Rapid, in grupele Europa League dupa 5 ani

Joi, 25 August 2011, ora 22:55
5184 citiri

Rapid Bucuresti s-a calificat fara emotii in grupele Europa League, dupa ce a remizat, scor 1-1, cu Slask Wroclaw, in mansa secunda a playoff-ului competitiei. In tur, giulestenii s-au impus cu 3-1, obtinand accesul in faza urmatoare cu scorul general de 4-2.

Cu sanse mari de calificare dupa succesul din Polonia, elevii lui Razvan Lucescu au abordat calm meciul de la Timisoara, pe care l-au controlat, cu foarte mici exceptii, din primul pana in ultimul minut.

Veteranul Daniel Pancu a fost cel mai bun om de pe teren in prima repriza, el inscriid si unicul gol al gruparii patronate de George Copos.

Atacantul in varsta de 34 de ani s-a remarcat inca din minutul cinci, cand a scapat singur spre poarta poloneza, dar a sutat in goalkeeperul Kelemen, ratand prima mare ocazie a meciului. S-a razbunat insa dupa numai sapte minute, scuturand plasa oaspetilor cu o lovitura de cap, la o centrare plasata excelent de Surdu de pe flancul drept.

Dupa un sfert de ora de dominare copioasa, giulestenii au luat piciorul de pe acceleratie, iar jocul s-a mutat la mijlocul terenului, fiind animat, pret de cateva zeci de minute, numai de spectacolul oferit in tribune de fanii lui Slask, care au aprins o "mare" de torte.

Acelasi Pancu a revenit in prim plan cu cinci minute inainte de pauza. Lansat pentru a doua oara singur cu Kelemen, atacantul a incercat un lob, dar a trimis dezamagitor peste poarta. A urmat si prima ocazie notabila a polonezilor, finalizata cu balonul trimis peste poarta de Pietrasiak, cu o lovitura de cap.

Repriza secunda a fost mai putin spectaculoasa si aproape lipsita de faze interesante de poarta, dar a oferit un gol inscris in prelungiri de Sobota, care l-a surprins pe Coman cu un sut din afara careului, la o faza care nu anunta nimic. Rapidistii puteau obtine victorie cateva secunde mai tarziu, dar sutul lui Sburlea din zece metri a fost blocat de Kelemen.

Rapidul revine astfel dupa o pauza de cinci ani in grupele Europa League si asteapta tragerea la sorti programata vineri, de la ora 14:00.

Partida Rapid Bucuresti - Slask Wroclaw a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com.

Desfasurarea partidei:

Arbitrul fluiera finalul meciului! Rapid se califica in grupele Europa League!

Min.90+2 Ocazie mare pentru Rapid! Sburlea scapa singur in careu, este ajuns de un fundas, dribleaza si trage la poarta, dar Kelemen respinge!

Min.90+1 GOL SLASK WROCLAW! Sobota il surprinde pe Coman cu un sut de la distanta si restabileste egalitatea!

Min.90 Se arata doua minute de prelungiri.

Min.87 Lucescu face ultima schimbare: Sburlea intra in locul lui Surdu.

Min83 Dudek executa milimetric pe langa poarta lui Coman.

Min.82 Marcos Antonio primeste galben pentru un fault din spate si polonezii au o lovitura libera de la 16 metri.

Min.81 Cartonas galben pentru Madei, dupa un fault asupra lui Rui Duarte.

Min.79 Schimbare si la Rapid: Grigorie intra in locul lui Herea.

Min.78 Tripla chimbare la Slask: Au intrat Voskamp, Sztylka si Dudek, au iesit Diaz, Elsner si Gancarczyk.

Min.75 Elsner suteaza de la 30 de metri, Coman respinge in corner.

Min.73 Diaz intra tare la Apostol si primeste cartonasul galben.

Min.72 Apostol trimite in careu din lovitura libera, Pancu reia peste poarta.

Min.69 Kelemen iese din poarta si retine centrarea lui Bozovici.

Min.67 Oaspetii ajung in apropierea careului rapidist, dar sutul trece mult pe langa poarta.

Min.61 Schimbare la Rapid: Deac intra in locul lui Roman.

Min.60 Rui Duarte centreaza din banda dreapta pentru Pancu, dar Pietrasiak se inalta si respinge.

