Razvan Lucescu a castigat Cupa Greciei cu PAOK, invingand marea rivala AEK Atena

Sambata, 12 Mai 2018, ora 22:29
9792 citiri

PAOK Salonic, cu antrenorul roman Razvan Lucescu pe banca, a cucerit Cupa Greciei, dupa o finala cu marea rivala AEK Atena, proaspat campioana in tara elena, scor 2-0.

Primul gol a fost marcat de Vieirinha in minutul 65, care a executat superb o lovitura libera la coltul lung, de la circa 25 de metri. Golul doi a venit in prelungiri, prin Pelkas, in minutul 93.

Meciul a avut multi nervi si multe momente de dramatism. In minutul 25, Prijovic de la PAOK a ratat un penalti, dupa o executie slaba, ulterior unui fault facut la Bieswar. Barkas s-a dus in stanga si a respins usor.

PAOK a controlat partida si a avut marile ocazii ale jocului pana la golul marcat de Vieirinha.

Nervii au scapat din frau in ultimele 10 minute, dupa ce Maurizio de la PAOK a fost eliminat pentru un fault dur, a primit rosu, apoi Vranjes de la AEK s-a certat cu capitanul lui PAOK, Varela, a primit galben, si fiind al doilea a fost eliminat.

Pana la final, Varela, fostul capitan stelist, a fost eliminat si el pentru comportament nesportiv, in minutul 94.

Este primul trofeu al lui Razvan Lucescu in Grecia si a treia Cupa din cariera, dupa alte doua cucerite pe banca lui Rapid.

Partida a stat sub semnul violentei, avand in vedere ca in noaptea de dinaintea partidei, dar si in orele care au precedat jocul, galeriile lui PAOK si AEK, rivale cu state vechi, s-au ciocnit in mai multe randuri pe strazile Atenei, in apropiere de Stadionul Olimpic.

Bataie generala intre fanii lui PAOK si AEK Atena, cu cateva ore inainte de finala Cupei Greciei (Video)

Chiar Razvan Lucescu explica aceste violente prin faptul ca fanii asteptau de atata vreme titlul in Grecia, un titlu refuzat de comisii dupa 32 de ani si de aici poate momentele fierbinti dinaintea acestui meci pentru marele tofeu.

AEK Atena: Barkas - Bakakis, Vranjes, Chygrynkskiy, Hult - Simoes, Galanopoulos - Bakasetas, Mantalos, Livaja - Araujo.

PAOK Salonic: Paschalakis - Matos, Varela, Crespo, Vieririnha - Canas, Mauricio - Campos, Pelkas, Bisewar - Prijovic.

Pentru PAOK este a doua Cupa la rand si a 6-a din istorie. Cei din Salonic au si 2 titluri, in 1976 si 1985.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Razvan Lucescu castiga Cupa Greciei, #PAOK bate rivala AEK finala Cupei, #Razvan Lucescu prim trofeu Cupa Greciei , #stiri Razvan Lucescu