Un diplomat rus dezvăluie: Trump pus la grea încercare, Putin are ținte nebune de negociere pentru Ucraina

Miercuri, 05 Februarie 2025, ora 01:30
6101 citiri
Un diplomat rus dezvăluie: Trump pus la grea încercare, Putin are ținte nebune de negociere pentru Ucraina
Boris Bondarev, fost diplomat rus dezvăluie țintele lui Putin, la negocieri FOTO: ONU

După 1.078 de zile de război în Ucraina, Rusia a înregistrat un eșec major, fără să-și atingă obiectivele inițiale. Odată cu alegerile prezidențiale din SUA, cercurile politice sunt pline de discuții despre pace. Un diplomat rus, Boris Bondarev, aflat în exil în Occident, dezvăluie faptul că Trump este pus la o grea încercare de Putin, care are ținte nebune de negociere pentru Ucraina.

Mai multe țări NATO discută despre trimiterea forțelor de menținere a păcii în Ucraina după încheierea ostilităților sau stabilirea de zone demilitarizate acolo, dar toate acestea par premature în cel mai bun caz, spune fostul diplomat de la Biroul Rusiei de la misiunea ONU de la Geneva, potrivit The Moscow Times.

Războiul nu s-a încheiat încă și președintele Vladimir Putin nu și-a atins obiectivele. În același timp, agitația occidentală „de menținere a păcii” transmite doar lipsa unei strategii sănătoase pentru a pune capăt războiului. În ultimii trei ani, nimeni nu a propus o strategie care să înțeleagă viitoarea arhitectură de securitate în Europa și în lume.

„Pentru a pune capăt războiului” este un slogan bun pentru a câștiga voturi, dar este prea vag pentru a înțelege cum ar putea arăta în viața reală. Cum vor fi oprite ostilitățile? Care vor fi pozițiile părților în conflict? Cine controlează, ce regiuni? Ce măsuri vor fi implementate pentru garantarea păcii și cine ar trebui să o facă? etc. Există zeci de astfel de întrebări.

În primul rând, orice negociator sau facilitator trebuie să realizeze despre ce este vorba în război și care sunt obiectivele fiecărei părți. Aici vedem un abis periculos în gândirea Occidentului, politicienii susținând că Putin vrea niște câștiguri teritoriale.

Putin și anturajul său prioritizează supraviețuirea lor politică, care depinde de păstrarea regimului de putere stabilit. Întrucât orice opoziție și rezistență față de regimul din interiorul țării au fost înăbușite cu succes, Kremlinul vede Occidentul, în primul rând Statele Unite, ca principala amenințare, care, potrivit elitei lui Putin - în mare parte ofițeri KGB care se agață de mentalitatea lor de Război Rece - încearcă să distrugă regimul lui Putin și civilizația rusă, care, spun ei, este ultimul bastion împotriva dominației americane necontrolate asupra lumii.

Moscova vede că singura modalitate de a se proteja de activitățile ostile ale SUA este împărțirea lumii în sfere izolate de influență. Putin încearcă să-și impună suveranitatea personală cel puțin asupra spațiului post-sovietic.

Cucerirea Ucrainei i-ar da lui Putin statutul de adevărat „culegător de pământuri rusești”, un conducător mare și invincibil, solidificându-și popularitatea pentru anii următori. Cel mai important, ar demonstra lumii întregi că nici SUA, nici NATO – cea mai mare putere militară de pe planetă – nu pot face nimic pentru a opri Rusia. Rusia lui Putin ar fi învingătoare, explică Boris Bondarev.

Evident, Putin se va opune categoric oricărei șanse îndepărtate de admitere a Ucrainei în NATO, precum și oricărei trimiteri de trupe NATO în Ucraina pentru a fi staționate într-o zonă tampon demilitarizată, ceea ce ar însemna de facto că Ucraina se află sub protecția NATO. Niciun acord de încetare a focului, chiar și unul temporar, nu poate fi semnat fără angajamentul de a ridica toate sau măcar o parte din sancțiunile împotriva Moscovei – aceasta va fi una dintre principalele condiții ale lui Putin.

