Rușii au intrat în orașul Ciasiv Iar, care ar putea deveni cheia ofensivei ulterioare spre Kostiantinivka și Kramatorsk

Vineri, 05 Aprilie 2024, ora 11:03
3689 citiri
Rușii au intrat în orașul Ciasiv Iar, care ar putea deveni cheia ofensivei ulterioare spre Kostiantinivka și Kramatorsk
Rușii au înaintat spre periferia de est a orașului Ciasiv Iar/ FOTO: X

Rușii au efectuat un atac mecanizat intens, joi, 4 aprilie, asupra orașului Ciasiv Iar din regiunea Donețk (la vest de Bahmut) și au înaintat spre periferia sa de est, a informat Institutul American pentru Studiul Războiului, ISW, în ultimul său raport.

Imaginile geolocalizate publicate joi, 4 aprilie, arată forțe rusești desfășurând un asalt mecanizat de mărimea unei companii întărite împotriva Ciasov Iar, scrie Institutul pentru Studiul Războiului. Un oficial instalat de Moscova în zonele ocupate a afirmat că trupele rusești au intrat într-o suburbie a Ciasov Iar.

Imaginile arată coloana mecanizată rusă care a avansat de-a lungul unei secțiuni a autostrăzii T-0506 (Hromove-Ciasov Iar) până la periferia estică a microdistrictului Kanal (cea mai estică parte a Ciasov Iar) înainte ca trupele ucrainene să împiedice forțele rusești să avanseze mai departe în oraș.

Un soldat ucrainean a spus spune că forțele armate ucrainene au distrus 11 din cele 25 de tancuri și vehicule blindate rusești care au luat parte la atacul mecanizat, dar oficialii ucraineni nu au oferit încă mai multe detalii despre asalt.

Înaintarea rușilor în Ciasiv Iar poate a fi observată și de portalul DeepState, care și-a actualizat hărțile interactive în jurul miezului nopții.

„Situația este mai dificilă la est de Ciasiv Iar, pentru că rușii au intrat în casele cele mai îndepărtate”, scriu analiștii de la DeepState. „Au fost și atacuri asupra clădirilor înalte, dar inamicul nu a reușit să pună un punct de sprijin acolo”

Jurnalistul militar ucrainean Bogdan Miroșnikov a scris pe contul său de Telegram că rușii au ajuns la Strada Verde din Ciasiv Iar. Aceasta este ultima stradă din oraș în direcția Bahmut.

Miroșnikov spune că acest lucru s-a mai întâmplat și înainte și, în cele din urmă, apărătorii ucraineni au reușit să-i împingă pe ruși înapoi pe pozițiile lor inițiale (la aproximativ 750-800 de metri spre est). Cu toate acestea, observatorul remarcă faptul că inamicul recurge deja la atacuri masive cu ajutorul vehiculelor blindate.

Miroșnikov subliniază că este foarte important ca forțele ucrainene să nu-i lase pe ruși să prindă un punct de sprijin, pentru că această parte, unde se duc luptele, este o înălțime dominantă care nu trebuie pierdută.

Forțele armate ucrainene au declarat că, prin ocuparea Ciasiv Iar, rușii vor putea prelua controlul orașelor Kostiantinivka, Drujkivka, Kramatorsk și vor putea forma un punct de sprijin puternic pentru operațiuni ulterioare de atac și asalt în regiunea Donețk.

În prezent, forțele rusești cresc ritmul și dimensiunea asalturilor mecanizate în toată partea de est a Ucrainei și este posibil să intensifice ritmul general al operațiunilor lor ofensive în Ucraina, mai spune ISW.

Trump va pune capăt războiului, iar Europa va fi responsabilă pentru garanțiile de securitate
Trump va pune capăt războiului, iar Europa va fi responsabilă pentru garanțiile de securitate
Președintele american Donald Trump vrea să pună capăt războiului din Ucraina, dar țările europene trebuie să ofere garanții de securitate Kievului, a declarat pentru NBC News Mike Waltz,...
Vestul îl poate zdrobi pe Putin, dar numai cu tactici KGB. Avertismentul unui fost consilier NATO
Vestul îl poate zdrobi pe Putin, dar numai cu tactici KGB. Avertismentul unui fost consilier NATO
Occidentul are la îndemână o armă puternică pentru a distruge mașina de război a Rusiei și a-l forța pe Vladimir Putin să se așeze la masa negocierilor, dar trebuie să adopte o...
#razboi Ucraina, #rusia invazie, #asalt mecanizat, #ciasiv iar, #donetk , #Razboi Ucraina
  1. Planul radical al lui Elon Musk: un guvern mai mic prin înlocuirea funcționarilor publici cu inteligența artificială
  2. Trump va pune capăt războiului, iar Europa va fi responsabilă pentru garanțiile de securitate
  3. Netanyahu, încântat de propunerea „revoluționară” a lui Trump privind Fâșia Gaza. „O Rivieră a Orientului Mijlociu”
  4. Zelenski, despre planul de pace al lui Trump: ”Trebuie să prevină o nouă agresiune rusă”
  5. Trump și „echipa divină“ de la Casa Albă. Religia devine o armă politică pentru noua administrație a SUA
  6. Tragedie în MApN. Un militar de 35 de ani a murit în Sarajevo. Căsătorit și cu doi copii, se afla la prima misiune într-un teatru de operații
  7. Visul imobiliar al lui Trump pentru Riviera Gaza este deja în desfășurare în Albania FOTO/VIDEO
  8. Două adolescente de 14 și 15 ani, date dispărute dintr-un centru de plasament din Craiova. Polițiștii cer ajutorul populației
  9. Jeremy Clarkson, de la Top Gear, despre Brexit: „Mă face să vreau să stau într-un canal și să plâng”
  10. Una dintre cele mai spectaculoase zone din Italia, cuprinsă de revolta anti-turism. „Trebuie să luăm aceste proteste în serios”