Mourinho a rupt blestemul: Real Madrid, in sferturile Ligii Campionilor dupa 7 ani

Miercuri, 16 Martie 2011, ora 23:40
4240 citiri

Real Madrid s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor in urma victoriei obtinute, pe teren propriu, scor 3-0, in fata echipei franceze Olympique Lyon. In tur, rezultatul a fost egal, scor 1-1.

Formatia pregatita de Jose Mourinho a dominat de la un capat la altul partida de pe Santiago Bernabeu, francezii dovedind in foarte putine momente ca pot emite pretentii la calificare.

Madrilenii s-au instalat rapid in jumatatea adversa, insa prima mare ocazie a meciului a apartinut celor de la Lyon. La jumatatea primei reprizei, Delgado l-a pus la grea incercare pe Casillas cu un sut din marginea careului, ibericul respingand in corner.

Gazdele au deschis scorul cu 7 minute inainte de pauza, prin Marcelo, care l-a invins pe Lloris cu un sut frumos la coltul lung. Fundasul a fost urmat de Benzema, dar golul acestuia a fost anulat pe motiv de ofsaid.

In repriza secunda, elevii lui Jose Mourinho au profitat din plin de spatiile libere lasate de francezi, preocupati mai mult de faza ofensiva, reusind sa se despinda in minutul 65 prin golul lui Benzema, care a scapat singur in careu si l-a executat pe Lloris.

Di Maria a fost cel care a ridicat scorul la 3-0, in minutul 76, dintr-o faza similara cu cea din care s-a marcat golul cu numarul doi.

In urma victoriei de miercuri seara, Real Madrid s-a calificat pentru prima oara in sferturile Ligii Campionilor dupa o pauza de sapte ani.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Real Madrid - Olympique Lyon, din mansa secunda a optimilor Ligii Campionilor.

LIVE Text:

*Folositi tasta F5 (Refresh) pentru actualizarea paginii;

Min.90 Final de meci! Real Madrid se califica in sferturile Champions League dupa sapte ani!

Min.87 Francezii s-au resemnat cu rezultatul de pe tabela, iar spaniolii combina la trecerea timpului.

Min.84 Ultima schimbare la Real: Benzema ii lasa locul lui Diarra.

Min.82 Casillas respinge in lateral sutul lui Gomis.

Min.78 Inca o schimbare la Real: Granero intra in locul lui Di Maria.

Min.76 Gol Real Madrid! Di Maria profita de spatiile mari din apararea franceza, scapa singur cu Lloris si puncteaza pentru 3-0!

Min.73 Schimbare la Real: Ronaldo este inlocuit de Adebayor.

Min.69 Schimbare la Lyon: Pied intra in locul lui Gourcuff.

Min.68 Benezema trece pe langa 3-0, sutul sau din interiorul careului fiind deviat in corner.

Min.65 Gol Real Madrid! Benzema scapa singur si inscrie pe sub Lloris. "Galacticii" sunt cu un pas in sferturi!

Min.61 Benzema patrunde in careu si este blocat in ultimul moment de aparatorii francezi.

Min.55 Lloris respinge la o lovitura libera periculoasa a "Galacticilor".

Min.54 Cissokho primeste cartonasul galben.

Min.52 Ozil si Benzema combina frumos in jumatatea adversa, primul patrunde in careu, dar sutul sau este deviat peste poarta.

Min.48 Schimbare la Lyon: Gomis intra in locul lui Briand.

Min.47 Primul sut pe poarta al reprizei secunde ii apartine lui Benzema. Balonul a fost respins in corner de Reveillere.

Incepe repriza secunda!

-----------------------

INFO - La pauza, Chelsea si FC Copenhaga se afla la egalitate, scor 0-0.

Min45+1 Se incheie prima repriza!

Min.44 Benzema inscrie, dar golul este anulat pentru o pozitie corecta de ofsaid.

Min.42 Lloris salveaza din fata lui Benzema. Real domina partida!

Min.38 Gol Real Madrid! Marcelo deschide scorul cu un sut la coltul lung!

Min.35 Lloris retine fara probleme balonul expediat de Sergio Ramos.

Min.32 Carvalho este avertizat pentru o intrare la Delgado.

Min.28 Lloris respinge senzational de sub bara un sut al lui Cristiano Ronaldo.

Min.23 Ocazie mare pentru francezi la sutul lui Delgado, Casillas respingand cu dificultate in corner.

Min.19 Ozil suteaza pe poarta, dar nu-i pune probleme lui Lloris.

Min.14 Cissokho patrunde pe stanga si centreaza pentru Lisandro, care suteaza peste poarta.

Min.9 Pepe primeste cartosanul galben.

Min.6 Lisandro are prima ocazie pentru oaspeti, insa sutul sau trece pe langa poarta.

Min.5 Khedira suteaza in bara, insa arbitrul fluera fault la portar.

Min.4 Lloris respinge de pe linia portii sutul lui Marcelo.

Min.1 Incepe partida!

INFO - Se intoneaza imnul Ligii Campionilor.

INFO - Cele doua formatii patrund pe teren.

INFO - In tur, cele doua formatii au incheiat la egalitate, scor 1-1.

INFO - In cealalta partida a zilei se intalnesc Chelsea Londra si FC Copenhaga. In prima mansa, englezii s-au impus cu 2-0.

Real Madrid: Casillas - Marcelo, Carvalho, Pepe, Ramos - Ronaldo, Khedira, Alonso, Di Maria, Ozil - Benzema;

Rezerve: Adan, Diarra, Granero, Canales, Arbeloa, Albiol, Adebayor;

Antrenor: Jose Mourinho;

Olympique Lyon: Lloris - Reveillere, Cris, Lovren, Cissokho - Gourcuff, Toulalan, Kallstrom - Briand, Lisandro, Delgado;

Rezerve: Vercoutre, Diakhate, Pjanici, Kolodziejczak, Gomis, Gonalons, Pied;

Antrenor: Claude Puel;

Arbitru: Damir Skomina.

Gestul cu degetul care a calificat-o pe Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor VIDEO
Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare,...
S-a deslușit misterul. Cine l-a sfătuit pe portarul Realului să nu se arunce la penalty VIDEO
#Real Madrid, #Jose Mourinho, #LIVE Real Madrid Lyon, #LIVE Liga Campionilor , #Jose Mourinho