Pretențiile lui Putin pentru negocieri cu Ucraina

Judecând după declarațiile anterioare ale Kremlinului, un acord pe care Putin l-ar ar considera acceptabil arată astfel:

-Ucraina și țările occidentale recunosc anexarea „noilor teritorii”, inclusiv regiunile Zaporojie și Herson, precum și Crimeea, Donețk și Lugansk;

-Retragerea forțelor ucrainene din regiunea Kursk a Rusiei;

-Ucraina își va reduce forțele armate și capacitățile de apărare conform cerințelor Rusiei, așa cum a anunțat în comunicatul de la Istanbul din 2022. Această demilitarizare s-ar întâmpla odată cu o curățare politică internă sub steagul „denazificării”, astfel încât pozițiile importante să fie ocupate de ticăloși pro-ruși;

-O reglementare finală este posibilă numai după ce Ucraina a ales un guvern pe care Kremlinul îl consideră legitim;

-SUA și UE vor ridica toate sancțiunile sectoriale și personale pe care le-au impus anterior Rusiei și cetățenilor săi;

-De asemenea, vor trebui să poarte negocieri pentru despăgubiri pentru prejudiciul suferit de Rusia din cauza sancțiunilor;

-SUA și NATO vor fi obligate să revină la discuția „ultimatumului” din 15 decembrie 2021 și să încheie proiectele de tratate privind garanțiile de securitate propuse de Moscova la acel moment.

Un astfel de acord cu greu poate fi numit o afacere echitabilă și reciproc avantajoasă. De aici concluzia simplă: un compromis cu Putin care să respecte și interesele Kievului și ale aliaților săi este imposibil în principiu.

Putin nu va fi niciodată mulțumit decât dacă inamicul său este slăbit. Nu există un teren comun. O parte trebuie să recunoască superioritatea celeilalte. Trump va avea o misiune dificilă, poate chiar imposibilă să-l convingă pe Putin să renunțe la pretențiile sale.

Putin în fața unui mare pericol, dezvăluie surse de la Moscova: Fenomenul care se răspândește rapid în Rusia
Putin în fața unui mare pericol, dezvăluie surse de la Moscova: Fenomenul care se răspândește rapid în Rusia
Putin a căutat mult timp să prezinte Occidentul - în special Statele Unite - drept un inamic al Moscovei. În 2022, președintele rus a acuzat SUA și aliații săi de „despotism” și...
Putin are mari probleme: Nu poate lua asul din mâneca lui Trump privind Ucraina
Putin are mari probleme: Nu poate lua asul din mâneca lui Trump privind Ucraina
Desfășurarea războiului de trei ani al Rusiei din țara vecină trece prin momente cruciale odată cu venirea noului președinte american la Casa Albă. Iar acum Vladimir Putin are mari probleme...
#razboi Ucraina, #Trump Putin, #trump ucraina, #Putin acord pace Ucraina, #diplomat rus, #boris bondarev , #Razboi Ucraina
  1. Președintele ANPC, Cristian Popescu-Piedone, despre intoxicările de la Balul Însuraților: "O mizerie de nedescris în bucătărie, în spaţiile de pregătire a preparatelor"
  2. YouTuberul care a filmat în Salina Turda a închiriat piramidele din Egipt pentru 100 de ore. Este urmărit de peste 350 de milioane de abonați VIDEO
  3. Kim Jong Un anunță mai multe forțe nucleare pentru Coreea de Nord, în urma cooperării militare dintre Coreea de Sud, SUA și Japonia
  4. China preia inițiativa după înghețarea ajutoarelor americane. Beijingul ocupă spațiul liber lăsat de SUA
  5. Reforma administrativ-teritorială, un proiect bine dosit, în 2025: „Celor de la PSD și PNL le convine"
  6. O catastrofă în devenire? De ce sunt îngroziți experții guvernamentali de incursiunea lui Musk în sistemele federale
  7. Nuntă regală la Atena: ”Prințul Playboy”, Nikolaos al Greciei, din nou în fața altarului. Cine este mireasa
  8. Trump reduce presiunea asupra Rusiei. Ce cadouri i-a făcut liderului de la Kremlin
  9. Elon Musk cere concedierea jurnalistei de la The Wall Street Journal care a dezvăluit tweet-urile rasiste ale unui angajat DOGE
  10. Elisabeta I și teoria șocantă care susține că faimoasa Regină a Angliei ar fi fost un impostor masculin