Remiza tensionata intre Real Madrid si Barcelona

Duminica, 17 Aprilie 2011, ora 00:50
11779 citiri

Real Madrid si FC Barcelona au terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea jucata sambata seara, pe Santiago Bernabeu, in cadrul etapei a 32-a a campionatului spaniol de fotbal - Primera Division.

A 210-a editie a El Clasico a fost exact asa cum ne asteptam: spectaculoasa, disputata, dar mai ales tensionata.

Atat Mourinho, cat si Guardiola au pregatit surpriza in echipele de start. Lusitanul a uimit cu lasarea pe banca a lui Ozil si introducerea la mijloc a lui Pepe, in timp ce spaniolul l-a aruncat in lupta pe Pujol, abia refacut dupa o accidentare.

Repriza calma

Barcelona s-a instalat repede la timona si a inceput sa-i paseze pe madrileni, care dadeau senzatia ca n-au cum sa le ia mingea lui Messi si compania.

Prima mare ocazie de gol a venit in minutul 19, cand Messi a scapat singur cu Casillas, insa a incercat o finalizare pretentioasa printr-o scarita, iar goalkeeperul madrilean nu s-a lasat pacalit si a prins mingea.

Minutul 26 a adus prima faza controversata a meciului. Villa a cazut in careu, dupa un duel cu Casillas, insa arbitrul n-a acordat nimic. Catalanii au protestat, dar degeaba.

Contrat cursului jocului, madrilenii puteau intra la pauza in avantaj in ultimul minut al primei reprize, daca Adriano nu scotea de pe linia portii o minge trimisa cu capul de Ronaldo, in urma unui corner executat de Di Maria.

Repriza nebuna

Nici bine n-a inceput repriza secunda ca s-a si consemnat o mare ocazie de gol. In minutul 50, Cristiano Ronaldo a izbit bara dreapta a portii aparate de Valdes dintr-o lovitura libera de la 20 de metri. La faza imediat urmatoare, Albiol l-a faultat in careu pe Villa, iar arbitrul a acordat penalti si l-a trimis la cabine pe fundasul lui Mourinho. A batut Messi si a transformat.

Parea ca jocul e incheiat inca din acel minut, insa tehnicianul gazdelor si-a scosul asul din maneca, Mesut Ozil, introdus in teren in locul lui Benzema. Germano-turcul a schimbat total fata jocului madrilenilor.

Au urmat iesirea lui Pujol, accidentat, o bara a lui Xavi si doua mari ocazii ale lui Pepe si Villa. Toate acestea inainte ca Real Madrid sa egaleze, tot dintr-o lovitura de la 11 metri. Marcelo a cazut in careu dupa un duel cu Alves, arbitrul a aratat punctul cu var, iar Ronaldo a inscris.

Catalanii s-au aruncat in atac pe final, insa n-au mai reusit sa inscrie, iar partida s-a terminat indecisa, rezultat ce face ca Barcelona sa ramana la 8 puncte de Real Madrid, cu 6 etape inainte de finalul sezonului in Spania, iar titlul mai poate fi castigat de "albi" doar printr-o minune.

A fost prima dintre cele 4 intalniri pe care Real Madrid si Barcelona le disputa in 18 zile. Urmatoarea va fi miercuri, in finala Cupei Spaniei. De asemenea, transmisa in format LIVE text, de site-ul Ziare.com.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, super derbiul dintre FC Barcelona si Real Madrid, din cadrul etapei a 32-a a campionatului spaniol de fotbal - Primera Division.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI !!! Real Madrid - FC Barcelona 1-1 !!!

min.90+3 - Villa rateaza preluarea care l-ar fi lasat singur cu Casillas.

min.90+2 - Xavi protesteaza si primeste cartonasul galben.

min.90+1 - Messi nu mai ajunge la o pasa a lui Alves si suteaza cu forta in tribune. Spiritele se incing imediat, cu Pepe in prim plan, care ii cere socoteala argentinianului.

min.90 - Partida va fi prelungita cu 4 minute.

min.90 - Afellay trece superb de un adversar, suteaza, dar mult peste poarta madrilenilor.

min.89 - Khedira, dintr-o pozitie excelenta, suteaza, dar Valdes e la post si retine.

