I se spune Hercule din România. E la a doua victorie într-o săptămână

Joi, 23 Mai 2024, ora 13:35
2150 citiri
Rares Toader. Sursa foto: Facebook/FR Atletism

Atletul român a obţinut a doua sa victorie în mai puţin de o săptămână în proba de aruncare a greutăţii, miercuri, la Kladno (Cehia), cu performanţa de 21,01 metri, potrivit site-ului World Athletics.

Andrei Rareş Toader i-a devansat pe egipteanul Mohamed Khalifa, clasat pe locul secund, cu 20,28 metri, şi pe spaniolul Carlos Tobalina, ocupantul poziţiei a treia, cu 19,83 metri.

Toader câştigase duminică proba de aruncare a greutăţii la reuniunea de la Chania (Creta), cu 20,19 metri.

Tot la Kladno, la 800 m feminin, Cristina Daniela Bălan a încheiat pe cinci, cu timpul de 2 min 07 sec 88/100. Victoria a revenit finlandezei Sara Lappalainen, în 2 min 02 sec 24/100.

La Bergen, în Norvegia, Bianca Ghelber, atletă calificată deja la Jocurile Olimpice de la Paris, s-a clasat a şasea la aruncarea ciocanului, cu 68,64 metri.

Azera Ganna Skidan s-a impus cu 72,47 metri, urmată de daneza Katrine Koch Jacobsen, 71,90 metri, norvegianca Beatrice Nedberge Lllano, 69,30 metri, franţuzoaica Alexandra Tavernier, 68,96 metri, şi Kaila Butler (Canada), 68,88 metri.

Tot miercuri, la Marsilia, Alexandru Firfirică a terminat pe locul al patrulea la aruncarea discului, cu 63,70 metri. Victoria a revenit jamaicanului Traves Smikle, cu 65,61 metri, urmat în clasament de belgianul Philip Milanov, 63,90 metri, şi de suedezul Simon Pettersson, cu 63,82 metri.

La săritura în lungime, Alina Rotaru-Kottmann, calificată la JO 2024, s-a clasat doar pe locul 8, cu 6,45 metri. Columbianca Natalia Linares a câştigat concursul, cu 6,81 metri, urmată de americanca Monae' Nichols, 6,64 m, şi de franţuzoaica Angelica Berriot, 6,59 metri.

O româncă urcă în top 5 în finală la 400 metri, la CE de la Roma
Atleta Andrea Mikloş s-a clasat, luni, pe locul 5 în finală la 400 metri, la Campionatele Europene de la Roma. Andrea Mikloş a încheiat cursa cu timpul de 50.71 secunde, cea mai bună...
Ultimele rezultate parțiale publicate de BEC. Unde se organizează un nou tur de departajare între candidați
PSD a obţinut 35,56% din voturile pentru funcţiile de primar la alegerile de duminica trecută, fiind urmat de PNL cu 30,27%, AUR - 6,39%, Alianţa Dreapta Unită - 5,49%, UDMR - 4,51%, arată...
0
  1. Imaginile unei seri memorabile: Simona Halep, din nou pe teren! “De-acum vorbim numai despre bine. Mă gândesc la revenire, nu la retragere" VIDEO
  2. Albania a marcat în poarta Italiei cel mai rapid gol din istoria Campionatului European! Cum s-a terminat meciul de la Dortmund
  3. Apariție șocantă la EURO: antrenorul Ungariei a introdus un atacant cu greutate FOTO
  4. Spaniolul Yamal a devenit cel mai tânăr fotbalist care a disputat un meci la un turneu final. A pasat decisiv contra Croației
  5. EURO 2024: Spania "a zdrobit" Croația în grupa de foc de la Campionatul European de fotbal
  6. Jucătorul naționalei intervine în scandalul Coldplay. Nu îl apără pe Vlad Babașa: ”Publicul e consumator, plătește bilet”
  7. Răzvan Marin e convins că se poate obține un rezultat mare cu Ucraina: Suntem motivați 100%. Care este programul României
  8. Florin Răducioiu, despre selecția la Cupa Mondială din 1994: "Trebuia chemat Craioveanu, dar și Lăcătuș. Unii nu aveau ce să caute pe listă"
  9. Andrei Burcă crede că suporterii au alte aşteptări de la echipa naţională: "Nimănui nu-i pasă că am fost accidentat sau prin ce am trecut"