PAOK Salonic a castigat un titlu istoric in Grecia. Razvan Lucescu bifeaza primul sau campionat din cariera

Duminica, 21 Aprilie 2019, ora 20:56
13019 citiri

Antrenorul roman Razvan Lucescu a cucerit primul sau trofeu de campion din cariera sa, castigand pe banca tehnica a lui PAOK Salonic campionatul din Grecia, cu o etapa inainte de finalul sezonului.

PAOK a triumfat cu 5-0 in partida de pe teren propriu cu Levadiakos jucata intr-o atmosfera la propriu incendiara, in fata unui stadion arhiplin, cu fani care asteptau de peste 34 de ani un titlu pentru jucatorii in alb si negru.

Gazdele au inceput in mare forta, marcand doua goluri in primele 8 minute, prin Sakov in minutul 3 si Biseswar in minutul 8.

Imediat dupa pauza, PAOK s-a desprins decisiv pe tabela, prin golul capitanului Fernando Varela, fost capitan si la Steaua.

Iata cateva imagini de la startul partidei, cu atmosfera superba facuta de fanii greci:

Trupa din Salonic a continuat sa faca spectacol si dupa golul lui Varela, Sakov reusind dubla in minutul 60.

Trebuie remarcat faptul ca PAOK a ratat si un penalti in minutul 30, prin Pellkas. Swiderski a marcat si golul de 5-0, in minutul 81, in "ole-urile" fanilor gazda.

Este asadar o mare sarbatoare in Salonic si fara indoiala nimeni nu va dormi in aceasta noapte in orasul din Grecia, atat de innebunit dupa sportul cu balonul rotund.

Pentru Razvan Lucescu este a doua aventura la un club din Grecia, dupa perioada in care a activat la Skoda Xanthi.

Iata echipa folosita duminica de Lucescu: Paschalakis - Giannoulis, Crespo, Varela, Matos - Oliveira, Shakov - Biseswar, Pelkas, Limnios - Swiderski. Alin Tosca nu a fost nici macar rezerva.

PAOK Salonic avea nevoie de un singur punct in ultimele doua etape pentru a deveni matematic campioana.

La partida a asistat si tatal antrenorului roman, Mircea Lucescu.

Scenariu-bombă în coaliție. Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu înainte de depunerea candidaturii ar fi deja stabilită SURSE
Cătălin Cîrstoiu va lămuri totul în legătură cu candidatura sa la Primăria Capitalei într-o conferința de presă, este mesajul public al coaliției PSD-PNL. În spatele ușilor,...
România trimite militari să lupte împotriva rebelilor houthi. Cererea lui Klaus Iohannis
Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au luat act marţi, 16 aprilie, de scrisoarea preşedintelui Klaus Iohannis prin care informează Parlamentul că a aprobat...
#PAOK triumfa titlu in Grecia, #Razvan Lucescu castiga prim titlu din, #PAOK prim titlu dupa 34 de , #stiri Razvan Lucescu