Rareș Ilie a fost titular în premieră în campionatul Franței. Cum s-a descurcat românul de la Nice

Luni, 15 August 2022, ora 10:07
2058 citiri
Rareș Ilie

Tânărul mijlocaş român Rareş Ilie a fost titular în premieră la OGC Nice în meciul de acasă cu Strasbourg, încheiat 1-1, duminică, în etapa a 2-a din Ligue 1.

Rareş Ilie, care are 19 ani, a jucat până în minutul 76. Primul meci al lui Nice din acest campionat s-a încheiat tot 1-1, la Toulouse. Ilie fusese folosit atunci din minutul 64.

Fundaşul austriac de origine română Flavius Daniliuc a fost introdus la gazde în minutul 90+1. Portarul danez Kasper Schmeichel a debutat la Nice în această partidă.

În clasament, Nice, cu 2 puncte, este pe locul 11. Strasbourg, cu un punct, se află pe locul 14. PSG este deocamdată singura echipă cu două victorii în primele două etape, înaintea meciurilor de duminică.

Nice o va întâlni joi pe Maccabi Tel Aviv în manşa întâi a play-off-ului Europa Conference League.

Rezultate:

vineri

Nantes - Lille 1-1

Au marcat: Simon (28), respectiv Ismaily (76)

sâmbătă

AS Monaco - Rennes 1-1

Au marcat: Embolo (72), respectiv Laborde (59)

Penalty ratat: Disasi (Monaco, 33)

Cartonaş roşu: Fofana (Monaco, 15)

PSG - Montpellier 5-2

Au marcat: Sacko (39 - autogol), Neymar (43 - penalty, 51), Mbappe (69), Renato Sanches (88), respectiv Khazri (58), Tchato (90+2)

Penalty ratat: Mbappe (PSG, 23)

duminică

AC Ajaccio - Lens 0-0

Auxerre - Angers 2-2

Au marcat: Jeanvier (4), Hountondji (10), respectiv Diony (22), Salama (77)

Cartonaş roşu: Sinayoko (Auxerre, 57)

Troyes - Toulouse 0-3

Au marcat: Larouci (36), Ratao (54), Healey (85)

Reims - Clermont 2-4

Au marcat: Doumbia (23 - penalty), Balogun (30 - penalty), respectiv Andric (51 - penalty, 62), Cham (72), Bela (77)

Cartonaş roşu: Agbadou (Reims, 47)

Nice - Strasbourg 1-1

Au marcat: Delort (35 - penalty), respectiv Gameiro (56)

Cunoscutul motor de căutare Google a anunțat, din greșeală, care va fi finala Cupei Mondiale 2022, turneu final programat în Qatar în perioada 20 noiembrie - 18 decembrie. Astfel, conform...
Se schimbă istoria campioanei mondiale! Cine a devenit cel mai bătrân marcator din toate timpurile
Franța este campioana mondială în exercițiu și una dintre favoritele la câștigarea turneului final al CM din Qatar. Din lotul lui Deschamps nu va lipsi Olivier Giroud, atacantul...