Iliescu: Discursul regelui Mihai, constructiv si util

Marti, 25 Octombrie 2011, ora 14:10
2154 citiri
Iliescu: Discursul regelui Mihai, constructiv si util
Foto: Antena 3

Discursul regelui Mihai, de marti, din Parlament, a fost unul constructiv si util, a apreciat Ion Iliescu, potrivit caruia punerea in aplicare a mesajului fostului suveran tine de maturitatea societatii si a clasei politice.

"Discursul a fost constructiv si util, dar si necesar", a apreciat fostul sef al statului Ion Iliescu. Intrebat cum interpreteaza absenta unor oficiali si a Patriarhului BOR la sedinta solemna dedicata aniversarii regelui Mihai, Iliescu a precizat: "Fiecare judeca cum crede mai bine pasii si prezenta".

In privinta mesajului de solidaritate transmis de regele Mihai, Iliescu a spus ca punerea in aplicare aacestuia tine de maturitatea societatii si a fortelor politice.

"Din pacate, noi, in loc sa progresam, am regresat. Anii '90 au fost ani de mare incordare, insa nu lipsiti de dialog", a mai spus Iliescu. Fostul presedinte a adaugat ca nu a fost niciodata dusmanul politic al regelui Mihai si a amintit ca a facut un act de reconciliere cu Casa Regala.

"Am facut un act fundamental de reconciliere cu regele si Casa Regala de intrare in normalitate, normalitate care s-a reflectat si prin acest moment, care era util si necesar", a afirmat Iliescu.

Polițiștii înving Guvernul. Orele suplimentare din weekenduri și de sărbători vor fi plătite din nou. "Vom face toate demersurile pentru a corecta legislaţia" anunță Predoiu
Polițiștii înving Guvernul. Orele suplimentare din weekenduri și de sărbători vor fi plătite din nou. "Vom face toate demersurile pentru a corecta legislaţia" anunță Predoiu
Cătălin Predoiu, ministrul de Interne, a anunţat miercuri, 19 februarie, că plata orelor lucrate de către poliţişti în timpul weekend-urilor şi al sărbătorilor legale va fi remediată...
Crin Antonescu ar putea fi înlocuit cu Ilie Bolojan? Scena politică, în fierbere până la depunerea candidaturilor
Crin Antonescu ar putea fi înlocuit cu Ilie Bolojan? Scena politică, în fierbere până la depunerea candidaturilor
Se anunță turbulențe majore pe scena politică până la depunerea oficială a candidaturilor pentru alegerile prezidențiale, data limită fiind 15 martie 2025. Jocurile politice se...
#regele mihai discurs parlament, #discursul regelui Mihai Parlament, #Ion Iliescu regele Mihai , #Parlament
  1. Polițiștii înving Guvernul. Orele suplimentare din weekenduri și de sărbători vor fi plătite din nou. "Vom face toate demersurile pentru a corecta legislaţia" anunță Predoiu
  2. Crin Antonescu ar putea fi înlocuit cu Ilie Bolojan? Scena politică, în fierbere până la depunerea candidaturilor
  3. România între mișcarea MAGA și Bruxelles – riscul Tamango
  4. Crin Antonescu regretă că "Punctul 8 de la Timişoara nu a fost aplicat", dar spune că nu e încă târziu. "Să scăpăm de pionii serviciilor, de oamenii de paie". Atac dur la Georgescu
  5. Ilie Bolojan, primit de Emmanuel Macron la Palatul Elysee. Cei doi șefi de stat au avut programate convorbiri bilaterale VIDEO
  6. PSD, PNL și UDMR s-au "luat" cu acte, de dragul lui Crin Antonescu. Ce scrie în protocolul semnat de cele trei partide prin care a luat naștere alianța "România înainte"
  7. Gata cu bonusurile nesimțite la pensionare în Romsilva. Ministrul Mediului a pus piciorul în prag: "Un buchet de flori și o strângere de mână"
  8. AUR insistă că alegerile prezidenţiale au fost anulate fără nicio probă: ”Bolojan să nu fie un complice al loviturii de stat”
  9. Nou derapaj al Dianei Șoșoacă. Spune despre Ceaușescu, Zelea Codreanu și mareșalul Antonescu că au fost „eroi naționali”: „Arestați-mă, mă, fac ceva pe voi"
  10. ”Nu vor ca România să aibă legi ca să poată doborî dronele ruseşti care intră pe teritoriul ţării”. Acuzațiile USR pentru partidele suveraniste