Rapid a pierdut pe final cu PSV Eindhoven

Joi, 29 Septembrie 2011, ora 23:55
7118 citiri

Rapid Bucuresti a pierdut dramatic, scor 1-3, partida disputata pe teren propriu cu PSV Eindhoven, contand pentru cea de-a doua etapa a grupelor Europa League.

Giulestenii au inceput increzatori partida de pe National Arena si, chiar daca s-au intrebuintat serios in defensiva cu olandezii, au reusit trei actiuni ofensive importante in prima jumatate de ora.

Cea din minutul 29 a consemnat si deschiderea scorului, Alexa inscriind, din fata portii, cu o lovitura de cap, primul gol al unei formatii romanesti pe cel mai modern stadion din tara.

Olandezii au revenit imediat in ofensiva dupa incasarea golului si au restabilit egalitatea pana la pauza. In minutul 43, Strootman a centrat perfect in fata portii, iar Bouma a reluat in plasa cu latul, din fata lui Marcos Antonio.

Elevii lui Razvan Lucescu au iesit mai agresivi de la cabine, dar tot olandezii au fost cei care au bifat prima ocazie, Rui Duarte respingand de pe linia portii dupa ce Coman a iesit hazardat la o lovitura de colt.

Desi giulestenii au reusit sa echilibreze fortele in teren si sa indrepte disputa spre o remiza pretioasa, lucrurile au luat o intorsatura nefasta spre final. Toivonen a dus echipa din Eindhoven in avantaj in minutul 88, iar Matavz a punctat pentru 3-1, in prelungiri, pe fondul caderii totale a echipei lui Razvan Lucescu.

In urma acestei infrangeri, Rapid a picat pe locul trei in clasamentul grupei C, ramanand doar cu cele trei puncte obtinute in prima etapa. In cealalta partida a serii, Legia Varsovia s-a impus cu scorul de 3-2 in fata gruparii israeliene Hapoel Tel Aviv.

In etapa urmatoare, programata la 20 octombrie, Rapid va primi vizita polonezilor, in timp ce PSV se va deplasa la Tel Aviv.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Rapid - PSV Eindhoven, programata in cea de-a doua etapa a grupelor Europa League.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Trupa lui Razvan Lucescu pierde cu 1-3 pe National Arena!

Min.90 Gol PSV! Giulestenii au cazut total pe final si Matavz a inscris pentru 1-3!

Min.88 Gol PSV! Toivonen reia pe spate cu capul si inscrie de langa Marcos Antonio!

Min.86 Este sanctionat si Rui Duarte.

Min.84 Ultima schimbare la Rapid: Cassio intra in lui Pancu, ultimul fiind aplaudat la scenda deschisa.

INFO - Elvetienii au egalat in partida cu FC Vaslui, desi evolueaza in inferioritate numerica.

Min.81 Mertens vede cartonasul galben pentru simulare.

INFO - Vasluiul a rasturnat scorul la Piatra Neamt, dupa ce Temwanjera a inscris pentru 2-1.

Min.78 Mertens executa periculos o lovitura libera, dar giulestenii reusesc sa respinga.

Min.74 Schimbare si la Rapid: Apostol ii ia locul lui Herea.

Min.72 Schimbare la PSV: Labyad intra in locul lui Lens.

Min.71 Deac executa modest un corner si balonul trece prin spatele portii.

Min.65 Marcos Antonio trimite pe langa poarta din centrarea lui Rui Duarte.

INFO - FC Vaslui a egalat in meciul cu FC Zurich. A egalat Wesley din penalti.

Min.61 Sansa mare pentru oaspeti! Coman iese gresit la corner si Rui Duarte respinge de pe linia portii.

Min.59 Teixeira pleaca in viteza pe contraatac, paseaza in dreapta pentru Pancu, dar sutul acestuia trece mult peste poarta.

Min.57 Deac este avertizat pentru proteste.

