Barcelona si Real Madrid au remizat in thrillerul de pe Camp Nou

Joi, 26 Ianuarie 2012, ora 00:50
9088 citiri
Sursa fotografii: Daylife.com

FC Barcelona si Real Madrid au terminat la egalitate, scor 2-2, in returul sferturilor de finala ale Cupei Regelui, rezultat ce le permite catalanilor sa se joace in semifinalele intrecerii.

Jose Mourinho a uimit pe toata lumea alegand sa il titularizeze pe portughezul Pepe, eroul negativ al meciului tur, pierdut de madrileni cu scorul de 1-2. Apoi, "galacticii" au surprins inca din primele minute cu atitudinea agresiva si jocul consistent in zona mediana.

Abia fusese fluierat startul de meci ca Puyol comite o mare greseala care il lasa pe Higuain singut cu Pinto, atacantul lui Real sutand pe langa poarta. Ocaziile au continuat sa se adune in dreptul madrilenilor, Barca fiind redusa la tacere in aceste prime minute.

Treptat, Barcelona a dat drumul la jocul de pase, insa totul se putea schimba in minutul 26, atunci cand sutul de exceptie al lui Ozil a izbit bara portii lui Pinto. Catre finalul primei parti, elevii lui Mourinho si-au pierdut putin concentrarea, ceea ce le-a fost, in cele din urma, fatal.

Messi a fost scapat din marcaj in minutul 43, a luat o actiune pe cont propriu care l-a dus in marginea careului advers unde a scos foarte bine la Pedro, acesta din urma executandu-l pe Casillas. Doar doua minute mai tarziu, o respingere gresita a unei lovituri de la colt a adus din nou balonul la marginea careului mare de unde Dani Alves a sutat fara preluare direct la vinclu.

Dupa pauza, Barca a condus jocul, profitand mult si de degringolada din tabara adversa. Mourinho a mutat decisiv la capatul primei ore, introducandu-i pe Benzema si Callejon.

Sperantele madrilenilor au renascut in minutul 67, atunci cand Cristiano Ronaldo receptioneaza o pasa frumoasa a lui Ozil, il dribleaza pe Pinto si suteaza din unghi. Nici 5 minute mai tarziu, Puyol gafeaza in fata lui Benzema si francezul a restabilit egalitatea cu un sut sec.

Din acest moment, jocul ambelor formatii s-a precipitat si s-a fragmentat, jucatorii comitand multe greseli nefortate. Au mai existat ocazii la ambele porti insa nici Barcelona si nici Real Madrid nu au putut sa isi apropie victoria. "El Clasico" s-a terminat la egalitate si, datorita victoriei din tur, catalanii s-au calificat in semifinalele Cupei Regelui.

El Clasico, FC Barcelona - Real Madrid, a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINAL DE MECI !!! Barcelona merge in semifinalele Cupei Regelui !!!

Min.91 Lucrurile se precipita in teren, Puyol si Pepe fiind avertizati cu "galbene".

Min.88 Eliminare Real Madrid! Sergio Ramos primeste al doilea "galben" si este trimis la cabine!

INFO: Raportul posesiei: FC Barcelona 60% Real Madrid 40%

Min.84 Messi suteaza de la 20 de metri, nu departe de poarta lui Casillas.

Min.81 Cartonas galben pentru Coentrao dupa un fault la Messi.

Schimbare Barcelona: Mascherano intra in locul lui Alexis Sanchez.

Min.78 Pe contraatac Benzema este aproape de gol, insa este blocat in ultimul moment de Puyol si Pinto.

Min.78 Messi paseaza bine pentru Alexis Sanchez iar chilianul cade in duel cu Pepe. Nici vorba de fault.

Min.75 Incursiune frumoasa a lui Ozil, care paseaza la Ronaldo, insa Cristiano lufteaza!

INFO: Elevii lui Mourinho mai au nevoie de un singur gol pentru a se califica in semifinalele Cupei Regelui.

Min.72 GOOOOOL REAL MADRID !!! Karim Benzema inscrie dupa ce l-a ridiculizat pe Carles Puyol!

Schimbare Barcelona: Thiago Alcantara intra in locul lui Fabregas.

Min.70 "Asasinul, asasinul" se aude pe Camp Nou dupa ce Pepe l-a lovit pe Fabregas.

Min.68 GOOOL REAL MADRID !!! Cristiano Ronaldo este lansat perfect de Ozil, il dribleaza pe Pinto si marcheaza!

Min.67 Granero isi incearca si el norocul, dar suteaza pe langa poarta.

Min.64 Faza frumoasa de atac a celor de la Real Madrid, insa Callejon nu reuseste sa ajunga la centrarea lui Arbeloa.

Dubla schimbare la Real: Benzema si Callejon intra in locurile lui Kaka si Higuain.

Min.54 Real Madrid inscrie prin Sergio Ramos, insa reusita este anulata pentru un fault in atac.

