Expertul ucrainean știe: ”Rebrov a decis deja în proporție de 90% echipa de start pentru meciul cu România!”

Marti, 11 Iunie 2024, ora 17:19
824 citiri
Serghei Rebrov antrenează Ucraina FOTO facebook

Oleg Fedorchuk crede că Serghei Rebrov a creionat deja primul ”11” pentru meciul cu România și crede că singura dilemă este cine va evolua în flancul stâng al defensivei.

În cele două partide amicale disputate până acum de Ucraina, cu Germania (scor 0-0) și cu Polonia (scor 1-3), pe acea poziție a evoluat Oleksandr Zinchenko.

”Este foarte important să terminăm într-o notă pozitivă amicalul cu Moldova, pentru a reveni în Germania cu un moral bun și să ne pregătim pentru meciul de deschide contra României.

Pentru Rebrov este important ca jucătorii să fie în primul rând la același nivel. Cred că antrenorul a decis deja în proporție de 90% echipa de start la meciul contra României.

Din punctul meu de vedere, singura incertitudine este cine va juca în partea stânga a apărării, pentru că Vitaly Mykolenko și Oleksandr Zinchenko nu sunt încă în formă. Totuși, Nikolai Matviienko poate juca pe această poziție, iar Oleksandr Svatok poate juca în centrul apărării”, a spus Oleg Fedorchuk, potrivit sport.ua.

Fedorchuk a vorbit și despre minusurile ucrainenilor

”Nu există încă o colaborare bună între fundași și mijlocașii defensivi. Am fost surprinși neplăcut de problemele de la fazele fixe. Aceste probleme trebuie eliminate cât mai repede”, a adăugat specialistul.

Totuși, Fedorchuk este de părere că Ucraina are șanse reale să iasă din grupe: ”Putem ieși din grupă. Apoi, totul depinde de adversara cu care vom pica. Dacă vom ajunge până în faza sferturilor de finală va fi o performanță uriașă”, a spus expertul.

Sistemul de rachete Patriot care se mută din Polonia în Ucraina va fi înlocuit cu un altul. Promisiunea președintelui SUA
După ce președintele SUA Joe Biden a declarat că vrea transferul unui sistem Patriot din Polonia în Ucraina, autoritățile de la Varșovia au anunțat joi, 13 iunie, că țara lor nu va...
Ucraina s-a ”încălzit” cu Moldova pentru meciul cu România de la Euro 2024
Echipa naţională a Ucrainei a învins marţi, în deplasare, scor 4-0, naţionala Moldovei, într-un meci amical disputat la Chişinău. Ucrainenii au deschis scorul încă din minutul 2,...