Real Madrid castiga cu scandal la Manchester si merge in sferturile Ligii Campionilor

de Ionut Gaman
Marti, 05 Martie 2013, ora 23:40

Real Madrid s-a calificat marti seara in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Manchester United.

Real Madrid s-a calificat marti seara in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce s-a impus pe terenul celor de la Manchester United.

Dupa 1-1 in tur la Madrid, jucatorii lui Mourinho au obtinut calificarea la Manchester, dupa o victorie la limita, marcata insa de prestatia lamentabila a arbitrului turc Cuneyt Cakir.

Cu gol marcat in deplasare, Ferguson l-a lasat pe banca pe Rooney si a trimis in teren un prim 11 mai defensiv. Chiar si asa, in prima repriza, ocaziile importante le-au apartinut gazdelor. Fara gol insa.

Startul reprizei secunde a inceput cu Manchester in atac si cu un gol marcat dupa numai trei minute. Mai exact, un autogol. Sergio Ramos si-a trimis mingea in propria poarta, dupa o centrare din dreapta a lui Nani.

Pentru multi, chiar daca diferenta era de doar un gol, meciul parea jucat! Numai ca, in minutul 56, Cakir l-a eliminat cam usor pe Nani, pentru o intrare dura cu talpa la Arbeloa, iar partida s-a schimbat radical.

Mourinho l-a aruncat in teren pe Modric, iar acesta, dupa ce Cakir nu le-a dat madrilenilor un penalti clar la un hent pe linia portii al lui Rafael, a egalat situatia pe tabela de marcaj cu un sut superb de la marginea careului.

Apoi, in minutul 69, la doar trei minute de la precedenta reusita, Higuain a trimis in forta din partea dreapta, iar Ronaldo a inscris din doar doi metri in poarta fostei sale echipe si nu s-a bucurat.

A urmat apoi niste interventii senzationale ale lui Lopez, plus o noua greseala a arbitrului turc in finalul partidei, cand nu a dat un penalti pentru gazde.

"Esti o rusine", i-a strigat Ferguson lui Cakir. Degeaba! Scorul ramane 1-2 si Real Madrid avanseaza in sferturi cu mult noroc, dupa cum a afirmat si Mourinho la sfarsitul partidei: "N-am evoluat bine. Echipa mai buna a pierdut in aceasta seara. Dar asta e fotbalul".

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Manchester United si Real Madrid, din mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+5 - FINALUL PARTIDEI !!! REAL MADRID MERGE IN SFERTURI !!!

min.90+3 - De Gea scoate un sut inselator al lui Ronaldo.

min.90+2 - Lopez are o noua interventie salvatoare. De aceasta data la o lovitura de cap a lui Vidic.

min.90+1 - Cristiano Ronaldo scapa singur cu De Gea, suteaza, in spaniolul din poarta lui United respinge.

min.90 - Repriza a doua va fi prelungita cu 5 minute.

min.89 - BARA REAL MADRID! Kaka trimite in stalpul din dreapta al portii aparate de De Gea!

min.88 - Pepe primeste un cartonas galben.

min.87 - Ferguson mai muta odata: intra Valencia, iese Rafael.

min.86 - De Gea prinde un sut al lui Ronaldo.

min.84 - Din 7 metri, Rooney trimite peste poarta. Asta dupa ce Lopez l-a blocat din nou pe Carrick.

min.83 - Lopez scoate o minge trimisa cu capul de Carrick.

min.81 - Schimbare la Manchester United: iese Welbeck, intra Young,.

min.79 - De Gea retine sutul lui Modric.

min.73 - Schimbare la Manchester United: intra Rooney, iese Cleverley.

min.73 - Galebn pentru Kaka, dupa un fault la mijlocul terenului.

min.71 - Schimbare la Real Madrid: iese Ozil, intra Pepe.

