Barcelona castiga derbiul cu Real Madrid

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Sambata, 26 Octombrie 2013, ora 20:50
7131 citiri

FC Barcelona a obtinut o victorie extrem de importanta in etapa a 10-a din Primera Division, campioana Spaniei trecand cu scorul de 2-1 de marea rivala, Real Madrid.

Golurile din El Clasico au fost inscrise de Neymar, Alexis Sanchez si Jesse Rodriguez.

A fost un derbi al premierelor, cei doi antrenori, "Tata" Martino si Carlo Ancelotti aflandu-se la primul Clasico. De asemenea, starurile perioadei de mercato din vara, Gareth Bale si Neymar, au disputat primul clasic al fotbalului spaniol.

Realul a inceput intr-o formula inedita si ineficienta, cu Sergio Ramos urcat in linia mediana si cu Bale trimis atacant central. A fost o formula falimentara pentru Ancelotti, cel care s-a vazut nevoit sa schimbe din mers pentru a reveni la asezarea clasica.

Brazilianul Neymar a deschis scorul in minutul 19, cand, dupa o incursiune in banda dreapta, l-a invins pe Diego Lopez cu un sut excelent plasat pe coltul lung, profitand putin de o usoara deviere a lui Varane.

Singura ocazie mai importanta a oaspetilor din prima repriza a aparut pe final, cand neamtul Khedira a solicitat penalti dupa ce Adriano a atins balonul cu mana in propriul careu.

Partea secunda a fost mult mai buna. Ancelotti a schimbat partitura tactica, i-a scos pe Ramos si Bale iar in locul acestora a introdus jucatori care chiar cunosc acele posturi, pe Illaramendi si Benzema.

Usor-usor terenul s-a inclinat catre poarta gazdelor, Realul dominand chiar copios in anumite momente.

Benzema a avut ghinion si a lovit transversala cu un sut puternic, din afara careului, iar dupa cinci minute Barca marca pentru 2-0.

Neymar l-a lansat excelent pe Alexis Sanchez, chilianul l-a driblat scurt pe Varane dupa care l-a invins pe Diego Lopez, iesit neinspirat dintre buturi, cu un lob de mare efect.

Ultimele minute au fost extrem de antrenante, cu un joc pe contre si cu o multime de ocazii.

Golul de onoare al Realului a venit insa abia in minutele de prelungiri, atunci cand Ronaldo a plecat pe contraatac, l-a gasit excelent pe Jesse Rodriguez iar acesta, singur cu Valdes, nu a ratat tinta.

Barcelona s-a impus insa cu scorul de 2-1 si a pus sase puncte intre ea si marea rivala din capitala.

El Clasico, meciul dintre Barcelona si Real Madrid, a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 FINALUL PARTIDEI!!!

Min.90+1 GOOOOL REAL!!! Contraatac al oaspetilor finalizat de Jese cu un sut printre picioarele lui Valdes!

Min.86 Mare ocazie pentru Real! Khedira patrunde din nou careul advers si din nou suteaza slab, in bratele lui Valdes.

Min.84 Schimbare Barcelona: Pedro intra in locul lui Neymar.

Min.83 Ce ocazie! Dani Alves il ridiculizeaza pe Ronaldo, intra in careu, insa suteaza in Lopez!

Min.82 Domina teritorial Realul, insa nu mai ameninta poarta catalana.

Min.78 GOOOOLAAZOOOO BARCELONA!!! Neymar il lanseaza bine pe Alexis Sanchez, chilianul il dribleaza pe Varane si inscrie cu un lob de mare efect peste Diego Lopez!

Min.77 Schimbare Barcelona: Alex Song intra in locul lui Iniesta.

Min.76 Schimbare Real: Jese intra in locul lui Di Maria.

Min.76 Faza prelungita de atac a Barcelonei finalizata de Iniesta cu un sut in blocaj.

Min.72 BARA REAL!!! Suteaza naprasnic Benzema din afara careului, insa balonul loveste transversala!

Min.71 Ronaldo cade in careu, in duel cu Mascherano, dar nu primeste penalti.

Min.70 Schimbare Barcelona: Alexis Sanchez intra in locul lui Fabregas.

Min.64 Cartonas galben pentru Marcelo.

Min.60 Schimbare Real: Benzema intra in locul lui Bale.

Min.59 Cartonas galben pentru Khedira.

Min.58 Iniesta pierde un balon in propria jumatate, balonul ajunge la Ronaldo, care suteaza puternic. Valdes scoate in corner!

Min.55 Schimbare Real: Illaramendi intra in locul lui Ramos.

Min.54 Ce ocazie! Iniesta trimite o diagonala superba catre Neymar, acesta lasa balonul sa cada si suteaza puternic. Lopez respinge.

Min.52 Mascherano comite o gafa iar Realul este aproape de gol la incursiunea lui Khedira. Balonul este insa respins.

Min.46 Incepe repriza secunda!

______________

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.43 Ce ocazie! Ronaldo trece de Dani Alves si centreaza in 6 metri, de unde Khedira nu poate impinge balonul in plasa!

Min.35 Adriano incaseaza un cartonas galben.

Min.31 Posesie sterila pentru Real Madrid.

Min.26 Patrunde din nou bine Messi, pasa in careul Realului, insa Neymar apare tarziu iar Ramos respinge.

Min.21 Ce ocazie! Messi scapa in banda stanga, patrunde spre poarta lui Lopez si suteaza putin pe langa!

Min.19 GOOOL BARCELONA!!! Greseala mare in defesiva Realului iar Neymar inscrie cu un sut din unghi, usor deviat de Varane!

Min.18 Neymar ii dribleaza frumos pe Carvajal si Khedira, insa suteaza slab, in bratele lui Lopez.

Min.16 Bale incearca un sut de la distanta, insa trimite departe de poarta lui Valdes.

Min.14 Cartonas galben pentru Sergio Ramos.

Min.11 Faza prelungita de atac a Barcelonei finalizata de Messi cu un sut in blocaj.

Min.8 Cartonas galben pentru Busquets.

Min.5 Debut echilibrat de meci, cu un plus la posesie pentru oaspetii de la Madrid.

INFO: Ronaldo evolueaza pe postul sau obisnuit, in banda stanga, in timp ce Bale este atacant central.

Min.1 INCEPE EL CLASICO!!!

INFO: Partida conteaza pentru etapa a 10-a din Primera Division. Inaintea meciului, Barca este lider in clasament, cu un punct peste Atletico Madrid si trei peste Real.

FC Barcelona: Valdes - Alves, Pique, Mascherano, Adriano - Xavi, Busquets, Iniesta - Messi, Fabregas, Neymar

Rezerve: Pinto, Montoya, Puyol, Song, Sergi Roberto, Pedro, Alexis

Antrenor: Gerardo Martino

Real Madrid: Diego Lopez - Carvajal, Varane, Pepe, Marcelo - Ramos, Khedira, Modric - Bale, Di Maria, Cristiano Ronaldo

Rezerve: Casillas, Coentrao, Benzema, Arbeloa, Jese, Isco, Illarramendi

Antrenor: Carlo Ancelotti

INFO: Partida poate fi urmarita la TV pe postul DigiSport 1.

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Barcelona Real Madrid in direct, #Barcelona Real Madrid rezultat, #Barcelona Real Madrid 2013 , #FC Barcelona