Real Madrid se califica in finala Champions League chiar daca pierde returul cu Atletico

Miercuri, 10 Mai 2017, ora 23:38
16743 citiri

Real Madrid este cea de-a doua finalista a acestui sezon din Liga Campionilor, asta desi "galacticii" au pierdut returul din semifinale cu Atletico.

Victoriosi pe Bernabeu cu scorul de 3-0, elevii lui Zidane au fost invinsi pe Vicente Calderon cu 2-1, insa ei au fost cei care au sarbatorit la final.

Atletico a sperat intr-o remontada aproape imposibila dupa un start de partida de vis. Saul si Griezmann, francezul din penalti, au marcat in primul sfert de ora si calificarea in finala era la indemana.

A venit insa finalul primei reprize, atunci cand Benzema a reusit un dribling absolut fabulos in fata a trei fundasi adversi si a pasat pentru Kroos. Neamtul a sutat puternic, portarul Oblak a respins in fata, iar Isco, atent pe recuperare, a trimis balonul in plasa.

Partea secunda a fost una gestionata foarte bine de trupa lui Zidane, care a reusit sa tina de rezultat.

Este drept ca Atletico a avut 3-4 ocazii mari in repriza a doua, insa, per total, elevii lui Simeone n-au avut forta de a presa pentru calificare dupa golul Realului.

"Galacticii" se califica asadar in finala de la Cardiff, acolo unde ii asteapta Juventus Torino.

Desfasurarea meciului:

Min.90+2 Finalul partidei, Realul este in finala!

Min.87 Cauta golul trei gazdele, insa nici jucatorii lui Simeone nu mai au convingerea ca il pot reusi.

Min.81 Suntem aproape de final si Realul se poate gandi deja la finala.

Min.76 Muta si Zidane, cu Asensio in locul lui Benzema si cu Lucas in locul lui Casemiro.

Min.76 Si ultima schimbare la Atletico: Correa intra in locul lui Koke.

Min.74 Benzema reia cu capul la o palma de vinclu!

Min.69 Modric suteaza din afara careului, Ronaldo deviaza in plasa, insa reusita este anulata pentru offside.

Min.66 Navas scoate in corner dupa patrunderea lui Carrasco si realuarea lui Gameiro!

Min.57 Schimbare Atletico: Thomas intra in locul lui Gimenez.

Min.52 Atletico mai are nevoie de trei goluri pentru calificare, insa nu mai are inceputul furibund din prima repriza.

Min.47 Oblak respinge sutul lui Ronaldo, din lovitura libera.

Min.46 Incepe repriza secunda.

____________

Min.45+4 Finalul primei reprize.

INFO: Dupa aceasta reusita este clar ca nu vom avea prelungiri in aceasta dubla.

Min.42 GOOL REAL! Benzema dribleaza incantator, paseaza la Kroos care suteaza in blocajul lui Oblak, insa mingea ajunge la Isco, acesta marcand cu un sunt din 4 metri!

Min.37 Multa tensiune in aceste momente in teren, jucatorii ambelor formatii protestand vehement la aproape fiecare fault. Gabi primeste galben pentru proteste.

Min.34 Galben pentru Godin si Ramos.

Min.28 Prin jocul de posesie Realul a reusit sa reduca pana la disparitie in aceste minute ocaziile gazdelor.

Min.22 Avem ceva momente de presiune a oaspetilor, care cauta sa reintre in meci dupa debutul dezastruos.

Min.16 GOOOL ATLETICO! Griezmann inscrie de la 11 metri!

Min.15 PENALTI ATLETICO! Varane il faulteaza pe Torres si arbitrul arata punctul cu var!

Min.10 GOOOL ATLETICO! Saul deschide scorul cu o lovitura de cap din 6 metri!

Min.8 Debut de meci intens, cu ocazii la ambele porti.

Min.5 Navas scoate excelent in corner balonul reluat de Koke.

Min.4 Cartonas galben pentru Danilo.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Atletico: Oblak - Gimenez, Savic, Godin, Filipe Luis - Koke, Gabi, Saul, Carrasco - Griezmann, Torres.

Rezerve: Maya, Tiago, Correa, Hernandez, Gameiro, Partey, Gaitan.

Real: Navas - Danilo, Varane, Sergio Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Isco, Benzema, Ronaldo.

Rezerve: Rodriguez, Casilla, Kovacic, Vazquez, Asensio, Morata, Nacho.

INFO: In mansa tur, Realul s-a impus pe teren propriu cu scorul de 3-0.

Cîrstoiu îi răsucește cuțitul în rană Gabrielei Firea: „Poate și eu aș fi trăit mai visceral ceea ce a simțit domnia sa”
Candidatul alianţei PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a declarat vineri, într-o întâlnire cu organizaţia PSD Sector 6, că vrea să îi mulţumească personal Gabrielei...
AUR trimite un fost Secretar General al Guvernului să candideze pentru șefia unuia dintre cele mai sărace județe din România
Sorin Chelmu, fost Secretar Generla al Guvernul României, va candida la funcția de președintel al Consiliului Județean Vaslui. Originar din județul Vaslui, Chelmu și-a prezentat...
#Atletico Real Madrid LIVE, #Atletico Real Madrid Champions League, #Liga Campionilor rezultate , #Champions League