexa faulteaza din spate si primeste primul cartonas galben al meciului.

Min.15 Zyro nimereste poarta din marginea careului, Draghia retine fara probleme.

Min.14 Sut puternic de la mare distanta expediat de Zyro, dar mingea trece peste poarta.

Min.11 Deac trimite spre careu din lovitura libera, balonul este respins.

Min.5 Bara Rapid! Alexa trimite in bara din stanga din centrarea lui Deac.

Min.3 Centrarea lui Teixeira este respinsa in corner de polonezi.

INFO - Sunt aproape 35.000 de spectatori in tribunele stadionului din Varsovia.

A INCEPUT PARTIDA!

INFO - Cele doua formatii intra pe teren.

Legia Varsovia: Kuciak - Jedrzejczyk, Wawrzyniak, Komorowski, Żewlakow - Vrdoljak, Żyro, Rybus - Radovici, Ljuboja, Borysiuk

Rezerve: Skaba, Gol, Astiz, Kucharczyk, Rzezniczak, Wolski, Ohayon

Rapid Bucuresti: Draghia - Rui Duarte, Burca, Marcos Antonio, Bozovic - Herea, Alexa, Teixeira - Deac, Cassio, Sburlea

4.Hapoel Tel Aviv 0p

Tot joi seara se joaca si meciul PSV Eindhoven - Hapoel Tel Aviv.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Rapid Legia Europa League, #Rapid eliminata Europa League, #Rapid infrangere Legia Varsovia , #Europa League