Real Madrid invinge Barcelona pe Camp Nou

Sambata, 02 Aprilie 2016, ora 23:22
16223 citiri

Real Madrid a obtinut o victorie extrem de importanta in Primera Division, reusind sa invinga marea rivala, FC Barcelona, chiar pe Camp Nou.

"Galacticii" s-au impus cu scorul de 2-1, reusind sa revina dupa ce gazdele au deschis scorul.

Acest El Clasico a fost marcat de evenimentele pregatite de catalani pentru a-l omagia pe marele Johan Cruyff. Impunatorul stadion din Barcelona a fost acoperit o uriasa coregrafie dedicata olandezului, a existat un minut de reculegere, stricat insa de unii teribilisti, iar in minutul 14 cei aproape o suta de mii de spectatori au aplaudat in picioare.

In ceea ce priveste meciul, acesta a avut practic doua parti.

Barcelona a inceput bine, dominand inca din primele minute, iar Suarez a ratat o ocazie uluitoare in minutul 10. Madrilenii au echilibrat jocul spre finalul primei reprize, iar Benzema si-a trecut si el in cont o mare ratare.

Gazdele au deschis scorul la 10 minute dupa pauza, Gerard Pique marcand cu o lovitura de cap.

Realul a revenit insa aproape imediat, Benzema restabilind egalitatea cu o semi-foarfeca de efect din centrarea lui Kroos.

Pe finalul partiei Barca a parut ca a cazut din punct de vedere fizic, iar rivalii din capitala au inceput sa spere. Bale a inscris un gol regulamentar, anulat insa arbitru pentru un fault in atac inexistent, iar Ronaldo a "sters" transversala cu un sut din afara careului.

Madridul a primit apoi o lovitura dura, Sergio Ramos fiind eliminat dupa ce a primit al doilea galben, insa la faza urmatoare Cristiano Ronaldo a marcat golul victoriei cu un sut din sase metri.

Realul lui Zidane obtine asadar o victorie extrem de importanta, impunandu-se la Barcelona dupa patru ani.

Intalnirea dintre FC Barcelona si ReaL Madrid a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Min.90+2 Final de meci!

FULL TIME FC Barcelona 1-2 Real Madrid C.F. #ElClasico

Posted by LaLiga on 2 Aprilie 2016

Min.90+2 Sansa pentru Barca, insa Arda suteaza in blocajul lui Casemiro.

Min.90 Schimbare Real: Lucas Vaquez intra in locul lui Bale.

Min.85 GOOOL REAL MADRID! Bale centreaza bine, Cristiano preia in marginea careului mic si inscrie cu un sut plasat!

Min.83 ELIMINARE REAL! Ramos vede al doilea cartonas galben si este trimis la vestiare!

Min.82 Bale suteaza pe sub Bravo, insa Alba intervine si respinge.

Min.81 BARA REAL! Ronaldo suteaza de la distanta, mingea "musca" din transversala!

Min.81 GOL ANULAT REAL! Bale inscrie cu o lovitura de cap, insa arbitrul intervine si anuleaza golul pentru un posibil fault in atac.

Min.80 Suarez se desprinde din marcaj si suteaza pe langa poarta.

Min.78 Schimbare Real: Jese intra in locul lui Benzema.

Min.74 Schimbare Barcelona: Arda Turan intra in locul lui Rakitic.

Min.68 Barcelona preseaza in continuare, insa nu mai are ocazii importante.

Min.62 GOOOL REAL MADRID! Marcelo patrunde fabulos, paseaza la Kroos care centreaza, iar Benzema inscrie cu o semifoarfeca superba!

Min.58 Cartonas galben pentru Rakitic.

Min.56 GOOOL BARCELONA! Gerard Pique Bernabeu deschide scorul cu o lovitura de cap!

Min.54 Messi suteaza superb de la marginea careului, Navas plonjeaza si scoate in corner!

Min.53 Rakitic este iertat de un cartonas galben dupa un fault stupid.

Min.48 Messi suteaza din lovitura libera, dar trimite din nou peste poarta.

Min.46 Incepe repriza secunda.

INFO: Sunt aproape 100.000 de spectatori la acest meci!

_____________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.45+1 Rakitic incearca un sut de la marginea careului, dar trimite departe de poarta.

Min.43 Ce ocazie! Bale paseaza pentru Benzema, insa francezul, singur la 11 metri, suteaza mult peste poarta!

Min.42 Dani Alves suteaza puternic de la marginea careului, insa trimite putin peste poarta.

Min.36 S-a mai linistit jocul in aceste minute.

Min.30 Suteaza Ronaldo din lovitura libera, insa trimite peste poarta Barcelonei.

Min.29 Galben si pentru Mascherano.

Min.27 Cartonas galben pentru Suarez.

Min.25 Ronaldo suteaza din unghi, Bravo boxeaza.

Min.24 Messi care in marginea careului si cere penalti, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.19 Rakitic suteaza din interiorul careului, Navas se intinde si reuseste sa respinga!

Min.19 Sut al lui Messi de la 27 de metri, insa balonul trece peste transversala.

Min.18 Cartonas galben pentru Carvajal.

Min.14 Suntem in minutul 14 si tot stadionul aplauda. 14 a fost numarul purtat de Cruyff.

Min.14 Destul de multa nervozitate, in special la jucatorii Realului, care protesteaza la mai toate deciziile arbitrului.

Min.10 CE OCAZIE! Neymar patrunde in careul Realului, paseaza in fata portii de unde Suarez rateaza unuitor, din trei metri cu poarta goala!

Min.8 Barcelona are initiativa in aceste prime minute ale partidei.

Min.3 O prima actiune a Barcelonei este rezolvata usor de Modric.

Min.1 Incepe meciul!

INFO: Momentul de reculegere a fost stricat de cativa spectatori care au simtit nevoia sa se faca auziti. Cristiano Ronaldo a fost surprins dand din cap nemultumit.

21:30 - Moment de reculegere in memoria lui Johan Cruyff.

21:28 - Jucatorii intra in teren. Camp Nou este colorat intr-o coregrafie de exceptie, iar spectatorii canta imnul Barcei.

21:25 - Acesta este clipul video care a rulat pe Camp Nou.

ECHIPELE DE START

FC Barcelona: Bravo - Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba - Sergio Busquets, Rakitic, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar.

Antrenor: Luis Enrique

Real Madrid: Navas - Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo - Casemiro, Modric, Kroos - Bale, Benzema, Cristiano Ronaldo.

Antrenor: Zinedine Zidane

21:10 - Mai sunt 20 de minute pana la fluierul de start, insa tribunele lui Camp Nou sunt deja arhipline.

21:08 - MSN vs. BBC este cel mai asteptat duel din aceasta seara.

20:50 - Cei doi antrenori nu si-au menajat vedetele, astfel ca MSN - Messi, Suarez, Neymar - va infrunta, in sfarsit, BBC-ul - Bale, Benzema, Cristiano.

20:17 - Cele 90 de mii de cartoane colorate care vor fi utilizate la coregrafia din aceasta seara ii asteapta pe spectatori.

20:15 - Camp Nou este pregatit pentru o partida istorica.

INFO: Va fi un meci special, catalanii omagiindu-l la aceasta partida pe cel care a fost marele Johan Cruyff.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe posturile DigiSport si DolceSport.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Barcelona Real Madrid in direct, #Barcelona Real Madrid Cruyff, #El Clasico Barcelona Real Madrid , #FC Barcelona