*Ion Craciunescu, la Digi Sport: "Ambele penaltiuri au fost acordate corect"

min.88 - Posesia mingii: Real Madrid - 29% / FC Barcelona - 71%.

min.87 - Iniesta opreste perfect o centrare a lui Ozil.

min.86 - Casillas are o interventie de milioane la Villa, ramas singur, dupa o pasa superba a lui Messi.

min.85 - Valdes iese si el din poarta si respinge o pasa a lui Ozil.

min.85 - Casillas iese si retine din fata lui Messi.

min.82 - GOOOL REAL MADRID !!! Cristiano Ronaldo executa si inscrie cu siguranta !!!

min.81 - Valdes protesteaza si vede cartonasul galben.

min.81 - PENALTI REAL MADRID !!! Marcelo cade in careu, dupa un duel cu Alves si primeste penalti.

min.80 - Ultima schimbare la Barcelona: iese Adriano, intra Maxwell.

min.79 - Alves vede cartonasul galben, dupa un fault la Adebayor.

min.78 - Ronaldo trimite peste poarta dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

min.76 - Arbeloa il faulteaza pe Villa si primeste cartonasul galben.

min.75 - Madrilenii cauta golul egalizator, insa catalanii se apara excelent.

min.71 - Messi ii paseaza in pozitie de finalizare lui Villa, insa atacantul catalanilor trage usor, iar Casillas retine fara probleme.

min.68 - Adebayor isi bate joc de o pasa buna a lui Ronaldo.

min.68 - Villa suteaza mult peste poarta lui Casillas.

min.66 - Guardiola mai face si el o schimbare: iese Pedro, intra Afellay.

min.66 - Mourinho isi consuma schimbarile: ies Alonso si Di Maria, intra Adebayor si Arbeloa.

min.66 - MARE OCAZIE PENTRU REAL MADRID !!! Pepe, din 3 metri, trimite incredibil pe langa poarta !!!

min.65 - Pique intervine fantastic si respinge o centrare a lui Carvalho.

min.64 - Din unghi, Di Maria trimite peste poarta oaspetilor.

min.62 - BARA BARCELONA !!! De la 16 metri, Xavi trimite in bara transversala a portii aparate de Casillas !!!

min.60 - Posesia mingii: Real Madrid - 29% / FC Barcelona - 71%.

min.57 - Muta si Guardiola: iese Pujol, care nu mai poate continua, si intra Keita.

min.57 - Schimbare la Real Madrid: iese Benzema, intra Ozil.

min.52 - GOOOL BARCELONA !!! Messi transforma lovitura de pedeapsa !!!

min.51 - ALBIOL E ELIMINAT !!! Fundasul madrilenilor primeste cartonasul rosu deoarece a faultat in postura de ultim aparator !!!

min.51 - PENALTI BARCELONA !!! Villa e faultat in careu de Albiol si se acorda lovitura de la 11 metri !!!

min.50 - BARA REAL MADRID !!! Ronaldo izbeste bara dreapta a portii aparate de Valdes dintr-o lovitura libera de la 20 de metri !!!

min.48 - Marcelo intervine si respinge o pasa a liu Pique ce-l cauta pe Villa.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.45 - Adriano salveaza miraculos de pe linia portii o minge trimisa cu capul de Ronaldo, dupa un corner a lui Di Maria.

min.43 - Casillas are o interventie de zile mari la un sut al lui Messi, venit dupa o actiune superba a argentinianului.

min.43 - Messi nu mai ajunge la o pasa in adancime a lui Iniesta.

min.43 - Posesia mingii: Real Madrid - 30% / Barcelona - 70%!

min.41 - Messi cade la pamant, iar madrilenii dau, sportiv, mingea in afara terenului. Mourinho e nervos! Sustine ca Messi simuleaza!

min.39 - Casillas retine in doi timpi un sut al lui Villa.

min.34 - Ronaldo iroseste o mare ocazie de a deschide scorul, in urma unei pase primite de la Marcelo. Lusitanul a fost, insa, blocat de Adriano.

