Rapid, aproape de grupele Europa League dupa un meci mare in Polonia

Joi, 18 August 2011, ora 22:58
5568 citiri

Rapid Bucuresti a castigat partida disputata in deplasare cu Slask Wroclaw, scor 3-1, contand pentru prima mansa a playoff-ului Europa League.

Giulestenii au facut un meci excelent in Polonia, luand o optiune serioasa pentru calificarea in grupele celei de-a doua competitii intercluburi din Europa.

Gazdele au inceput mai bine partida si s-au evidentiat inca din minutul cinci prin Elsner. Atacantul polonezilor a scapat singur spre poarta lui Dani Coman, dar a sutat in bara.

Primul gol de pe "Oporowska" a venit 11 minute mai tarziu din gheata lui Mila, care a executat superb o lovitura libera de la 30 de metri, balonul poposind in poarta giulesteana spre satisfactia publicului din Wroclaw.

Bucuria celor de la Slask nu a durat foarte mult, pentru ca Nicolae Grigore a scuturat plasa lui Kelemen cu un sut fenomenal de la aproximativ 25 de metri, opt minute mai tarziu.

Elevii lui Razvan Lucescu au continuat sa puna presiune si au rasturnat tabela dupa alte 10 minute, cand Mihai Roman a marcat la capatul unui contraatac scoala dezvoltat de Surdu si Bozovici.

Polonezii au mutat ofensiv in repriza secunda si s-au aruncat in atac, insa au gasit cu greu culoare spre poarta lui Coman. Prima mare ocazie a reprizei a apartinut tot giulestenilor, Burca sutand peste poarta din pozitie ideala.

Tabela de pe stadionul din Wroclaw a fost inchisa de Iulian Apostol in minutul 79. Fostul component al Unirii Urziceni l-a invins pe Kelemen dupa ce apararea poloneza rezistase cu brio intr-o faza in care rapidistii au trimis mai multe suturi spre poarta.

Replica lui Slask din finalul partidei a fost timida, elevii lui Razvan Lucescu reusind sa mentina diferenta de doua goluri, care le da sanse foarte mari de calificare in grupele Europa League.

Mansa retur se va disputa joia viitoare, pe stadionul "Dan Paltinisanu" din Timisoara.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea intalnirii Slask Wroclaw - Rapid Bucuresti, din mansa intai a playoff-ului Europa League.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Rapid castiga cu 3-1 si face un pas urias spre calificarea in grupele Europa League!

Min.90 Coman respinge excelent la un sut al gazdelor.

Min.90 Herea faulteaza in propria jumatate si se alege cu un cartonas galben.

Min.86 Polonezii incearca sa atace poarta lui Dani Coman, dar rapidistii tin mingea cat mai departe de poarta.

Min.85 Inca o schimbare la Rapid: Stefan Grigorie intra in locul lui Surdu.

Min.83 Rui Duarte intra cu talpa sus si este avertizat.

Min.82 Pancu suteaza de la 30 de metri, Kelemen retine.

Min.79 Goooooool Rapid! Polonezii resping mai multe suturi ale giulestenilor, dar Apostol reuseste sa trimita balonul plasa!

Min.75 Muta si Razvan Lucescu: Daniel Pancu intra in locul lui Cassio.

Min.72 Ultima schimbare la Slask: Sztylka este trimis in locul lui Dudek.

Min.70 Mare ocazie pentru Rapid! Burca primeste un balon la o lovitura de colt, dar suteaza dezamagitor peste transversala portii lui Kelemen.

Min.66 Herea paseaza la Alexa, al carui sut puternic trece peste poarta.

Min.62 Socha vede cartonasul galben pentru o intrare dura la Surdu.

Min.60 Mila suteaza puternic din afara careului, Coman retine cu emotii.

Min.57 Schimbare la Rapid: Apostol intra in locul lui Grigore.

Min.52 Voskamp reia periculos spre poarta lui Coman, dar balonul trece peste.

Min.49 Burca respinge din fata lui Diaz la centrarea lui Mila.

Min.46 Polonezii au efectuat doua schimbari la pauza: Cetnarski a fost inlocuit de Voskamp, iar Sobota i-a lasat locul lui Madej.

Incepe repriza secunda!

---------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.44 Marcos Antonio respinge o centrare periculoasa din fata portii.

Min.43 Surdu paseaza pentru Cassio in fata portii, dar acesta nu ajunge la balon.

Min.41 Diaz primeste galben pentru un fault din spate la Herea.

Min.40 Surdu suteaza puternic de la 20 de metri, Kelemen retine in doi timpi.

Min.35 Marcos Antonio primeste cartonasul galben.

Min.34 Goooooool Rapid! Contraatac scoala al giulestenilor, care au inscris prin Mihai Roman, dupa ce balonul a mai trecut pe la Surdu si Bozovici!

Min.31 Surdu suteaza in blocat si obtine o lovitura de colt.

Min.28 Roman patrunde pe dreapta, intra in careu si paseaza la Surdu, dar acesta rateaza sutul.

Min.24 Gooooool Rapid! Nicolae Grigore inscrie cu un sut fenomenal de la 25 de metri!

Min.20 Cassio suteaza excelent de la 25 de metri, dar mingea trece putin pe langa tinta.

Min.16 Gol Slask Wroclaw! Mila executa superb o lovitura libera de la 30 de metri si balonul poposeste in plasa portii lui Dani Coman!

Min.13 Roman este lansat pe flancul drept, insa centrarea sa se scurge prin fata portii poloneze.

Min.10 Diaz centreaza periculos in careu, dar Sobota rateaza interceptia.

Min.5 Ocazie mare pentru Slask! Elsner scapa singur spre poarta rapidista, dar sutul sau loveste bara si iese in afara terenului!

A inceput partida!

Slask Wroclaw: Kelemen - Celeban, Pietrasiak, Wasiluk, Socha - Sobota, Mila, Dudek - Cetnarski, Rok Elsner, Diaz;

Rezerve: Zukowski, Madej, Gancarczyk, Pawelec, Voskamp, Sztylka, Cwielong;

Rapid Bucuresti: Coman - Rui Duarte, Marcos Antonio, Burca, Bozovici - Grigore, Alexa, Herea - Roman, Cassio, Surdu;

Rezerve: Straton, Ezequias, Pancu, Grigorie, Sburlea, Glauber Berti, Iulian Apostol;

Arbitru: Michael Weiner (Germania).

Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...
Justificarea la care nimeni nu se aștepta: ”Desemnarea lui Cîrstoiu, legată de tendința de a visa”
Senatorul PSD Vasile Dîncu a declarat că renunţarea la varianta unui candidat comun PSD-PNL la Primăria Capitalei şi susţinerea unui candidat propriu denotă ”mai multă flexibilitate”....