Fanii Rapidului cer retragerea echipei din campionat

Sambata, 29 Martie 2008, ora 18:44
1957 citiri

Fanii echipei Rapid au lansat, sambata, o petitie online prin care solicita retragerea formatiei "alb-viainii" din campionat, in semn de protest fata de decizia Comisiei de Disciplina a FRF, de a acorda Stelei victoria la masa verde, cu scorul de 3-0, in derbiul din etapa a XXIV-a.

Petitia a fost postata pe forumul site-ului rapidfans.ro si a fost semanata, pana in prezent, de 60 de persoane.

"Prin aceasta petitie, noi, sustinatorii echipei Rapid Bucureati, cerem retragerea echipei dintr-un campionat in care se atiu dinainte caatigatorii. Consideram ca deciziile luate impotriva echipei noastre nu sunt drepte ai ca in dese randuri am fost defavorizati, existand alte cazuri de violenta mai mari decat la acest meci", se arata intr-un fragment din aceasta scrisoare.

Comisia de Disciplina a FRF a decis, vineri, dupa o sedinta care a durat mai bine de 9 ore, ca Rapid sa piarda meciul cu Steaua la masa verde si sa dispute urmatoarele doua meciuri de pe teren propriu cu portile inchise, la care se adauga si o sanctiune financiara in valoare de 53.500 de lei.

Hotararea Comisiei a venit ca urmare a faptului ca arbitrul Alexandru Deaconu a intrerupt derby-ul Rapid-Steaua in minutul 74, dupa ce a fost lovit in cap cu o bricheta aruncata din tribuna.

Rapid își ia adio de la cupele europene: meci de coșmar pentru giuleșteni împotriva Farului
Echipa Farul Constanţa a învins miercuri, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Rapid Bucureşti, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii. Farul a deschis scorul în minutul 3, prin...
Comandantul militar al CSA Steaua, reacție neașteptată către FCSB înainte de câștigarea titlului
Clubul CSA Steaua are o reacție categorică față de FCSB înainte de finalul acestui sezon. CSA Steaua București a fost declarată deținătoarea de drept a palmaresului 1947-1998, pe care...