*Ion Craciunescu, la Digi Sport: "A fost penalti la duelul dintre Casillas si Villa".

min.31 - Marcelo face un hent si primeste cartonasul galben.

min.30 - Dintr-o pozitie excelenta, Di Maria trimite mult peste poarta aparata de Valdes.

min.30 - Pique are o noua interventie de milioane la o pasa a lui Ronaldo.

min.26 - Pique protesteaza si primeste cartonasul galben.

min.26 - Villa cade in careu, dupa un duel cu Casillas, insa arbitrul nu acorda lovitura de la 11 metri.

min.25 - Pique il deposedeaza in ultimul moment pe Di Maria.

min.24 - Spiritele se incing dupa ce arbitrul nu acorda o lovitura libera la un duel intre Ronaldo si Pique.

min.23 - Ronaldo trimite cu capul putin peste poarta catalanilor.

min.22 - Valdes intervine ezitant la un sut slab al lui Benzema.

min.21 - Di Maria nu poate trece pe Puyol, revenit dupa o luna de absenta, cauzata de o accidentare.

min.19 - Messi scapa singur cu Casillas, incearca o scarita, dar goalkeeperul madrilenilor nu e pacalit si retine mingea.

min.18 - Real Madrid se apara pe doua linii si suporterii madrileni au inceput sa-si fluiera propria echipa..

min.17 - Real Madrid - 20 pase reusite / Barcelona - 126 pase reusite!

min.16 - Pedro trece pe sub o centrare a lui Iniesta.

min.13 - Puyol are o interventie de milioane la o incercare de pasa decisiva a lui Ronaldo.

min.10 - Valdes retine cu siguranta o minge trimisa de Ronaldo dintr-o lovitura libera de la 30 de metri.

min.9 - Adriano il faulteaza pe Khedira si primeste cartonasul galben.

min.6 - Ramos intercepteaza o pasa a lui Messi pentru Villa.

min.5 - Adriano are si el o interventie buna la Ronaldo.

min.4 - Messi e deposedat excelent de Marcelo.

INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Pujol a fost recuperat incredibil pentru acest derbi.

INFO: Mourinho si Guardiola au pregatit mari surprize in echipele de start:

REAL MADRID: Casillas - Ramos, Albiol, Carvalho, Marcelo - Xabi Alonso, Pepe, Khedira - Ronaldo, Benzema, Di Maria.

FC BARCELONA Valdes - Alves, Pique, Puyol, Adriano - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro, Messi, Villa.

INFO: Avancronica intalnirii Real Madrid - FC Barcelona

INFO: In tur, catalanii i-au umilit pe madrileni, scor 5-0.

FC Barcelona a umilit Real Madrid in El Clasico

INFO: Inaintea acestei partide, Barcelona ocupa primul loc in clasamentul din Primera Division, la 8 puncte distanta de Real Madrid, ocupanta pozitiei secunde.

INFO: Galacticii si extraterestrii se intalnesc pentru a 210-a oara in istorie. Pana acum, Real a castigat 85 de partide, in timp ce Barcelona are 82 de succese. 42 de intalniri s-au terminat la egalitate.

INFO: 6 jucatori, 3 de la Real Madrid si 3 de la FC Barcelona, vor rata acesta editie a "El Clasico".

Ei sunt ghinionistii ce vor rata "El Clasico" dintre Real Madrid si Barcelona

ECHIPELE:

Rezerve: Adan, Arbeloa, Garay, Kaka, Ozil, Adebayor, Higuain.

Antrenor: Jose Mourinho.

FC BARCELONA: Valdes - Alves, Pique, Puyol, Adriano - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro, Messi, Villa.

Rezerve: Pinto, Milito, Maxwell, Thiago, Fontas, Keita, Afellay.

Antrenor: Josep Guardiola.

Arbitru: Muniz Fernandez.

Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
#Real Madrid Barcelona egal, #Real Madrid Barcelona remiza, #Real Madrid Barcelona Live, #Real Barcelona El Clasico, #Real Barcelona Primera Division , #FC Barcelona