Rapid castiga amicalul cu Astra dupa un gol in stilul lui Hagi

Sambata, 19 Februarie 2011, ora 15:16
1265 citiri

Rapid a castigat meciul amical disputat la Ploiesti impotriva celor de la Astra, scor 2-1. Golul victoriei i-a apartinut lui Candido da Costa, cu o super reusita.

Giulestenii s-au vazut condusi inca din minutul 19, dupa ce Miranda l-a invins pe Dani Coman cu un sut violent la coltul lung din 14 metri.

Profitand de o greseala a lui Stratila, Ovidiu Herea a egalat in minutul 35, printr-o reluare fara probleme din sase metri, la care Grigore nu a putut interveni.

Portarul prahovenilor a avut insa o parte mare de vina la golul reusit de Candido da Costa in minutul 42. Fundasul dreapta al Rapidului a trimis un sut de la 40 de metri, direct in vinclu. Un gol asemanator celui reusit de Hagi in 1994, in poarta Columbiei.

In partea secunda, Dani Coman a fost eliminat pentru o intrare criminala, iar prahovenii au pus stapanire pe joc.

Budescu a trimis de doua ori din lovitura libera putin peste poarta, pentru ca Straton sa intervina excelent la un sut al lui Miranda din opt metri.

In cele din urma, giulestenii au castigat cu 2-1 meciul de retragere al lui Gheorghe Rohat, jucator ajuns la varsta de 36 de ani.

Rapid își ia adio de la cupele europene: meci de coșmar pentru giuleșteni împotriva Farului
Echipa Farul Constanţa a învins miercuri, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Rapid Bucureşti, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii. Farul a deschis scorul în minutul 3, prin...
Vedeta Rapidului, Albion Rrahmani, pe lista unui club celebru din Germania. Ce altă echipă a fost refuzată de Rapid
Albion Rrahmani este unul dintre jucătorii de bază ai Rapidului fiind un atacant în mare formă în acest sezon ân ciuda unei accidentări serioase. Kosovarul este dorit de un club mare din...