Bayern Munchen elimina dramatic Real Madrid din Champions League

Joi, 26 Aprilie 2012, ora 00:22
15585 citiri

Bayern Munchen s-a calificat, miercuri seara, in finala Ligii Campionilor, dupa ce a eliminat formatia Real Madrid la loteria penaltiurilor. Scorul mansei secunde a fost similar celui din tur, 2-1, dar bavarezii s-au impus cu 3-1 la loviturile de departajare.

Avand de recuperat handicapul din prima mansa, scor 1-2, "galacticii" au inceput in forta pe Santiago Bernabeu si au modificat tabela inca din minutul cinci, cand Ronaldo a transformat o lovitura de la 11 metri.

Nemtii au replicat imediat prin Robben si Ribery, dar tot madrilenii au fost cei care au inscris, acelasi Cristiano Ronaldo punctand dupa opt minute din pasa lui Ozil.

Situatia la general si scorul final al timpului regulamentar a fost stabilit tot in prima repriza si tot din lovitura de pedeapsa, de aceasta data acordata la poarta lui Casillas. Olandezul Robben l-a invins pe spaniol si scorul general devenea perfect egal.

Pana la pauza, acelasi Robben, dar si francezul Ribery, au ratat noi ocazii pentru nemti, pentru ca imediat dupa reluare Mario Gomez sa trimita pe langa poarta spaniola dintr-o pozitie ideala.

Meciul a mai pierdut din intensitate dupa minutul 60, jucatorii ambelor formatii parand extenuati, insa bavarezii au ratat o noua ocazie importanta cu patru minute inainte de final, la sutul lui Gomez.

Cele doua reprize de prelungiri au fost lipsite de evenimente importante, exceptie facand luftul lui Ronaldo in momentul in care portughezul se afla intr-o pozitie buna de sut, iar cele doua formatii au trecut la executarea loviturilor de departajare.

Loteria penaltiurilor a inceput dezastruos pentru "galactici". Ronaldo si Kaka au ratat, in timp ce Alaba si Gomez au punctat pentru 2-0. Madrilenii au revenit in cursa dupa ratarea lui Kroos si transformarea lui Xabi Alonso, dupa care s-a ratat din nou de ambele parti, prin Lahm, respectiv Ramos. Schweinsteiger a inscris penaltiul decisiv si Bayern s-a calificat in ultimul act.

In finala, gruparea din Munchen o va intalni pe Chelsea Londra, care a elimiant-o, marti, pe favorita FC Barcelona.

Partida Real Madrid - Bayern Munchen a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com.

Desfasurarea partidei:

Schweinsteiger inscrie si Bayern Munchen se califica in finala!

Rateaza si Ramos! Bayern ramane la conducere, 1-2.

Lahm trage pe centrul portii si Casillas apara.

--------------------------------------

Se termina si prelungirile! Urmeaza loteria penaltiurilor!

Min.115 Granero cade in careu si primeste cartonasul galben pentru simulare.

Min.110 Inca o schimbare la gazde: Granero intra in locul lui Ozil.

Min.106 Schimbare la Real Madrid: Higuain intra in locul lui Benzema.

Incepe repriza secunda!

--------------------------------

Final de prima repriza!

Min.102 Gustavo primeste cartonasul galben.

Min.100 Luft incredibil al lui Ronaldo, care se afla in pozitie ideala de sut!

Min.96 Schimbare la Bayern: Muller intra in locul lui Ribery.

Min.95 Ozil rateaza pasa spre Ronaldo.

Incepe prima repriza de prelungiri!

-----------------------------------------

Se incheie timpul regulamentar! Urmeaza prelungiri!

Min.89 Robben primeste cartonasul galben pentru proteste.

Min.86 Ocazie pentru oaspeti! Gomez primeste in careu, dar tine prea mult de minge si este blocat.

Min.82 Ribery patrunde in careu, dar faulteaza in atac.

Min.80 Inca 10 minute pana la prelungiri, iar jucatorii ambelor formatii par epuizati.

Min.78 Boateng respinge centrarea lui Benzema.

