Cu fata la alegatori: Ion M. Ioniță, despre un posibil USL 2.0 după alegerile din 9 iunie: „Depinde de scorul pe care îl va înregistra această alianța”

Barcelona castiga primul El Clasico. Real Madrid viseaza la Supercupa

Vineri, 24 August 2012, ora 01:25
6824 citiri

FC Barcelona s-a impus, joi seara, in primul El Clasico al sezonului. Catalanii au invins cu scorul de 3-2 pe marea rivala, Real Madrid, in mansa tur a Supercupei Spaniei, insa "albii" spera ca isi pot adjudeca trofeul in retur.

Primul duel Mourinho - Vilanova a inceput cu destule surprize. Realul l-a avut titular pe Callejon iar Di Maria a luat loc pe banca, in timp ce catalanii au inceput cu Pedro si Alexis Sanchez titulari, Fabregas fiind rezerva.

Debutul partidei a fost unul echilibrat, "galacticii" incercand sa raspunda jocului de pase al Barcei cu un presing agresiv, dur pe alocuri, menit sa rupa ritmul gazdelor.

Prima faza periculoasa a venit abia in minutul 20, atunci cand Messi a sutat pe langa poarta lui Casillas dupa o faza frumoasa facuta de Dani Alves. 10 minute mai tarziu, acelasi Messi a sutat din nou foarte aproape de buturile madrilenilor.

Pe final de prima repriza, arbitrul a inchis ochii la un fault comis de Sergio Ramos asupra lui Alexis si nu a acordat loviura de la 11 metri, astfel ca la cabine s-a intrat cu scorul de la inceput, 0-0.

Partea secunda a debutat cu un Real agresiv, din nou, insa de aceasta data tactica a dat roade.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul in minutul 55, cu o lovitura de cap, el fiind scapat din marcaj de Busquets. La reluarea, Barcelona a lovit in cateva secunde, Pedro fiind lansat bine in banda dreapta iar atacantul catalanilor nu l-a iertat pe Casillas.

In minutul 68, Iniesta a fost faultat in careu de Sergio Ramos si de aceasta data arbitrul nu a mai putut inchide ochii. Penalti Barcelona si gol fara probleme marcat de Messi.

Gazdele au continuat sa domine, pe fondul unei caderi fizice a Realului, si, in minutul 78, Iniesta reuseste o cursa exceptionala, dublata de o pasa de geniu pentru Xavi, cel care a si inscris pentru 3-1.

Dupa o uriasa ocazie irosita de Messi, Victor Valdes a iesit la rampa. Portarul Barcei a gresit incredibil ratand preluarea unui balon trimis de un coleg, Di Maria a insistat si a marcat, reducand din diferenta.

Barcelona s-a impus la limita, astfel ca Madridul are de ce sa spere la un rezultat bun in returul de saptamana viitoare.

Primul episod din El Clasico, Barcelona - Real, a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

FINAL DE MECI !!! Barcelona se impune la limita!

Min.90 Vom avea 3 minute de prelungire.

Min.87 Schimbare Barcelona: Jordi Alba intra in locul lui Pedro.

Min.85 GOOOOOOL REAL MADRID !!! Valdes primeste o pasa, preia larg si se pierde presat de Di Maria, care si inscrie dupa aceasta gafa colosala!

Min.84 Ce ocazie!!! Iniesta paseaza sclipitor pentru Messi, care este blocat in extremis de Casillas!

Min.83 Schimbare Barca: Xavi iese in uralele intregului stadion si intra Fabregas.

Min.82 Ronaldo il faulteaza pe Messi.

Min.81 Schimbare Real: Marcelo intra in locul lui Ozil.

Min.80 Barcelona s-a dezlantuit si ataca furibund.

MIn.78 GOOOOOOL BARCELONA !!! Iniesta pleaca intr-o cursa de exceptie, paseaza superb pentru Xavi care il executa pe Casillas cu un sut plasat de la 11 metri !!!

Min.76 Lansare de exceptie pentru Ozil, insa neamtul greseste preluarea si Pique blocheaza.

Min.72 Schimbare Barcelona: Tello intra in locul lui Alexis.

INFO: Celebrul Jimmy Jump a intrat pe teren pentru a se bucura alaturi de Messi, insa a fost scos in afara suprafetei de joc de oamenii de ordine.

Min.70 GOOOOOL BARCELONA !!! Messi transforma fara probleme penaltiul !!!

