Strainii Rapidului au invins Dinamo

Duminica, 24 August 2008, ora 22:35
4508 citiri

Rapid a castigat, duminica seara, derbi-ul cu Dinamo, scor 2-1, intr-un meci disputat in Giulesti si care a contat pentru etapa a V-a a Ligii I.

Dupa o saptamana de contre intre conducatorii celor doua formatii, a venit in sfarsit si momentul asteptat, cel al meciului.

Peseiro a inceput meciul cu 7 jucatori straini in primul 11, in timp ce Rednic a preferat sa introduca un prim 11 format in totalitate din romani.

Prima repriza a fost disputata doar in prima ei parte, Julio Cesar si Djalovic trecand de putin pe langa gol. De partea cealalta, Torje a irosit o buna oportunitate, gresind pasa pentru Bratu.

Astfel, scorul la pauza a fost 0-0, remarcandu-se mai mult arbitrul Tudor, prin modul in care fluiera orice contact, decat jucatorii celor doua formatii.

A doua repriza a inceput tare, cu ocazii de ambele parti, dar fara schimbari pe tabela de marcaj.

Primul gol al meciului a venit in minutul 69 si a fost marcat de oaspeti, prin Bratu. Fostul atacant al giulestenilor a marcat dupa o mare eroare a portarului Andrade, care a respins gresit un sut al lui Thiago.

Dupa numai 5 minute, echipa lui Peseiro avea sa egaleze, prin fundasul Fernandes. Portughezul a marcat cu capul, dupa un corner executat de Pitbull, intrat in a doua parte a meciului. De precizat ca lovitura de la colt din care s-a marcat golul egalizator a fost facuta cadou de Tamas, care a respins gresit o minge fara sa fie incomodat de cineva.

Golul victoriei a venit dupa alte 8 minute, atunci cand brazilianul Cesinha a marcat din 5 metri, dupa ce in prima faza, Lobont reusise sa respinga in bara un sut din 2 metri a lui Djalovic.

Finalul meciului a adus doua ocazii ale giulestenilor, irosite cu nonsalanta de Djalovic si Pitbull, acesta din urma trimitand in bara. De asemenea, finalul meciului a adus si o faza haioasa: Tudor i-a aratat al doilea cartonas galben lui Ropotan, dar nu pe cel rosu!

Este cea de-a patra victorie a giulestenilor in aceasta editie de campionat, ei fiind lideri in acest moment, cu 12 puncte din 15 posibile.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Rapid si Dinamo, din cadrul etapei a V-a a Ligii I.

Desfasurarea meciului:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI !!!

min.90+3 - Lobont prinde sutul lui Joao Paolo.

min.90+1 - BARA Rapid !!! Din 2 metri, Pitbull a trimis in bara portii aparate de Lobont !!!

min.90 - Patru minute de prelungire.

min.89 - Ropotan vede cel de-al doilea cartonas galben, DAR NU PE CEL ROSU!!!

min.88 - O noua schimbare la Rapid: iese Julio Cesar, intra Herea.

min.87 - Pitbull primeste un cartonas galben, pentru simulare.

min.86 - Djalovic scapa spre poarta lui Lobont, se complica, suteaza in cele din urma, insa goalkeeperul dinamovist retine fara probleme.

min.82 - GOOLL RAPID !!! Cesinha marcheaza din apropiere, dupa ce Lobont a respins in bara, in prima faza, un sut al lui Djalovic !!!

min.77 - Ultima schimbare la Dinamo: intra Danciulescu, iese Marius Niculae.

