Real Madrid o invinge pe Bayern Munchen in Liga Campionilor, dupa un meci excelent al lui Ronaldo

de Ionut Gaman
Miercuri, 12 Aprilie 2017, ora 23:38

Real Madrid a obtinut o victorie pretioasa, scor 2-1, pe terenul celor de la Bayern Munchen, intr-un meci disputat miercuri seara in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Ambele goluri ale spaniolilor au fost marcate de Cristiano Ronaldo, care a ajuns la 100 de goluri inscrise in cupele europene!

Asa cum era de asteptat, Bayern si Real au oferit o partida superba, cu multe ocazii de gol si o rastunare neasteptata de scor, dupa cum s-au desfasurat evenimentele in prima repriza.

Gazdele au inceput in forta si au dominat prima repriza, pe care au incheiat-o in avantaj, gratie golului reusit cu capul de mijlocasul chilian Arturo Vidal, in minutul 23.

Campioana Germaniei a avut sansa de a-si dubla avantajul, insa acelasi Vidal a trimis mult peste poarta, in prelungirile primului mitan, o lovitura de la 11 metri.

Real a iesit insa mult mai hotarata de la cabine si Ronaldo a restabilit egalitatea, in minutul 47, cu o reluare din prima, in urma unei centrari din partea dreapta a lui Carvajal.

In minutul 61, Javi Martinez a vazut cel de-al doilea cartonas galben intr-un interval de doar 3 minute, iar partida a fost la discretia spaniolilor din acel moment.

Neuer a salvat eroic in mai multe randuri, in fata lui Benzema si Bale, insa n-a mai putut face nimic in minutul 77, cand Ronaldo a reluat din doar cativa metri la o centrare a lui Asensio si a marcat cel de-al 100-lea sau gol in cupele europene!

Pe final, madrilenii au avut sansa de-ai mari avantajul, insa Neuer a facut din nou minuni.

1-2 la Munchen si Real porneste ca mare favorita in returul programat saptamana viitoare pe Santiago Bernabeu.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei dintre Bayern Munchen si Real Madrid, din prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII! Real Madrid se impune cu 2-1 pe terenul celor de la Bayern Munchen!

INFO: 70.000 de spectatori au fost prezenti pe Allianz Arena din Munchen.

min.90+3 - Ramos marcheaza, dar golul e anulat pe motiv de offside.

min.90+1 - Schimbare la Real Madrid: iese Modric, intra Kovacic.

min.90 - Vidal primeste cartonasul galben, dupa o interventie dura asupra lui James Rodriguez.

min.90 - Vom avea 3 minute de prelungiri.

min.85 - Neuer pareaza un sut trimis de Asensio.

min.83 - Schimba si Zidane: iese Benzema, intra James Rodriguez.

min.82 - Ultima schimbare la Bayern: iese Muller, intra Coman.

min.81 - Marcelo trimite pe langa poarta. Dupa eliminarea lui Martinez, doar o echipa a mai fost pe teren.

min.79 - Neuer respinge la un sut de la distanta trimis de Modric.

INFO: E golul cu numarul 100 pentru Cristiano Ronaldo in cupele europene.

min.77 - GOOOL REAL MADRID!!! Ronaldo primeste de la Asensio si il invinge pe bravul Neuer!!!

min.75 - Neuer salveaza tot! Goalkeeperul lui Bayern respinge in doua randuri, la suturile lui Ronaldo si Casemiro.

min.74 - Asensio suteaza de a distanta, dar Neuer retine.

min.73 - Neuer respinge in corner la un sut al aceluiasi Benzema.

min.72 - Asensio centreaza, Benzema reia cu capul, dar minge se duce pe langa poarta.

min.66 - Sergio Ramos trimite pe langa poarta dintr-o lovitura libera.

min.66 - Inca o schimbare la nemti: iese Ribery, intra Douglas Costa.

min.64 - Schimbare la Bayern: iese Javi Martinez, intra Bernat.

min.61 - CARTONAS ROSU BAYERN! Javi Martinez il faulteaza din nou pe Ronaldo si vede cel de-al doilea cartonas galben intr-un interval de doar 3 minute!

min.59 - Prima schimbare a meciului: iese Bale, intra Asensio pentru Real Madrid.

min.58 - Javi Martinez il faulteaza pe Ronaldo si vede cartonasul galben.

min.56 - Neuer scoate fantastic o lovitura trimisa cu capul de Bale.

