Adio meciuri castigate la masa verde in Liga I

Duminica, 21 Septembrie 2008, ora 08:27
1841 citiri

Comitetul Executiv care se va intruni luni la Casa Fotbalului va hotari ca din acest sezon niciun meci sa nu se mai decida la masa verde, pentru a se evita situatii precum cea intamplata la meciul Rapid - Steaua, cand "ros-albastrii" au castigat cu 3-0 datorita unei brichete.

Aceasta decizie s-a luat la cererea cluburilor nemultumite ca ar putea pierde puncte din cauza suporterilor. Sefii fotbalului romanesc au fost de acord, insa in cazul in care incidente de genul "Bricheta" se vor mai intampla, amenzile vor fi usturatoare, de ordinul miliardelor de lei vechi.

Sezonul trecut, Steaua s-a impus la masa verde in fata Rapidului, dupa ce meciul din Giulesti a fost intrerupt in minutul 73 cand arbitrul Alexandru Deaconu a fost lovit cu o bricheta in cap. Scorul in acel moment era 1-0 pentru rapidisti, dar acestia au trebuit sa se multumeasca cu o "victorie morala".

Un alt caz petrecut sezonul trecut a fost cel de la meciul Otelul-FC Vaslui, incheiat pe teren la egalitate, scor 1-1. Adrian Porumboiu a contestat dreptul de joc al fotbalistilor Gabriel Paraschiv si Janos Szekely, dupa ce suspendarile acestora au fost ridicate de Comisia de Apel, si a avut si el castig de cauza, mergand in Cupa UEFA Intertoto datorita acestei decizii.

Si in acest sezon am fi putut asista la un meci decis in birouri. Partida dintre Poli Iasi si Farul a fost oprita neregulamentar de Istvan Kovacs din cauza unei defectiuni la nocturna. Tanarul arbitru a asteptat insa doar 30 de minute repararea instalatiei, si nu 60 de minute asa cum scrie in regulament, astfel ca meciul se va rejuca.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...