Schimbare Real: Granero intra in locul lui Diarra.

Min.51 Xavi suteaza peste poarta din lovitura libera.

INFO: Real Madrid trebuie sa marcheze de trei ori in acest moment pentru a se califica in semifinalele Cupei Regelui.

Min.46 A inceput repriza secunda !!!

________________

INFO: Real Madrid a avut o prima parte a acestei reprize foarte buna. Au fost o sumedenie de ocazii foarte mari ale "galacticilor", care au culminat cu bara lui Ozil, insa din pacate pentru echipa lui Mourinho acestea nu au fost concretizate pe tabela. Barcelona a dat drumul la jocul de pase odata cu trecerea minutelor, insa golurile au fost marcate in urma a doua momente de geniu, primul din partea lui Messi, care l-a gasit excelent pe Pedro, iar al doilea din partea lui Dani Alves, care a inventat in sut de kinograma.

Finalul primei reprize !!!

Min.45+2 GOOOOOOOOL BARCELONA !!! Dani Alves inscrie pentru 2-0 cu un sut fabulos, de la marginea careului mare, fara preluare, care a catapultat balonul in vinclul portii lui Casillas!

Min.45+1 Messi este faultat de Diarra, insa "galacticul" este iertat de al doilea cartonas galben. Jucatorii reactioneaza si creaza un mic meleu, arbitrul avertizandu-l pe Cassilas.

Min.45 Cartonas galben pentru Messi dupa un fault dur la Pepe.

Min.43 GOOOL BARCELONA !!! Leo Messi ia o noua actiune pe cont propriu, ajunge la marginea careului de unde paseaza superb pentru Pedro, printre doi adversari. Atacantul catalanilor il executa pe Casillas cu sange rece!

Min.37 Realul ameninta din nou poarta Barcelonei, dar Pinto retine in final.

Min.35 Xavi paseaza bine pentru Alexis in careul lui Real, chilianul fiind busculat de Pepe. Se acorda lovitura de la colt.

Min.32 Cartonas galben si pentru Sergio Ramos.

Schimbare Barcelona: Pedro intra in locul accidentatului Iniesta.

Min.27 Pinto greseste incredibil si paseaza la Higuain, insa atacantul Realului rateaza inca o data.

Min.27 Cartonas galben pentru Diarra.

Min.26 BARA REAL !!! Ozil prinde un sut fabulos de la 25 de metri, dar balonul izbeste transversala lui Pinto !!!

Min.25 Messi incearca un sut direct pe poarta, din unghi, dar executia este slaba.

Min.20 Un nou sut al lui Ronaldo, peste poarta.

Min.14 Barca pleaca bine pe contraatac cu Fabregas, acesta paseaza la Messi, insa argentinianul suteaza slab, pe langa poarta.

Min.11 Contra a Realului cu Kaka, brazilianul pasand bine la Romando. Sutului lui Cristiano e blocat bine de Pinto.

Min.10 Alexis Sanchez este lansat in adancime, insa chilianul nu se descurca intre doi fundasi adversi.

Min.7 Ronaldo este lansat la marginea careului catalan, insa suteaza pe langa poarta lui Pinto.

Min.3 Inca o superocazie pentru Real! Alonso centreaza bine iar acelasi Higuain reia in Pinto din 5 metri. Ulterior, asistentul a semnalizat o pozitie de offside.

Min.1 Prima mare ocazie a meciului apartine lui Real! Pique a ratat o preluare, Higuain a scapat singur cu Pinto insa a sutat pe langa poarta!

Min.1 A inceput meciul !!

INFO: Coregrafie impresionanta a fanilor Barcelonei, care au colorat toata Tribuna II de pe Camp Nou.

INFO: Artificii la Barcelona, insa de undeva din apropierea stadionului, fara legatura certa cu meciul din aceasta seara.

INFO: Pepe a fost luat in colimator de fanii de pe Camp Nou, care i-au strigat la incalzire "Asasinule, asasinule!".

INFO: Jose Mourinho a surprins pe toata lumea titularizandu-l pe portughezul Pepe, eroul negativ al meciului tur, cand a comis in fault reprobabil asupra lui Leo Messi.

Barcelona: Pinto - Dani Alves, Pique, Puyol, Abidal - Xavi, Busquets, Iniesta - Messi, Fabregas, Sanchez.

Antrenor: Pep Guardiola

Real Madrid: Casillas - Arbeloa, Pepe, Ramos, Coentrao - Diarra, Xabi Alonso - Kaka, Ozil, Ronaldo - Benzema.

Antrenor: Jose Mourinho.

In tur, FC Barcelona s-a impus pe "Santiago Bernabeu" cu scorul de 2-1.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Barcelona Real Madrid LIVE, #Barcelona Real Madrid Cupa Regelui, #barcelona real madrid 2012 , #FC Barcelona