Min.53 Strootman primeste cartonasul galben.

Min.52 Lucescu face prima schimbare: Teixeira intra in locul lui Roman.

Min.51 Bozovici patrunde pe flancul stang si paseaza in careu pentru Pancu, dar olandezii resping.

Min.48 Elevii lui Razvan Lucescu a iesit mai agresivi de la cabine si fac presing in jumatatea adversa.

Min.46 Nu s-au efectuat schimbari la pauza.

Incepe repriza secunda!

---------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 Pancu isi iese din fire si intra dur la Strootman. Este avertizat imediat de centralul francez.

Min.44 Alexa primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.43 Gol PSV! Strootman centreaza perfect in fata portii, iar Bouma inscrie cu latul din sase metri, luandu-i fata lui Marcos Antonio.

Min.40 Roman greseste in propria jumatate, dar Marcos Antonio este atent si isi salveaza colegul.

Min.39 Centrarea lui Toivonen ocoleste careul si paraseste suprafata de joc.

Min.34 Pancu trimite excelent spre Roman, dar acesta este deposedat.

INFO - In minutul 31, FC Vaslui este condusa, scor 0-1 la Piatra Neamt, de FC Zurich. A inscris Alphonse.

Min.31 Olandezii revin in atac, Razvan Lucescu striga la jucatori de pe marginea terenului.

Min.29 GOOOOL RAPID! Alexa inscrie din fata portii cu o lovitura de cap! Este primul gol marcat de o formatie romaneasca pe National Arena!

Min.28 Sansa buna pentru Rapid! Pancu suteaza puternic pe poarta, Isaakson respinge cu greu in corner.

Min.25 Ocazie pentru formatia din Eindhoven! Matavs primeste in fata portii, dar rateaza surprinzator din sase metri.

Min.20 Olandezii pornesc pe contraatac, dar Bozovici intervine excelent.

Min.16 Pancu il lanseaza pe Herea, dar acesta nu are nicio sansa in fata lui Wijnaldum, iar balonul ajunge la Isaakson.

Min.15 Olandezii insista pe stanga, dar Bozovici nu poate fi depasit.

Min.12 Rui Duarte respinge centrarea periculoasa a lui Lens.

INFO - In tribunele National Arena sunt aproximativ 30.000 de spectatori.

Min.9 Ocazie mare pentru Rapid! Pancu primeste in careu, dar suteaza peste poarta din opt metri!

Min.7 Rapidistii urca in terenul advers, dar olandezii se grupeaza excelent si obtin posesia.

Min.4 Atmosfera superba creata de fanii giulesteni pe National Arena.

Min.3 Coman respinge cu greu din fata lui Lens. Olandezii au inceput in forta meciul.

Incepe partida!

INFO - Cele doua formatii patrund pe teren.

Rapid Bucuresti: Coman - Duarte, Antonio, Bozovici, Burca - Grigore, Alexa, Roman - Deac, Pancu, Herea;

Rezerve: Straton, Ezequias, Berti, Apostol, Teixeira, Cassio, Sburlea;

Antrenor: Razvan Lucescu;

PSV Eindhoven: Isaksson - Manolev, Bouma, Marcelo, Pieters - Lens, Wijnaldum, Strootman, Mertens - Toivonen, Matavz;

Rezerve: Sinouh, Derijck, Engelaar, Rabiu, Tamata, Labyad, Ojo;

Antrenor: Fred Rutten.

Arbitru: Fredy Fautrel (Franta);

Asistenti: Fredji Harchay, Cyril Gringore;

Arbitru de rezerva: Phillipe Kalt;

Arbitrii aditionali: Clement Turpin, Alexandre Castro.

In prima etapa, Rapid a castigat intalnirea disputata in deplasare cu Hapoel Tel Aviv, scor 1-0.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Rapid PSV Europa League, #Rapid grupe Europa League, #Rapid infrangere PSV , #stiri Rapid