Răzvan Lucescu, în centrul scandalului după ce a pierdut derby-ul. "În țara lui nu făcea așa ceva"

Luni, 22 Aprilie 2024, ora 07:48
4833 citiri
Razvan Lucescu a antrenor la PAOK Salonic FOTO facebook

Echipa greacă PAOK Salonic, antrenată de tehnicianul român Răzvan Lucescu, a pierdut duminică seara, în deplasare, scor 1-2, meciul din etapa a 6-a a play-off-ului, cu Olympiacos Pireu.

În minutul 27 Olympiacos a primit un penalty, iar portarul lui PAOK a apărat şutul lui Daniel Podence, numai că balonul a ajuns la Quini şi acesta a deschis scorul pentru gazde. Daniel Podence a oferit pasa pentru golul de 2-0, marcat în minutul 61 de Martins, iar Răzvan Lucescu a încercat să mute, făcând mai multe schimbări. PAOK a înscris abia pe final, în minutul 90+2, prin Marcos Antonio, jucător intrat în minutul 79.

Olympiacos s-a impus cu 2-1 şi e pe locul 4 în play-off-ul campionatului grec, cu 66 de puncte. Pe primele trei locuri se află AEK Atena (72 de puncte), Panathinaikos Atena (71 de puncte) şi PAOK Salonic, cu 67 de puncte.

Meciul a fost arbitrat de portughezul Miguel Nogueira, iar Răzvan Lucescu a pus tunurile pe el la finalul partidei.

„Nu este ușor să obții un rezultat bun aici, când arbitrul ia asemenea decizii. Nu cred că a fost un fotbal bun jucat de niciuna dintre echipe. A fost un meci de luptă. În orice caz, acest penalty nu poate fi acordat. Am văzut 10.000 de contacte identice, cred că este absolut excesiv. În țara lui nu l-ar da. Astăzi, acest arbitru a venit aici cu tema de a ajuta o echipă.

Iar al doilea gol pornește de la un fault asupra lui Sastre (n.r. - fundașul dreapta de la PAOK), care a trecut de adversarul direct. Nu pot să înțeleg de ce nu l-a acordat. Mai este un caz de fault care nu a fost acordat, cu arbitrul care a alergat cu spatele la minge și nici măcar nu a văzut jocul.

Pe partea de fotbal a fost un meci slab. Chiar și așa, lucrurile ar fi stat altfel dacă nu era acel arbitraj jenant”, a declarat Răzvan Lucescu, conform gsp.ro, care citează sportal.gr.

Quarterly Report - Editia 4

Răzvan Lucescu, dorit pe banca unei echipe mari! Duminică joacă "finala" pentru titlu în Grecia
Răzvan Lucescu mai are nevoie de un singur punct în ultima etapă pentru a câștiga un nou titlu cu PAOK Salonic. Formația antrenată de Răzvan Lucescu, PAOK Salonic are nevoie de un egal...
Ambiția lui Iohannis, dacă nu reușește să obțină șefia NATO. Cum și-ar împărți PSD și PNL poziții cheie la nivel european în funcție de parcursul șefului statului SURSE
În contextul în care șefia NATO pare tot mai greu de obținut pentru Klaus Iohannis, șeful statului ar ținti și spre alte funcții la nivel european. PNL şi PSD vor să îşi împartă...