Zelenski dezvăluie planul victoriei contra lui Putin: Mutarea secretă ajunge la trei lideri din SUA

Marti, 10 Septembrie 2024, ora 03:40
8120 citiri
Zelenski dezvăluie planul victoriei contra lui Putin: Mutarea secretă ajunge la trei lideri din SUA
Zelenski a întocmit un plan de pace pentru terminarea războiului cu Rusia FOTO: PBS

În timpul Forumului Ambrosetti din Italia, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că are un plan de victorie contra lui Putin, dar și pentru a pune capăt războiului cu Rusia. El a spus că această mutare secretă, propriul plan de pace va fi prezentat celor mai importanți 3 lideri din Statele Unite, liderului de la Casa Albă Joe Biden și candidaților la președinție Kamala Harris și Donald Trump.

Planul de pace, care include probleme globale și un pachet concret de apărare, urmărește să asigure securitatea Ucrainei și să obțină un consens internațional larg, potrivit First Online.

În cadrul Forumului de la Cernobbio, Italia, unde a avut ocazia să se întâlnească și cu prim-ministrul Giorgia Meloni, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a subliniat importanța găsirii unei soluții diplomatice pentru încheierea conflictului cu Rusia.

În timpul vizitei sale în Italia, Zelenski a declarat într-un interviu acordat presei italiene că are un plan de pace pe care intenționează să îl prezinte președintelui american Joe Biden și principalilor lideri occidentali, inclusiv candidaților la președinție Kamala Harris și Donald Trump.

Deși detaliile planului rămân confidențiale, Zelenski a precizat că obiectivul său este de a garanta securitatea Ucrainei și de a ajunge la o încheiere durabilă a conflictului.

Zelenski a subliniat că planul de pace nu se va limita doar la utilizarea armelor, ci va include probleme globale de importanță fundamentală. „Vorbim despre un pachet de apărare concret”, a spus el, subliniind că, dacă Ucraina reușește să obțină garanții solide din partea Statelor Unite și a altor parteneri occidentali, acest lucru va servi drept factor de descurajare împotriva agresiunii rusești.

Prima întâlnire oficială va avea loc cu Biden, dar Zelenski a confirmat că dorește să-i implice și pe Harris și Trump, pe lângă ceilalți lideri ai G7, pentru a obține un consens internațional larg.

„Am pregătit un plan pe care aș dori să îl împărtășesc cu președintele în exercițiu al Statelor Unite, deoarece există aspecte care depind de America”, explică președintele ucrainean. ”Sper să am ocazia să prezint acest plan lui Biden, Harris și Trump și să primesc reacții și feedback. Vrem garanții. Încă nu am împărtășit nimic”.

”Primul contact va fi cu Biden. Nu este vorba - a explicat el - doar despre arme, ci și despre probleme globale importante”. Pe scurt, „vorbim - a conchis președintele ucrainean - despre un pachet de apărare concret. Și dacă îl vom avea, va fi o descurajare puternică pentru Rusia și pentru a putea pune capăt războiului în termeni diplomatici”.

Zelenski a apărat incursiunea ucraineană în regiunea rusă Kursk, explicând că a fost o acțiune necesară pentru a preveni ocuparea Harkovului și Sumi de către forțele ruse.

„Am avut dreptul să facem acest lucru”, a declarat președintele, adăugând că operațiunea a contribuit la reducerea presiunii militare asupra mai multor zone din nordul Ucrainei. Potrivit lui Zelenski, obiectivul strategic a fost atins: să pună presiune pe Putin și să demonstreze că armata ucraineană este capabilă să reziste și să contraatace eficient.

Un alt element de îngrijorare pentru Zelenski se referă la sprijinul militar în creștere pe care Rusia îl primește din partea unor țări precum Iranul și Coreea de Nord. În timpul interviului, el a confirmat că Teheranul a furnizat Moscovei rachete balistice și alte arme, care sunt folosite pentru a lovi ținte civile ucrainene.

În plus, multe dintre rachetele rusești conțin componente de origine occidentală sau asiatică, un fapt care demonstrează modul în care Rusia se bazează foarte mult pe aprovizionarea externă pentru a continua conflictul.

În contextul unui război prelungit, Zelenski a anunțat o remaniere guvernamentală, cu scopul de a aduce o nouă energie conducerii ucrainene. El a explicat că, în ciuda nivelului ridicat de competență al miniștrilor plecați, era necesară o schimbare pentru a menține un nivel ridicat de motivație și eficiență în administrație. „Nu ne putem permite să obosim”, a spus el, subliniind că Ucraina trebuie să continue să lucreze neobosit la propria sa apărare.

Zelenski îl contrează pe Trump, legat de acordul cu Putin: Deznodământul dat peste cap de un motiv serios
Zelenski îl contrează pe Trump, legat de acordul cu Putin: Deznodământul dat peste cap de un motiv serios
Donald Trump, care a preluat luni un al doilea mandat de președinte al SUA și a fost ultima dată la putere înainte ca Rusia să lanseze invazia Ucrainei, a spus în repetate rânduri că ar...
Popularitate în scădere și opoziție în creștere. Ce îi pregătește viitorul politic lui Zelenski în contextul noii administrații Trump
Popularitate în scădere și opoziție în creștere. Ce îi pregătește viitorul politic lui Zelenski în contextul noii administrații Trump
De la invazia Rusiei în Ucraina, în urmă cu trei ani, președintele Volodimir Zelenski a reușit să facă față unui asalt militar asupra capitalei, comploturilor de asasinat, scandalurilor de...
#razboi Ucraina, #plan pace Ucraina, #Volodimir Zelenski, #zelenski biden, #plan pace Rusia Ucraina, #Putin razboi , #Razboi Ucraina
  1. Zelenski a reluat contraofensiva pe teritoriul Rusiei. Atacuri cu drone la Moscova. Explozii uriașe VIDEO
  2. S-a decis noul șef al CIA. Cine va conduce principala agenţie americană de informaţii VIDEO
  3. Evenimentele organizate pe 24 ianuarie, de Ziua Unirii Principatelor Române. La Iași, primarul nu va mai susține niciun discurs
  4. Planurile Coreei de Nord după pierderile suferite în Ucraina. ”Este suspectată că grăbește măsurile următoare”
  5. Premierul Orban compară UE cu Imperiul Otoman înainte de destrămare: "Bolnavul Europei de astăzi este Uniunea Europeană"
  6. Care sunt minciunile pe care trebuie să le spui la un interviu dacă vrei să obții postul, potrivit unui expert în cariere
  7. Guvernul Ciolacu, pus la punct de opoziție, după ce a schimbat la 180 de grade strategia în privința Green Deal: „Propaganda politică nu ține de foame”
  8. România se îndepărtează de Green Deal, programul-fanion al Ursulei von der Leyen: „A condus la costuri sociale și economice foarte mari". Ce alternative energetice are România
  9. Zelenski îl contrează pe Trump, legat de acordul cu Putin: Deznodământul dat peste cap de un motiv serios
  10. Titanii tech se ceartă pe investiția de 500 de miliarde de dolari în AI anunțată de Trump