*Cornerul rapidistilor a fost facut cadou de Tamas.

min.74 - GOOLL RAPID !!! Fernandes inscrie cu capul, dupa un corner executat de Pitbull !!!

min.71 - Galben pentru Marius Constantin.

min.69 - GOOLL DINAMO !!! Bratu inscrie cu capul din 6 metri, dupa ce portarul Andrade a respins gresit un sut al nou-intratului Thiago !!!

min.69 - O alta schimbare la Dinamo: iese Bostina, intra Thiago.

min.67 - Prima schimbare si la rapidisti: iese Spadacio, intra Pitbull.

min.65 - Lobont intervine senzational si scoate de pe linia portii lovitura de cap a lui Marius Constantin.

min.63 - Prima schimbare la Dinamo: intra Diakite, iese Torje.

min.61 - Pulhac respinge bine centrarea lui Julio Cesar.

min.60 - Din cornerul executat de Maftei, Fernandes trimite cu capul peste poarta "cainilor".

min.53 - Lobont scoate cu dificultate sutul lui Joao Paolo, insa goalkeeperul dinamovist a respins doar pana la Spadacio, care a sutat si el, dar, spre norocul lui "cainilor", mingea a trecut pe langa poarta.

min.50 - Andrade plonjeaza si scoate sutul lui Cristea, de la 25 de metri.

min.48 - Din interiorul careului, Spadacio trage mult peste poarta lui Lobont.

INCEPUTUL CELEI REPRIZEI SECUNDE !!!

---------------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

min.45+1 - Adrian Cristea primeste un cartonas galben, dupa ce a simulat in careu.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.40 - Cristea reia imprecis cu capul dintr-o pozitie buna, dupa un corner.

min.35 - Lobont retine sutul lui Joao Paulo, de la 25 de metri.

min.33 - De la 17 metri, Cesinha trimite peste poarta aparata de Bogdan Lobont.

min.30 - Cartonas galben primit de Perja, dupa un fault la Torje.

min.25 - Lobont retine fara probleme sutul lui Cesinha.

min.21 - Galben pentru Pulhac.

min.21 - Torje patrunde bine in careu, incearca o pasa pentru Bratu, dar Constantin intervine excelent si respinge o minge pe care scria 0-1.

INFO: Meciul este foarte fragmentat, asta din cauza lui Alexandru Tudor, care fluiera tot.

min.17 - Djalovic, de la 16 metri, trimite imprecis din voleu.

min.15 - Moti vede si el cartonasul galben, dupa o intrare dura la Djalovic.

min.13 - Cristea patrunde in careu, suteaza, insa Andrade intervine excelent si respinge.

min.10 - Galben pentru Ropotan, dupa o intrare urata la Spadacio.

min.9 - Homei scoate fantastic de pe linia portii, la un sut al lui Djalovic, care trecuse de Lobont.

min.8 - Adrian Cristea i-a pasat lui Bratu, iar acesta, din interiorul careului rapidist, a sutat slab, mingea fiind retinuta de Andrade.

min.3 - Sutul lui Julio Cesar, din unghi, trece milimetric pe langa poarta aparata de Lobont.

min.2 - Tamas respinge centrarea lui Spadacio.

INCEPUTUL MECIULUI !!!

INFO: Dinamovisti vor veni in Giulesti cu autocarul echipei secunde a clubului, de frica ca suporterii giulesteni sa nu arunce cu pietre.

Echipele:

Rapid: Andrade - Maftei, Fernandes, M. Constantin, Perja - Lazar, Joao Paulo - Spadacio, Cesinha, J. Cesar - Djalovic.

Antrenor: Jose Peseiro.

Dinamo: Lobont - Homei, Tamas, Moti, Pulhac - Torje, Ad. Cristea, Ropotan, Bostina - M.Niculae, Fl. Bratu.

Antrenor: Mircea Rednic.

Intalnirea are loc pe stadionul "Valentin Stanescu - Giulesti" din Capitala.

Dezamăgire uriașă la Dinamo și Rapid. Campioana va juca finala cu nou-promovata
Campioana Arcada Galaţi şi formaţia Corona Braşov vor disputa finala Diviziei A, după ce au eliminat în semifinale, în meciul al treilea, decisiv, echipele Dinamo Bucureşti, respectiv Rapid...