Min.68 Penalti Barcelona!!! Iniesta este faultat in careu de Sergio Ramos si arbitrul arata punctul de la 11 metri!

Min.65 Schimbare Real: Di Maria intra in locul lui Callejon.

Min.65 Faza buna pentru Real, dar Higuain nu reuseste pasa pentru Ronaldo.

Min.62 Messi accelereaza, pasa la Alves care trece de Coentrao si trimite in fata portii! Casillas deviaza in corner!

Min.60 Schimbare Real: Higuain intra in locul lui Benzema.

Min.60 Messi il gaseste bine pe Dani Alves, acesta centreaza insa Alexis faulteaza.

Min.57 Realul revine in ofensiva, numai ca Benzema reia slab.

Min.56 GOOOOOOL BARCELONA !!! Pedro este lansat excelent in adancime si tanarul atacant il executa pe Casillas!

Min.55 GOOOOL REAL MADRID !!! Cristiano Ronaldo deschide scorul cu o lovitura de cap, din centrarea lui Ramos!

Min.54 Alexis Sanchez forteaza un penalti in duel cu Arbeloa, insa nu primeste decat un avertisment pentru simulare.

Min.51 Raul Albiol il faulteaza dur pe Busquets si vede cartonasul galben.

Min.50 Centrare buna a lui Ozil, Pique respinge frumos si este faultat de Ronaldo.

Min.48 Realul incearca din nou sa joace sus si tare.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

__________________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.44 Coentrao este secerat de Mascherano, argentinianul primind cartonasul galben.

Min.44 Cartonas galben pentru Arbeloa dupa un fault la Busquets.

Min.43 Lovitura libera pentru Barca, Xavi trimite in zid.

Min.39 Alexis este busculat in careu de Sergio Ramos, dar arbitrul nu arata punctul de la 11 metri desi reluarile arata ca Barcelona a avut penalti.

INFO: 76% - 24% este raportul posesiei in favoarea gazdelor.

Min.36 Ozil centreaza, Valdes iese bine si boxeaza.

Min.33 Sut puternic al lui Pedro, scoate Casillas!

Min.31 Contra a Realului, Benzema scapa de Adriano, insa suteaza in blocajul lui Mascherano.

Min.29 Ocazie Messi !!! Vedeta Barcelonei trece de doi adversari in marginea careului, intra in suprafata de pedeapsa si suteaza in cros. Foarte aproape de bara!

Min.25 Messi incearca un sut din lovitura libera, insa trimite in zid.

INFO: Barcelona a dat drumul la jocul de pase si domina destul de autoritar in aceste minute.

Min.20 Ce ocazie !!! Dani Alves patrunde bine in partea dreapta, paseaza in marginea careului la Messi care suteaza la o palma de poarta lui Casillas!

Min.17 Pique incearca un sut de la peste 30 de metri, insa trimite pe langa poarta.

Min.14 Messi accelereaza bine, fundasii Realului se incurca in prima faza, dar revin si blocheaza.

Min.11 Cartonas galben pentru Alonso.

Min.9 Xabi Alonso intra tare la Busquets, insa arbitrul acorda avantaj pentru Barca. Probabil ca urmeaza un cartonas galben.

Min.9 Destul de multe desincronizari in jocul Barcelonei, Iniesta gresind neasteptat de multe pase.

Min.5 Debut tare de meci, cu un Real extrem de agresiv in aceste minute.

Min.1 A inceput El Clasico !!!

INFO: Atmosfera superba pe Camp Nou!

INFO: Fanii catalani vor sa pastreze amintiri de la meci si fac spectacol in tribune.

ECHIPELE DE START:

FC BARCELONA: Valdes - Alves, Pique, Mascherano, Adriano - Busquets, Xavi, Iniesta - Pedro, Alexis, Messi.

Rezerve: Pinto, Fabregas, Puyol, Villa, Jordi Alba, Sergi Roberto, Tello

Antrenor: Tito Vilanova

REAL MADRID: Casillas - Ramos, Coentrao, Khedira, Ronaldo, Benzema, Ozil, Alonso, Arbeloa, Albiol, Callejon.

Rezerve: Di Maria, Higuain, Granero, Nacho, Jesus, Morata, Diarra, Varane, Marcelo, Adan

Antrenor: Jose Mourinho

Meciul retur se va disputa miercurea viitoare, pe "Santiago Bernabeu".

Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
#Barcelona Real Madrid rezultat, #Barcelona Real Madrid LIVE, #Supercupa Spaniei 2012 , #FC Barcelona