INFO: La acest scor, gazdele au nevoie de doua goluri pentru a merge in urmatoarea faza a competitiei. Si sunt in inferioritate numerica...

min.69 - GOOOL REAL MADRID !!! Ronaldo reia din doi metri in poarta un sut centrare trimis de Higuain !!!

min.66 - GOOOL REAL MADRID !!! Modric marcheaza cu un sut superb de 20 de metri !! Bara-gol !!!

INFO: La reluari se observa ca Rafael a scos mingea cu mana si merita cartonas rosu, plus penalti in favoarea madrilenilor.

min.61 - Rafael scoate de pe linia portii o minge trimisa cu capul de Varane.

min.59 - Schimbare la Real Madrid: iese Arbeloa, intra Modric.

INFO: Decizia arbitrului turc pare cam exagerata la reluari.

min.56 - CARTONAS ROSU PENTRU NANI! Portughezul e eliminat pentru un atac cu talpa la Arbeloa!

min.54 - Higuain centreaza bine din partea dreapta, insa niciun coechipier nu se afla pe directia mingii.

min.53 - Vidic blocheaza un sut al lui Ronaldo.

min.48 - GOOOL MANCHESTER UNITED !!! Sergio Ramos trimite mingea in propria poarta la o centrare a lui Nani !!!

min.48 - Madrilenii scapa de gol in doua faze. Mai intai, Welbeck e blocat cu greu de fundasii "albilor", pentru ca apoi van Persie sa trimita gresit dintr-o pozitie buna.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------

min.45 - PAUZA

min.45 - Schimbare la Real Madrid: iese Di Maria, accidentat, intra Kaka.

min.41 - United e periculoasa pe contraatac, insa actiunile sunt aprope constant blocate de Varane.

min.38 - Arbeloa vede cartonasul galben, dupa un fault la Evra.

min.35 - Valdez prinde in doi timpi un sut al lui van Persie.

min.31 - Carrick intervine excelent la o pasa a lui Higuain pentru Ronaldo.

min.30 - De Gea retine fara probleme o minge trimisa cu capul de Khedira.

min.26 - Van Persie incearca o reluare acrobatica, dar trimite mult pe langa.

min.25 - Van Persie ii paseaza bine lui Welbeck, acesta suteaza, insa Ramos se opune din nou.

min.21 - OCAZIE MONUMENTALA PENTRU MANCHESTRR UNITED! Vidic trimite cu capul in bara, apoi Welbeck, din doar cativa metri, trimite direct in bratele lui Lopez!

min.18 - Evra il faulteaza pe Di Maria si e sanctionat cu un cartonas galben.

min.18 - Varane il opreste excelent pe Nani.

min.15 - Ramos blocheaza un sut al lui van Persie.

min.11 - Higuain suteaza peste poarta englezilor.

INFO: La 0-0, Manchester United merge mai departe. Pentru a se califica in sferturi, madrilenii au nevoie de o victorie sau de un egal cu mai mult de doua goluri (ex: 2-2, 3-3, 4-4 etc.). Exista si varianta unui egal cu acelasi scor ca-n tur, 1-1, cu calificare in prelungiri sau la penaltiuri.

min.4 - Ronaldo suteaza, Cleverley se opune.

STARTUL PARTIDEI

INFO: Intalnirea are loc pe stadionul Old Trafford din Manchester si poate fi urmarit la TV in direct pe Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

INFO: In tur, la Madrid, rezultatul a fost 1-1.

ECHIPELE:

MANCHESTER UNITED: De Gea - Rafael, Vidic, Ferdinand, Evra - Nani, Carrick, Cleverley, Giggs - Welbeck, van Persie.
Rezerve: Lindegaard, Evans, Young, Valencia, Kagawa, Rooney, Hernandez.
Antrenor: Sir Alex Ferguson.

REAL MADRID: Lopez - Arbeloa, Ramos, Varane, Coentrao - Khedira, Alonso - Di Maria, Ozil, Ronaldo - Higuain.
Rezerve: Adan, Pepe, Albiol, Modric, Kaka, Callejon, Benzema.
Antrenor: Jose Mourinho.