Real Madrid s-a distrat cu Tottenham in Liga Campionilor

Marti, 05 Aprilie 2011, ora 23:43
5235 citiri

Real Madrid s-a distrat cu Tottenham in prima mansa din faza sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, "galacticii" impunandu-se, pe teren propriu, cu scorul de 4-0.

Intalnirea a inceput excelent pentru oamenii lui Jose Mourinho, Adebayor deschizand scorul inca din minutul 5, el reluand cu capul in plasa o lovitura de la colt. Au urmat apoi 8 minute care au decis in mare masura echipa calificata in semifinalele Champions League - uriasul Crouch a primit doua cartonase galbene pentru doua faulturi dure si a fost eliminat dupa numai un sfert de ora de joc.

Ramasa in 10 jucatori, Tottenham nu a mai contat in ofensiva, astfel ca cei de la Real Madrid nu au mai avut nicio problema in a-si asigura victoria.

Emmanuel Adebayor a reusit "dubla" in minutul 56, cand a reluat in plasa nefericitului Gomes o centrare buna a brazilianului Marcelo. Dupa o sumedenie de alte ocazii si faze care au ridicat publicul in picioare, Di Maria si-a trecut numele pe lista marcatorilor cu un sut plasat, la vinclu.

Cristiano Ronaldo a inchis tabela in final, cand a fructificat pasa buna expediata de Kaka.

Real Madrid castiga la scor prima mansa din sfertul cu Tottenham si este ca si calificata in semifinalele Ligii Campionilor.

Partida dintre Real si Tottenham a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINAL DE MECI !!! Realul se impune la scor in fata celor de la Tottenham.

min.87 GOOOL REAL MADRID !!! Cristiano Ronaldo inscrie cu un voleu, din centrarea lui Kaka!

min.85 "Galacticii" domina copios finalul de meci, insa nu forteaza si golul cu numarul 4.

Schimbare si la Tottenham: Bassong intra in locul lui Corluka.

Schimbare Real Madrid: Kaka intra in locul lui Di Maria.

Schimbare Real Madrid: Higuain intra in locul lui Adebayor.

min.74 Defoe este avertizat cu cartonas galben.

min.72 GOOOL REAL MADRID !!! Angel Di Maria inscris cu un sut frumos, la vinclul coltului lung!

min.69 Cristiano Ronaldo ii incanta pe spectatori. Portughezul este blocat in extremis dupa ce a insirat 3 adversari in marginea careului englezilor.

INFO: In celalalt meci din aceasta seara, Inter - Schalke, Cristi Chivu a fost eliminat. Nemtii conduc pe "Giuseppe Meazza" cu scorul de 4-2.

min.65 Adebayor reia din nou periculos cu capul, Gomes scoate de la vinclu.

Schimbare Real: Lassana Diarra intra in locul lui Khedira.

min.56 GOOOL REAL MADRID !!! Adebayor reuseste "dubla" cu o lovitura de cap perfect plasata din centrarea lui Marcelo!

min.53 Assou-Ekotto incearca un sut din afara careului, balonul trece putin pe langa poarta.

min.50 Presiune incredibila a gazdelor, englezii nu pot iesi nici macar din propriul careu de 16 metri.

min.48 Cristiano Ronaldo este aproape de gol, insa sutul sau "sterge" plasa laterala.

min.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbare la pauza pentru Tottenham: Defoe intra in locul lui Van der Vaart.

min.45+1 - SFARSITUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza vaa fi prelungita cu un minut.

min.43 - Adebayor cere si el penalti, dar Brych nu acorda nimic.

min.42 - Di Maria cere penalti, dupa ce mingea sutata de el a fost blocata cu mana de Dawson, insa arbitrul nu acorda nimic. Mare greseala! Madrilenilor le e refuzata o lovitura clara de la 11 metri!

min.41 - Ronaldo trimite mult peste poarta britanicilor.

min.38 - Adebayor scapa singur cu Gomes, dar este oprit pe motiv de offside. Decizie buna a brigazii conduse la centru de Felix Brych.

min.36 - Pepe il faulteaza pe Bale si primeste cartonasul galben. Va lipsi in mansa secunda.

min.33 - Adebayor trece pe langa golul 2, dupa o recentrare de senzatie a lui Ramos.

min.30 - Bale preia excelenta, patrunde in careul madrilenilor, suteaza... dar in plasa laterala!

min.28 - Carvalho are o interventie de milioane in fata lui van der Vaart, care la un pas de golul egalizator.

min.22 - Gomes prinde un sut al lui Cristiano Ronaldo.

min.19 - Galben pentru van der Vaart, care e foarte nervos.

min.15 - Crouch faulteaza din nou si vede un nou cartonas galben si, implicit, pe cel rosu.

min.12 - Galben pentru Adebayor.

min.10 - De la 20 de metri, brazilianul Marcelo trimite pe langa poarta britanicilor.

min.8 - Galben pentru Crouch, dupa o interventie dura asupra lui Ramos.

min.8 - Uriasul Crouch trimite peste poarta aparata de Casillas.

min.8 - Adebayor stie sa si apere. Togolezul indeparteaza o centrare periculoasa a lui van der Vaart.

min.5 - GOOOL REAL MADRID !!! Adebayor inscrie cu capul, dupa un corner executat din partea dreapta !!!

INCEPUTUL INTALNIRII

INFO: Mansa secunda va avea loc miercurea viitoare, in Anglia.

ECHIPELE:

Real Madrid: Casillas - Ramos, Pepe, Carvalho, Marcelo - Xabi Alonso, Khedira - Di Maria, Ozil, Ronaldo - Adebayor.

Rezerve: Adan, Kaka, Diarra, Granero, Arbeloa, Garay, Higuain.

Antrenor: Jose Mourinho

Tottenham: Gomes - Corluka, Gallas, Dawson, Assou-Ekotto - Lennon, Sandro, Modric, Bale - Van der Vaart - Crouch.

Rezerve: Cudicini, Huddlestone, Jenas, Pavlyuchenko, Defoe, Bassong, Kranjcar.

Antrenor: Harry Redknapp

Meciul va fi arbitrat de Felix Brych, asistat de Torsten Schiffner si Mark Borsch. Arbitri aditionali sunt Christian Dingert si Marc Seeman.

Radio România a transmis duminică, 24 octombrie, că investighează circumstanțele în care a fost modificat un articol postat pe 22 iunie 2018 pe site-ul oficial al instituției de presă, care...
Clotilde Armand le-a declarat război funcționarilor din primărie. „52% nu pontează. Trântorii plătiți regește de cetățeni”
Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, a transmis duminică, 24 octombrie, că 52% dintre funcționarii publici din instituție nu își înregistrează prezența la locul de muncă și nu...