Rapid își ia adio de la cupele europene: meci de coșmar pentru giuleșteni împotriva Farului

Miercuri, 24 Aprilie 2024, ora 21:03
3484 citiri
Rapid a pierdut cu 3-1

Echipa Farul Constanţa a învins miercuri, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Rapid Bucureşti, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii.

Farul a deschis scorul în minutul 3, prin Louis Munteanu, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Acelaşi jucător a trecut pe lângă gol în minutul 9, iar în minutul 14 a trimis în bară. În cele din urmă, Louis Munteanu a înscris în minutul 40, şi Farul conducea cu 1-0. Bucureştenii au primit un penalti în finalul primei părţi, după o decizie VAR la un henţ al lui Nedelcu, şi Rrahmani a transformat în minutul 45+2, ajungând la 17 goluri stagionale.

După pauză, Mihai Popescu a avut un gol anulat, în minutul 64, tot pentru ofsaid, dar constănţenii au marcat de două ori, în minutele 67 şi 69. La primul Andronache a marcat din pasa lui Louis Munteanu, la cel de-al doilea a înscris Benchaib şi Farul s-a impus cu 3-1, iar Rapid rămâne fără victorie în play-off ş cu doar un punct câştigat.

FARUL: Buzbuchi – M. Popescu, Larie (G. Marins 73), K. Boli, Kiki (C. Ganea 56) – Vînă, Nedelcu (D. Queiros 46), Grameni – R. Deaconu (Benchaib 46), L. Munteanu, Rivaldinho (Andronache 46). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

RAPID: Aioani (Draghia 46) – Braun, I. Cristea, D. Grigore (Emmers 66), Borza – Oaidă (Kait 75), P. Iacob – E. Krasniqi (Funsho Bamgboye 60), Hasani, Petrila (Burmaz 75) – A. Rrahmani. ANTRENOR: Bogdan Lobonţ

Cartonaşe galbene: Andronache 90 / D. Grigore 84

Arbitri: Sebastian Colţescu - Sebastian Gheorghe, Andrei Constantinescu - Valentin Porumbel

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Mircea Orbuleţ

Observator: Irina Mîrţ

Quarterly Report - Editia 4

Becali știe cine e cel mai bun jucător român: ”A fost genial. Eu i-am văzut și pe Dobrin, și pe Balaci, și pe Hagi"
Eu am auzit ce a zis Ilie Dobre. Am auzit să spună că dacă juca Nicolae Dobrin împotriva lui Hagi, Hagi nu ar fi văzut mingea. Păi cum vine asta? Era vreunul dintre ei fundaș, ca să se...
Gică Hagi, reacție dură despre Ianis: "Dacă aș fi managerul unei echipe de TOP din Europa..."
Intervievat de jurnaliștii scoțieni, Gică Hagi a oferit o reacție clară la problema utilizării lui Ianis Hagi de către Glasgow Rangers. A spus că fiul său este un jucător de top și că...