INFO: E cel de-al 99-lea gol reusit de Cristiano Ronaldo in competitiile europene.

min.51 - Martinez il blocheaza pe Ronaldo la o centrare trimisa de Bale.

min.47 - GOOOL REAL MADRID!!! Cristiano Ronaldo egaleaza cu o reluare din prima la o centrare a lui Carvajal!!!

min.47 - Xabi Alonso il faulteaza pe Modric si primeste cartonasul galben.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------

min.45+3 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+3 - Neuer salveaza la un sut de la distanta trimis de Bale.

min.45+2 - PENALTI RATAT BAYERN! Vidal executa de la 11 metri, dar trimite mult peste poarta!

min.45 - Cartonas galben pentru Carvajal!

min.45 - PENALTI BAYERN MUNCHEN! Carvajal respinge cu bratul un sut de la limita careului al lui Ribery, iar Rizzoli arata punctul cu var!

min.44 - Kroos il faulteaza dur pe Mueller si vede cartonasul galben.

min.42 - Real Madrid raspunde cu un sut de la limita careului al lui Ronaldo, respins in extremis de Neuer.

min.41 - Vidal trece pe langa golul doi, tot cu capul, insa de aceasta data trimite pe langa, in urma unei centrari a lui Robben.

min.40 - Muller rateaza o buna oportunitate de a marca! Atacantul lui Bayern primeste bine in centrul careului advers de la Lahm, insa nu preia cum trebuie si e blocat de Marcelo si Ramos.

min.37 - Jocul e fragmentat in aceste momente, cu mai multe intrari dure de ambele parti.

min.30 - Posesia mingii: Bayern Munchen - 57% / Real Madrid - 43%.

min.29 - Neuer respinge o centrare din partea dreapta a lui Carvajal.

min.26 - GOOOL BAYERN!!! Vidal deschide scorul cu capul dintr-un corner executat de Thiago Alcantara!!!

min.25 - Bale respinge cu capul un sut al lui Ribery.

min.23 - Alaba trimite pe langa poarta cu un sut din afara careului.

min.18 - BARA REAL MADRID! Benzema loveste tranversala cu o lovitura de cap, in cea mai mare ocazie a debutului de meci!

min.17 - Cristiano Ronaldo trimite peste poarta dintr-o lovitura libera.

min.15 - Perioada de tatonare intre cele doua echipe. N-am avut inca nicio ocazie importanta.

min.5 - Inceput in forta al gazdelor, dar fara a se apropia periculos de poarta spaniolilor.

ora 21:45 - STARTUL MECIULUI

INFO: Partida are loc la Munchen si poate fi vizionata in direct la TV pe postul Dolce Sport 1.

INFO: Mansa retur e programata saptamana viitoare, la Madrid.

ECHIPELE:

BAYERN MUNCHEN: Neuer - Lahm, Boateng, Martinez, Alaba - Thiago, Alonso, Vidal - Robben, Muller, Ribery.
Rezerve: Ulreich, Costa, Rafinha, Bernat, Coman, Kimmich, Sanches.
Antrenor: Carlo Ancelotti.

REAL MADRID: Navas - Carvajal, Nacho, Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Bale, Benzema, Ronaldo.
Rezerve: Casilla, Rodriguez, Kovacic, Asensio, Morata, Isco, Danilo.
Antrenor: Zinedine Zidane.

Arbitru: Nicola Rizzoli (Italia)