Rapid ramane in Liga 1! Victorie dramatica in barajul cu Chiajna!

Sambata, 13 Iulie 2013, ora 23:33
22855 citiri

Rapidul va evolua in urmatorul sezon din Liga 1 dupa ce a castigat dramatic meciul de baraj disputat impotriva Concordiei Chajna, scor 2-1. Ilfovenii au deschis scorul in prima repriza, giulestenii au egalat in partea secunda si au inscris golul victoriei in prelungiri.

Cele doua formatii au abordat aceasta partida, inventata de FRF pentru a completa numarul cluburilor din prima divizie, aflandu-se in situatii oarecum diferite. Cei de la Chiajna au avut timp pentru cateva zile de pregatire in Turcia, in timp ce giulestenii s-au antrenat doar la baza ProRapid.

Acest lucru s-a vazut in prima repriza, atunci cand ilfovenii au dominat in special din punct de vedere fizic si au irosit o puzderie de ocazii.

Daniel Florea a deschis scorul in minutul 32, "crosetand" doi fundasi rapidisti si marcand cu un sut in forta, din 10 metri, fara sperante pentru Draghia.

Acelasi Florea si Zaharia au mai irosit ocazii bune, giulestenii contand doar pe contre, fara a fi insa cu adevarat periculosi.

Repriza secunda a fost diametral opusa. Rapidistii au fost montati excelent la cabine de Rada si au iesit pe teren decisi sa se impuna. Au facut presing sus, in terenul advers, au avut intrari tari, la limita regulamentului si, cel mai important lucru, au inceput sa ameninte serios poarta lui Cobrea.

Concordia lui Ionut Chirila nu a stat insa sa astepte sarjele ofensive ale "visiniilor", ci a incercat sa loveasca decisiv pe contra, insa, din nou, Zaharia l-a facut mare pe Draghia.

Rapidul a egalat tarziu, in minutul 83, atunci cand defensiva Chiajnei a balbait un balon, acesta a ajuns la Coman, care a sutat violent, catapultandu-l sub transversala.

Scorul egal de la finalul celor 90 de minute regulamentare a insemnat trecerea la doua reprize de prelungiri, fiecare de cate 15 minute.

La chiar prima faza a primei runde suplimentare Ionita l-a suprins pe Cobrea cu un sut de la peste 20 de metri si a dus scorul la 2-1.

A urmat o eliminare in tabara ilfoveana, Savin fiind trimis la cabine de arbitrul Alexandru Tudor. Minutul 111 a adus echilibrarea raportului de forte, Ionut Voicu vazand si el al doilea "galben". Evenimentele nu s-au oprit aici pentru ca, pe final, Dica si Cobrea au fost si ei eliminati dupa o ciondaneala.

Rapidul s-a impus cu mari emotii si si-a castigat locul in Liga 1. Totusi, Concordia Chiajna si CSMS Iasi au depus memorii la TAS iar componenta primei divizii nu este inca definitivata.

Meciul dintre Rapid si Concordia Chiajna a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.121 FINAL DE MECI!!! Rapid ramane in Liga 1!!!

Min.119 DUBLA ELIMINARE!!! Cobrea, de la Chiajna, si Dica, de la Rapid, sunt eliminati!

Min.115 Schimbare Chiajna: Ionescu intra in locul lui Zaharia.

Min.111 ELIMINARE RAPID!!! Ionut Voicu primeste al doilea cartonas galben si este trimis la vestiare!

Min.108 Cartonas galben pentru Abrudan.

Min.106 Incepe a doua repriza de prelungiri.

___________________________

Min.105+2 Finalul primei reprize de prelungiri.

Min.105+1 Draghia intervine foarte bine inca o data!

Min.105 Cartonas galben pentru Martin.

Min.104 Schimbare Rapid: Grigore intra in locul lui Coman.

Min.103 Ce ocazie pentru Chiajna! Bucurica si Florea ridiculizeaza defensiva Rapidului, insa sutul primului jucator se duce pe langa poarta.

Min.99 ELIMINARE CHIAJNA!!! Savin primeste cartonasul rosu!

Min.96 Daniel Florea cade in careul Rapidului, Alexandru Tudor ii acorda un cartonas galben pentru simulare.

Min.94 Incearca ilfovenii sa revina in joc, dar cele doua echipe sunt epuizate.

Min.91 GOOOL RAPID!!! Ionita suteaza de la 20 de metri si il invinge pe Cobrea!

Min.91 Incepe prima repriza de prelungiri!

____________

Min.90+4 FINAL DE MECI!!! Urmeaza prelungiri!

INFO: 4 minute de prelungiri.

