Real Madrid, victorie dramatica in fata lui Manchester City in Champions League

Marti, 18 Septembrie 2012, ora 23:40
7358 citiri

Real Madrid a obtinut o victorie dramatica, scor 3-2, in fata celor de la Manchester City in derbiul serii din Champions League. Golul izbavitor a fost inscris de Ronaldo in ultimul minut de joc.

Jose Mourinho a inceput meciul cu o formula de echipa surprinzatoare. In primul "11" si-au facut loc un Varane si trei inchizatori - Essien, Khedira si Xabi Alonso, in avanposturi fiind trimisi doar Di Maria, Ronaldo si Higuain.

Desi Realul parea, pe hartie, o echipa defensiva, spaniolii au dominat clar prima repriza. Indicatiile lui Mourinho au fost clare, posesie prelungita, pressing avansat si agresiv si sut la poarta de la 15-20 de metri. Ronaldo, Higuain, Di Maria si Khedira l-au intins serios pe Hart in prima parte, insa goalkeeperul britanic a fost de fiecare data la post.

Repriza secunda a fost una halucinanta si spectaculoasa. Manchester City a deschis scorul, contrar cursului jocului, in minutul 68, atunci cand Dzeko a finalizat un contraatac initiat de Tevez si continuat de Yaya Toure.

10 minute mai tarziu Marcelo restabileste egalitatea cu un sut superb, usor deviat, fara speranta pentru Hart.

Englezii au revenit in avantaj in minutul 82, atunci cand Xabi Alonso a deviat in poarta lui Casillas o centrare inselatoare trimisa de Kolarov. Imediat, Realul a dat replica, Benzema, cu primul gol din sezon, restabilind egalitatea.

In prelungiri Cristiano Ronaldo a luat o actiune pe cont propriu, a intrat in careu si a sutat din unghi. Hart a gafat iar Madridul s-a bucurat pentru victorie.

Meciul Real Madrid - Manchester City a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

FINAL DE MECI !!! REALUL CASTIGA DRAMATIC !!!

Min.90 GOOOOOOOL REAL !!! Cristiano Ronaldo patrunde in careu si suteaza din unghi, marcand dupa o gafa mare a lui Hart!

Min.90 Ce ocazie! Hart reuseste sa respinga de doua ori, din fata lui Ozil si Benzema!

Min.86 GOOOOL REAL !! Benzema inscrie cu un sut plasat de la 16 metri!

Min.85 GOOOOOL CITY !!! Kolarov executa bine o lovitura libera, Xabi Alonso incearca sa respinga, dar trimite in poarta lui Casillas!

Min.82 Modric trimite bine de la 22 de metri, Joe Hart este la post si retine.

Min.80 Xabi Alonso suteaza si el, Hart retine.

Min.80 Avalansa de ocazii la poarta lui Hart.

Min.77 GOOOLLAZZOOOO REAL !!! Marcelo restabileste egalitatea cu un sut incantator, de la marginea careului!

Min.75 Ce ocazie! Toure scapa din nou pe contra insa sutul lui se duce doar in plasa laterala!

Min.74 Schimbare City: Zabaleta intra in locul lui Maicon.

Min.73 Dubla schimbare Real: Benzema si Modric intra in locurile lui Higuain si Khedira.

Min.71 Inca o contra a lui City finalizate de Kolarov cu un sut puternic, din unghi, retinut de Casillas.

Min.68 GOOOOL CITY !!! Contraatac fulgerator al englezilor cu Tevez lansandu-l pe Toure, acesta a trimis la Dzeko iar varful lui Mancini l-a executat pe Casillas!

Min.66 Sut al lui Marcelo, din nou putin peste poarta!

Min.65 Schimbare Real: Ozil intra in locul lui Essien.

Min.62 Schimbare City: Dzeko intra in locul lui Silva.

Min.60 Ce ocazie! Marcelo suteaza senzational de la 20 de metri, putin pe langa poarta.

Min.55 Centrare a lui Marcelo in careul mic, Higuain trece pe langa balon iar Kompany respinge.

Min.52 Arbeloa il lanseaza bine pe Higuain, acesta centreaza in careul mic, insa Marcelo este blocat in momentul sutului.

Min.47 Di Maria suteaza de la 18 metri, putin pe langa vinclul portii lui Hart!

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA !!!

____________________________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.40 Sut al lui Di Maria care trece la o palma de bara portii lui Hart.

Min.39 Higuain rateaza o ocazie monumentala, reluand din patru metri peste poarta lui Hart.

Min.35 Schimbare City: Kolarov intra in locul lui Nasri.

Min.33 Nasri paraseste terenul accidentat, Mancini pregateste schimbarea.

Min.30 Marcelo suteaza si el, Hart retine.

Min.26 Ronaldo mai incearca un sut din afara careului, insa trimite pe langa poarta.

Min.20 Ce ocazie! Higuain scapa singur cu Hart, dar greseste preluarea si este blocat. Paseaza la Ronaldo, care suteaza in blocaj, mingea ajunge la Khedira al carui sut se duce peste poarta!

Min.18 Prima ocazie pentru City la incursiunea lui Maicon.

Min.16 Albiol ia o actiune pe cont propriu in partea dreapta, intra careu si suteaza. Hart retine!

Min.11 Hart intervine din nou senzational in fata lui Ronaldo!

Min.8 Ce ocazie! Ronaldo e lansat pe banda stanga, scapa de un adversar si suteaza pe coltul lung! Hart respinge in corner.

Min.5 Realul domina debutul de meci desi are o formula de start defensiva, cu trei inchizatori.

Min.2 Inca un sut al lui Ronaldo.

MIn.1 Un prim sut al lui Ronaldo, insa portughezul trimite slab.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Romanul Costel Pantilimon a fost convocat de Mancini pentru meciul de pe Bernabeu, insa va fi rezerva lui Hart.

Real Madrid: Casillas, Varane, Pepe, Marcelo, Arbeloa, Khedira, Alonso, Essien, Di Maria, Ronaldo, Higuain.

Rezerve: Adan, Ramos, Coentrao, Kaka, Ozil, Modric, Benzema.

Antrenor: Jose Mourinho

Manchester City: Hart, Maicon, Kompany, Clichy, Nastasic, Nasri, Javi Garcia, Barry, Silva, Yaya Toure, Tevez

Rezerve: Pantilimon, Zabaleta, Lescott, Kolarov, Rodwell, Dzeko, Aguero.

Antrenor: Roberto Mancini

Ciolacu vrea reducerea atribuțiilor primarului general: Dependența edililor de sector nu trebuie să fie atât de mare VIDEO
Premierul Marcel Ciolacu a declarat miercuri că este nevoie de o lege specială a Capitalei şi că "este evident" că dependenţa primarilor de sector "nu trebuie să fie atât de mare de...
Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
#Real Madrid Manchester United LIVE, #Real Madrid Manchester United Champions League, #Real Madrid Manchester United rezultat , #Champions League