Dinamo se impune clar in derbiul cu Rapid

Sambata, 04 Aprilie 2009, ora 22:45
2149 citiri

Dinamo s-a impus derbiul etapei cu Rapid Bucuresti si isi conserva avantajul de patru puncte fata de ocupanta locului 2, Unirea Urziceni.

Dinamovisti au inceput partida in forta, sufocand practic echipa pregatita de Marian Rada. Atacurile frecvente ale 'cainilor' s-au materializat in minutul 29, cand Ionel Danciulescu a marcat cu un voleu superb din centrul careului. Marius Niculae a fost aproape de a majora proportiile scorului in minutul 41, trimitand in bara cu un sut din intoarcere. Rapidistii au fost aproape inexistenti in prima repriza, nereusind sa se adapteze ritmului impus de Dinamo.

Repriza secunda a inceput in aceeasi nota de dominare dinamovista, chiar daca, initial, trupa lui Rada parea mai motivata dupa revenirea de la cabine. Marius Niculae a marcat in minutul 57 pentru 2-0, fortand formatia din Grant sa iasa la atac. Eforturile Rapidului sunt in zadar, toate actiunile fiind blocate de fundasii lui Dinamo. Elevii lui Mircea Rednic au terminat partida in atac si au reusit sa marcheze din nou in minutul 89, prin Cristea. Dinamo a facut spectacol pe durata intregii partide si a castigat fara drept de apel.

Adjudecandu-si toate cele trei puncte, Dinamo ramane in fruntea clasamentului Ligii I, cu 4 punte in fata Unirii Urziceni. Rapid ramane pe pozitia a 5-a.

Ati urmarit pe site-ul Ziare.com, in format LIVE Text, intalnirea Dinamo - Rapid, contand pentru etapa a 22-a a Ligii I.

Desfasurarea partidei:

Min.90+2 Partida se incheie. Dinamo invinge cu 3-0!

Min.90 Claudiu Niculescu trece pe langa 4-0, dar sutul sau este respins in corner de Andrade.

Min.89 GOOOOOOL! Cristea marcheaza pentru 3-0 cu un sut de la marginea careului!

Min.85 Ionel Danciulescu paraseste terenul in uralele publicului, fiind inlocuit cu Ianis Zicu.

Min.83 Tamas respinge gresit un balon, Pinto incearca sa profite, dar sutul acestuia trece peste poarta lui Lobont.

Min.82 Claudiu Niculescu intra in locul lui Marius Niculae.

Min.80 Prima schimbare efectuata de Rednic: Torje ii lasa locul lui Nicolae Mitea.

Min.77 Ultima schimbare pentru giulesteni: Herea intra in locul lui Cesinha.

Min.75 Djalovici primeste un balon pe partea dreapta, dar este deposedat de Cosmin Moti.

Min.72 Cesinha ii paseaza lui Bozovici, dar centrarea acestuia este respinsa de defensiva echipei lui Mircea Rednic.

Min.70 Lobont iese la marginea careului pentru a respinge un balon periculos.

Min.68 Defensiva dinamovista resping centrarea lui Bozovici catre Djalovici.

Min.67 Torje se accidenteaza si solicita ingrijiri medicale.

Min.66 A doua schimbare la Rapid: Pittbul intra in locul lui Grigore.

Min.65 N'Doye trimite o torpila din afara careului, dar nu nimereste spatiul portii rapidiste.

Min.64 Dinamo preseaza si Torje rateaza din nou sutand pe langa vinclul portii lui Andrade.

Min.62 Torje primeste un balon la marginea careului, preia, dribleaza un adversar, dar sutul sau trece mult peste poarta.

Min.58 Joao Paulo Pinto intra in locul lui Mardare.

Min.57 GOOOOOL! Marius Niculae marcheaza si Dinamo conduce cu 2-0.

Min.56 Rapidistii resping in ultimul moment o actiune de atac a dinamovistilor.