Min.55 Bozovici gafeaza, Diaz suteaza din prima, dar mingea trece peste poarta lui Coman.

Min.53 Surdu este lansat pe stanga, patrunde in careu, dar paseaza in spate si polonezii intercepteaza.

Min.48 Primeste si Socha galben, pentru un fault asupra lui Surdu.

Min.47 Sobota primeste galben dupa un fault din spate la Alexa.

Min.46 Nu s-au efectuat schimbari in cele doua formatii.

Incepe repriza a doua!

--------------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.44 Polonezii bifeaza abia acum cea mai mare ocazie, Pietrasiak trimitand peste poarta cu o lovitura de cap, dupa o balbaiala in careul rapidist.

Min.40 Mare ratare pentru Rapid! Pancu scapa din nou singur spre poarta Kelemen, pe care incearca sa-l lobeze, dar trimite peste.

Min.34 Mihai Roman suteaza in blocaj, reprimeste balonul, dar trage pe langa poarta.

Min.31 Kelemen respinge sutul lui Burca.

Min.27 Atac prelungit al polonezilor, Rui Duarte acorda corner.

Min.23 Alexa vede cartonasul galben pentru un fault din spate.

Min.22 Giulestenii continua sa preseze, in timp ce polonezii au mari probleme la constructie.

Min.20 Fanii polonezi au declansat un adevarat spectacol in tribune, aprinzand zeci de torte. Arbitrul opreste meciul pentru cateva secunde, iar jucatorii celor doua profita pentru a se hidrata.

Min.18 Jocul s-a mai calmat. Polonezii incearca sa urce in ofensiva, dar gazdele stau bine in aparare.

Min.13 Evolutie excelenta a giulestenilor in acest debut de partida! Elevii lui Lucescu au un joc de pase remarcabil si fac spectacol pe Dan Paltinisanu.

Min.12 GOOOOOOOOOOOL RAPID! Pancu inscrie cu o lovitura de cap, dupa o centrare a lui Surdu de pe partea dreapta!

Min.11 Inca o mare ocazie pentru Rapid, un fundas polonez respingand sutul lui Herea de pe linia portii.

Min.9 Polonezii au beneficiat de o faza fixa la poarta lui Coman, dar giulestenii au indepartat pericolul.

Min.5 Ocazie monumentala pentru Rapid! Pancu a scapat singur spre poarta lui Kelemen, dar a fost blocat excelent de portarul advers!

Min.2 Faza periculoasa la prima lovitura de colt a giulestenilor, dar polonezii scapa cu fata curata.

Incepe meciul!

In tur, pe arena Oporowska din Wroclaw, giulestenii s-au impus la o diferenta confortabila, scor 3-1.

Rapid: Coman - Rui Duarte, M.Antonio, Burca, Bozovic - Apostol, Alexa, Herea - Roman, Pancu, Surdu;

Rezerve: Straton, Ezequias, Deac, Cassio, Grigorie, Sburlea, Glauber;

Antrenor: Razvan Lucescu;

Slask Wroclaw: Kelemen - Sobota, Pietrasiak, Wasiluk, Pawelec - Madej, Socha, Cetnarski, Elsner - Diaz, Gancarczyk;

Rezerve: Zukovski, Celeban, Spahic, Dudek, Voskamp, Sztykla, Cwielong;

Antrenor: Orest Lenczyk.

Meciul se desfasoara pe stadionul Dan Paltinisanu din Timisoara.

Șoc la Rapid! Bergodi e aproape de demitere dar cere o sumă enormă pentru Șucu. Cine va fi noul antrenor
Cristiano Bergodi este foarte aproape de o plecare de la gruparea din Giulești. Italianul are obiectiv să se claseze cu Rapid pe podium până la finalul sezonului, iar în momentul de față...
Ciolacu nu-l lasă pe Robert Negoiță să intre în cursa pentru Capitală: "E candidat la Sectorul 3 și lucrurile așa vor rămâne"
Premierul Marcel Ciolacu a declarat vineri, 19 aprilie, că a discutat cu liderul PNL, Nicolae Ciucă, şi au ajuns la concluzia că Robert Negoiţă este un candidat foarte bun al alianţei PSD -...
#Rapid Slask Europa League, #Rapid grupe Europa League, #Rapid calificare grupe Europa League , #stiri Rapid