Ucraina anunță că nu este gata să negocieze cu Rusia. Lucrurile de care Kievul are nevoie ca să înceapă discuțiile cu Moscova

Vineri, 13 Decembrie 2024, ora 08:16
3559 citiri
Ucraina anunță că nu este gata să negocieze cu Rusia. Lucrurile de care Kievul are nevoie ca să înceapă discuțiile cu Moscova
Volodimir Zelenski si Andrii Yermak FOTO Președinția Ucraineană

Ucraina nu este gata să negocieze cu Rusia, a anunțat Andrii Yermak, șeful de cabinet al lui Volodimir Zelenski și unul dintre cei mai influenți consilieri ai președintelui ucrainean. Yermak a explicat, pentru presa locală, ce condiții trebuie îndeplinite înainte să fie începute discuțiile.

Andrii Yermak a dat un interviu pentru Suspilne, postul public din Ucraina. Când a fost întrebat dacă Ucraina este gata să negocieze cu Rusia, așa cum și-ar dori Donald Trump, răspunsul șefului de cabinet al lui Zelenski a fost clar și categoric.

„Încă nu. Nu avem arme, nu am primit invitația de a adera la NATO și nu avem nici o înțelegere clară a garanțiilor care ne vor asigura securitatea și care ne vor da certitudinea că Putin nu o să revină după doi au trei ani” a spus Yermak, citat de Ukrainska Pravda.

Șeful de cabinet al lui Zelenski a explicat că Ucraina trebuie să fie puternică, pentru că trebuie să discute de Rusia de la egal la egal.

Discuțiile Kiev-Moscova vor avea loc mai devreme sau mai târziu, pentru că Donald Trump își dorește clar să încheie războiul început de Rusia în Ucraina. Yermak a dezvăluit că asta a reieșit din discuțiile cu Donald Trump.

Preşedintele ales al SUA, Donald Trump, a declarat că se opune „ferm” ca Ucraina să folosească rachete americane cu rază lungă de acţiune pentru atacuri în Rusia.

El a promis în acelaşi timp să nu abandoneze Kievul într-un interviu publicat joi de revista TIME, care l-a declarat personalitatea anului.

„Mă opun ferm trimiterii de rachete la sute de kilometri în interiorul Rusiei. De ce facem acest lucru? (...) Nu facem decât să escaladăm acest război şi să îl înrăutăţim”, a declarat Donald Trump în interviul acordat la 25 noiembrie, la reşedinţa sa din Florida, potrivit TIME, înainte de întâlnirea sa de săptămâna trecută cu preşedinţii francez şi ucrainean, Emmanuel Macron şi Volodimir Zelenski, pentru a marca redeschiderea catedralei Notre-Dame din Paris.

Acord „istoric” de 100 de ani între Ucraina și Regatul Unit. „Reflectă afecţiunea uriaşă care există între naţiunile noastre” FOTO/VIDEO
Acord „istoric” de 100 de ani între Ucraina și Regatul Unit. „Reflectă afecţiunea uriaşă care există între naţiunile noastre” FOTO/VIDEO
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski şi premierul britanic Keir Starmer, a cărui ţară este un susţinător-cheie al Ucrainei împotriva invaziei Rusiei, au semnat un acord ”istoric”...
Cel mai puternic om al lumii dar nu cel mai bogat. Câți bani câștigă Donald Trump ca președinte al SUA
Cel mai puternic om al lumii dar nu cel mai bogat. Câți bani câștigă Donald Trump ca președinte al SUA
Salariul președintelui Statelor Unite este reglementat prin lege și este nemodificat din anul 2001, când s-a produs cea mai recentă majorare, astfel că Donald Trump va câștiga, de-a lungul...
#razboi Rusia Ucraina, #Ucraina, #Volodimir Zelenski, #negocieri Rusia Ucraina, #Donald Trump , #Rusia-Ucraina
  1. Primarul Daniel Tudorache, trimis după gratii în "Dosarul diamantelor", a scăpat de închisoare. Decizia ÎCCJ în cazul fostului primar al Sectorului 1
  2. Cel mai puternic om al lumii dar nu cel mai bogat. Câți bani câștigă Donald Trump ca președinte al SUA
  3. Încetarea războiului din Ucraina, un deziderat al politicii oficiale a SUA în era Trump. Marco Rubio: "Pace prin forță. Fiecare parte va trebui să cedeze ceva"
  4. Urmărire cu focuri de armă pe o șosea din județul Galați. Surprizele de care au avut parte polițiștii după ce l-au prins pe șoferul fugar
  5. Trump și pălăria Primei Doamne. Președintele nu și-a putut săruta soția la ceremonia de învestire. "Vor fi destule momente pentru săruturi mai târziu" VIDEO
  6. Tiraspolul vrea să atragă Chișinăul într-o nouă schemă
  7. Grupare de criminalitate organizată formată din români, dezmembrată de DIICOT. Indivizii acționau în Belgia și România
  8. Regimul Putin urmează exemplul lui Trump de a schimba denumirile. Un deputat rus vrea ca Marea Neagră să devină "Marea Rusă"
  9. Servicii Funerare Complete: ce includ și de ce sunt esențiale
  10. Faimosul "buton roșu pentru cola zero" al lui Trump a revenit la Casa Albă VIDEO