Liga 1: Dezastru in Giulesti! Rapidul a pierdut cu Astra

Luni, 05 Noiembrie 2012, ora 23:25
2398 citiri

Formatia Rapid Bucuresti a pierdut meciul disputat pe teren propriu cu Astra Giurgiu, scor 0-2, in epilogul etapei cu numarul 14 din Liga 1.

Intr-o atmosfera deja tensionata din cauza parcursului slab din campionat, rapidistii au bifat inca un rezultat negativ si au ajuns sa numere patru partide consecutive fara victorie.

Chiar daca n-au beneficiat de aportul unui tehnician in toata regula, echipa fiind condusa de pe banca de interimarul Valentin Sinescu, giurgiuvenii nu i-au menajat pe "feroviari" si au obtinut toate cele trei puncte datorita golurilor inscrise de Tembo.

Mijlocasul originar din Zambia a deschis scorul in minutul 30, cu un sut din interiorul careului, debusoland total echipa lui Rada. Pe fondul jocului slab prestat de gazde, africanul a punctat a doua oara in minutul 69, dupa ce a profitat de o faza haotica petrecuta in careul lui Pecanha.

Herea a incercat in zadar sa reduca din handicap cu un sut de la distanta in minutul 83, Silviu Lung junior intervenind ferm intre buturi. Giulestenii au incheiat meciul in inferioritate numerica dupa ce Alexandru Ionita a fost eliminat, cu patru minute inainte de final, pentru cumul de cartonase galbene.

Multumita acestui succes, Astra Giurgiu a urcat pe locul secund in clasamentul Ligii 1, la egalitate de puncte cu Pandurii Targu Jiu si la opt "lungimi" de liderul Steaua. De cealalta parte, giulestenii raman pe pozitia a noua, mai aproape de retrogradare decat de echipele fruntase.

Rapid Bucuresti: Pecanha - Roman, Oros, Glauber, Bozovici - Grigorie, Teixeira, Grigore, Milisavljevici - Herea, Goga;

Rezerve: Albut, Abrudan, Coman, Ionita, Burca, Ilijoski, Renan Da Silva;

Astra Giurgiu: Lung - Enache, Gaman, Muresan, Barboianu - Seidu, Takayuki - Distefano, Tembo, Morais - Ivanovski;

Rezerve: Gavrilas, Ben Youssef, Bukari, Budescu, Fatai, Kende, William.

Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...