Min.88 Schimbare Chiajna: Savin intra in locul lui Neagu.

Min.86 Inca o ocazie a Rapidului, balonul se duce peste poarta.

INFO: Explozie de bucurie in tribunele din Stefan cel Mare.

Min.83 GOOOL RAPID!!! Sut al lui Coman din partea dreapta, fara speranta pentru Cobrea!

Min.78 Schimbare Rapid: Martin intra in locul lui Ciolacu.

Min.77 Cartonas galben pentru Voicu.

Min.76 Schimbare Chiajna: Serediuc intra in locul lui Rusu.

Min.74 O noua ocazie uriasa pentru Chiajna! Zaharia rateaza din nou, fiind blocat de Draghia!

Min.68 Sut al lui Pancu, Cobrea scoate in corner.

Min.65 Contraatac al celor de la Rapid, ocazie uriasa, insa Dica reia defectuos din 10 metri, peste poarta!

Min.64 Ocazie buna pentru Chiajna, Draghia respinge.

Min.60 S-a mai domolit entuziasmul giulestenilor.

Min.54 Replica taioasa a Chiajnei pe contraatac. Purece incearca un sut peste Draghia, dar balonul este deviat in corner.

Min.48 Foarte decisi sunt rapidistii, care practica un presing agresiv, in jumatatea adversa.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!!!

Schimbare Rapid: Paun intra in locul lui Negru.

____________________________

Min.45+2 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.43 Ocazie si pentru Rapid, Cobrea e insa la post.

Min.41 Ilfovenii domina in continuare, Rapidul nu pare capabil sa revina.

INFO: Torte si petarde sunt aruncate de galeria Rapidului in teren.

Min.34 Cartonas galben pentru Ionita.

Min.32 GOOOL CHIAJNA!!! Daniel Florea trece superb de doi fundasi adversi si inscrie cu un sut puternic din 8 metri!

Min.31 Revine Rapidul in atac, insa Pancu nu poate sa trimita pe poarta.

Min.26 Ce ocazie! Zaharia scoate in 7 metri pentru Florea, acesta pune latul, dar trimite incredibil peste transversala!

Min.23 Au echilibrat giulestenii meciul, insa au disparut ocaziile.

Min.17 Atac periculos al Concordiei, Draghia iese din poarta si respinge greu, cu ajutorul lui Abrudan.

Min.13 Preseaza in continuare cei de la Concordia, care par mai proaspeti in acest debut de baraj.

Min.9 Inca o ocazie a ilfovenilor, insa Rapidul scapa fara gol primit.

Min.8 Ocazie mare pentru Chiajna! Neagu trimite bine, Draghia scoate de langa bara!

Min.7 Ionita II semneaza prima ocazie a meciului, insa trimite peste poarta.

INFO: Cateva incidente in tribune, fanii Rapidului luptandu-se intre ei.

Min.1 Incepe meciul!!!

ora 20.10 - Galeria Rapidului a ajuns in Stefan cel Mare, desi sustinea ca va boicota partida.

ora 19.30 - Nae Manea, fost antrenor si jucator la Rapid, anunta ca George Copos nu a vandut echipa.

ora 18.45 - Daniel Pancu va fi titular pentru giulesteni.

ora 18.30 - Mijlocasul Nicolae Grigore a plecat din cantonamentul Rapidului si nu va juca impotriva Chiajnei.

INFO: Meciul se va juca pe stadionul "Dinamo", din Stefan cel Mare, si nu va fi televizat.

INFO: Rapidul a incheiat pe locul 9 editia trecuta a Ligii 1, insa nu a primit licenta pentru sezonul 2013/2014 din cauza problemelor financiare. Chiajna si-a luat licenta, insa a retrogradat sportiv.

Rapid: Draghia - I. Voicu, Abrudan, Oros, M. Stoica - E. Dica - Al. Coman, V. Negru, Al. Ionita II, Ciolacu - Pancu

Rezerve: Balauru, Ad. Grigore, A. Matei, V. Nicolae, D. Lung, C. Paun, Martin

Antrenor: Marian Rada

Concordia: Concordia Chiajna: Corbea - Cretu, Leca, Melinte, Bucurica - Neagu, Rusu, Ispir, Purece - Alin Zaharia, Daniel Florea

Rezerve: Rimniceanu, Wellington, Savin, Dima, Ionescu, Serediuc, Marius Ionita

Antrenor: Ionut Chirila

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Rapid ramane Liga 1, #Rapid Chiajna baraj rezultat, #Rapid Chiajna LIVE, #Rapid Chiajna baraj Liga 1 , #meciuri