Min.50 Andrade retine in careu o centrare ce-l viza pe Ionel Danciulescu.

Min.48 Elevii lui Marian Rada par a fi mai motivati in repriza secunda.

Min.46 Incepe repriza secunda.

--------------------------------------------------------------

Min.45 Finalul primei reprize.

Min.45 Ocazie imensa petru Rapid: Cesinha trece de Blay, ramane singur cu Lobont, dar sutul sau este respins in extremis de portarul echipei nationalei.

Min.44 Torje trimite balon dupa balon in careul giulestean, dar ofensiva dinamovista nu reuseste sa profite.

Min.42 Marius Niculae tinteste bara cu un sut din intoarcere din centrul careului, dupa o faza prelungita de atac a 'cainilor'.

Min.40 Rapid pleaca pe contraatac, dar Djalovici este surprins in offside.

Min.39 Dinamovistii s-au instalat in jumatatea de teren a Rapidului si insista la poarta lui Andrade.

Min.37 Cristea face un meci exceptional pentru Dinamo si trimite o minge perfecta pentru Danciulescu, care este aproape de a realiza dubla.

Min.31 Rapidistii nu reusesc sa-si revina dupa golul primit. Dinamo domina partida in continuare.

Min.29 GOOOOOOOOL Dinamo! Ionel Danciulescu deschide scorul in Stefan cel Mare, dupa o pasa a lui Torje.

Min.26 Cristea suteaza din nou de la 25 de metri, dar balonul trece pe langa poarta.

Min.24 Grigorie cominte un hent la marginea careului si centralul acorda lovitura libera. Cristea executa, dar defensiva Rapidului indeparteaza pericolul.

Min.23 Dinamo controleaza ostilitatile, insa rapidistii se apara cu exactitate.

Min.21 O noua lovitura libera pentru 'caini'. Cristea trimite scurt pentru Marius Niculae, dar atacantul trimite in blocajul rapidistilor.

Min.18 Lovitura libera pentru Dinamo: Cristea trage in zid.

Min.15 Niculae primeste o centrare excelenta, dar trimite cu capul peste poarta.

Min.12 Marius Nicolae si Torje combina in careul advers, dar giulestenii recupereaza balonul.

Min.8 Ocazie de gol pentru Rapid. Grigorie centreaza in fata portii, dar Lobont iese si retine.

Min.5 Cele doua formatii joaca haotic.

Min.2 Spiritele sunt incinse inca din debutul partidei. J.P.Andrade intra dur la N'Doye si cei doi fotbalisti au nevoie de ingrijiri medicale.

Min.1 A inceput partida.

DINAMO: Lobont - Blay, Tamas, Moti, Simao - Torje, N'Doye, Malik, Ad. Cristea - Marius Niculae, Danciulescu

Rezerve: Dolha, Izvoranu, Zicu, Bostina, Mitea, Goian, Niculescu

Antrenor: Mircea Rednic

RAPID: Andrade - Maftei, Fernandes, Mardare, Bozovici - Grigorie, Lazar, Joao Paolo Andrade, Cesinha, Spadacio, Djalovici

Rezerve: Marinescu, Perja, Herea, Joao Paolo Pinto, Grigore, Dica, Pitbull

Antrenor Marian Rada

Cei mai influenți zece europarlamentari români. Cu cât sunt plătiți și care dintre ei candidează din nou FOTO
După alegerile europarlamentare din 9 iunie, România va avea în continuare treizeci și trei de reprezentanți în plenul Parlamentului European (PE), dar nu toți se remarcă prin activitatea...
PNL exclude susţinerea lui Piedone la Primăria Capitalei. Ionuț Stroe: "Ar fi cea mai mare greşeală"
Susţinerea lui Cristian Popescu Piedone la Primăria Capitalei nu este pe agenda de lucru a PNL, susține purtătorul de cuvânt al partidului, Ionuţ Stroe. Întrebat, în emisiunea România...