Min.75 Schimbare la Real Madrid: Kaka intra in locul lui Di Maria.

Min.72 Ronaldo suteaza peste poarta de la 25 de metri.

Min.70 Neuer retine sutul din lovitura libera al lui Cristiano Ronaldo.

Min.67 Robben trece de Ramos si patrunde in careu, dar Casillas iese si retine de la picioarele olandezului.

Min.60 Arbeloa opreste un contraatac prin fault si primeste cartonasul galben.

Min.57 Neuer respinge sutul lui Benzema din unghi.

Min.52 Pepe intercepteaza pasa lui Gomez si indeparteaza pericolul.

Min.47 Ocazie mare pentru oaspeti! Gomez reia pe langa poarta dupa o centrare de pe flancul drept.

----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 Robben executa periculos o lovitura libera de la 11 metri, dar Casillas respinge.

Min.42 Robben arunca surprinzator de la margine in careul gazdelor si Gomez este blocat in momentul sutului.

MIn.37 Ronaldo suteaza in bratele lui Neuer din lovitura libera.

Min.34 Ratare imensa la poarta lui Casillas! Ribery intercepteaza la sase metri si este deposedat in ultima secunda de Alonso.

Min.31 Di Maria acuza o accidentare dupa un duel cu Alaba.

Min.29 Ronaldo trimite spre poarta din lovitura libera, Pepe deviaza, dar balonul trece alaturi.

Min.27 GOL BAYERN MUNCHEN! Casillas ghiceste coltul, dar sutul lui Robben scutura plasa!

Min.27 Pepe primeste cartonasul galben.

Min.26 Penalti pentru Bayern la un duel intre Pepe si Kroos.

Min.22 Gomez suteaza pe langa poarta din afara careului.

Min.20 Pepe il blocheaza pe Ribery in flancul stang.

Min.16 Casillas retine sutul lui Robben.

Min.14 GOL REAL MADRID! Ronaldo primeste de la Ozil si inscrie cu un sut plasat din marginea careului!

Min.12 Nemtii trec din nou pe langa egalare! Casillas respinge sutul lui Gomez, mingea ajunge la Ribery, dar sutul francezului e deviat in corner.

Min.8 Ratare la poarta lui Casillas! Alaba centreaza perfect pentru Robben, dar olandezul trage peste poarta din pozitie ideala.

Min.6 GOL REAL MADRID! Ronaldo transforma fara probleme!

Min.5 Alaba primeste cartonasul galben.

Min.5 Penalti pentru Real Madrid! Alaba joaca mingea cu mana si centralul arata punctul cu var!

Min.4 Arbeloa vede primul cartonas galben al partidei.

Min.3 Ocazie mare pentru gazde! Khedira primeste in suprafata de pedeapsa si rateaza incredibil, trimitand in bratele lui Neuer.

Min.1 Neuer comite o greseala in startul jocului, dar intervine la timp in fata lui Benzema.

Incepe partida!

INFO - In tur, Bayern Munchen s-a impus cu 2-1.

Real Madrid: Casillas - Marcelo, Pepe, Ramos, Arbeloa - Khedira, Alonso - Ronaldo, Ozil, Di Maria - Benzema;

Rezerve: Adan, Coentrao, Albiol, Kaka, Granero, Callejon, Higuain;

Antrenor: Jose Mourinho;

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba - Schweinsteiger, Gustavo - Robben, Kroos, Ribery - Gomez;

Rezerve: Butt, Rafinha, Contento, Pranjici, Timosciuk, Olici, Muller;

Antrenor: Jupp Heynckes;

Arbitri: Viktor Kassai, Gabor Eros, Gyorgy Ring (Ungaria).

Soc pe Nou Camp! Chelsea elimina Barcelona din Champions League

Chelsea Londra este deja calificata in finala, dupa ce a eliminat-o pe FC Barcelona.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#Real Bayern Liga Campionilor, #semifinale Liga Campionilor, #Bayern Chelsea Liga Campionilor, #Bayern eliminat Real Madrid, #finala Liga Campionilor , #Champions League