Documentar nou despre Regele Mihai. History Channel îl omagiază pe monarhul român la 100 de ani de naștere

Miercuri, 29 Septembrie 2021, ora 15:38
2991 citiri
Documentar nou despre Regele Mihai. History Channel îl omagiază pe monarhul român la 100 de ani de naștere
La doar 23 de ani, Regele Mihai își risca viața sfidându-l pe Hitler FOTO Facebook / Familia Regala a Romaniei

History Channel va difuza pe 24 octombrie, de la ora 21.00, filmul documentar „Regele Mihai: Drumul către casă”, cu prilejul aniversării a 100 de ani de la nașterea ultimului monarh român.

Pe parcursul unei ore, filmul va prezenta povestea nespusă a curajosului Rege Mihai al României care, la doar 23 de ani, își risca viața sfidându-l pe Hitler în al Doilea Război Mondial, pentru a fi ulterior exilat din patria sa de comuniștii impuși de Kremlin.

„Regele Mihai: Drumul către casă” preia povestea dramatică a exilului unui tânăr adesea solitar, ținut în marele joc de șah dintre Vest și Rusia Sovietică. A fost prins în încercările CIA de a înființa o rezistență armată în România, iar mai târziu, a fost spionat în exil de agenții temutei Securități a lui Ceaușescu.

„Folosind un interviu inedit cu Regele, înregistrat în 2003 și mărturii din partea celor care i-au fost alături în timpul exilului, precum și din partea membrilor familiei Regelui, vă spunem o poveste despre greutățile insuportabile și reîntoacerea în patria sa”, afirmă producătorul executiv John M. Florescu.

Ca și primele filme produse în România de către John M. Florescu, „Regele Mihai: Drumul către casă” este narat de către Marcel Iureș, unul dintre cei mai importanți actori de teatru și film.

Filmat și produs în România, Marea Britanie și Elveția, documentarul este o continuare a mult apreciatei producții „Războiul regelui” (titlu internațional „Regele care l-a păcălit pe Hitler”), care a avut premiera la TV în 2016 și a fost difuzat în 42 de țări, fiind transmis inclusiv de către HISTORY Channel și HISTORY2.

„Suntem bucuroși să prezentăm o nouă producție locală publicului HISTORY Channel din România, în special după feedback-ul foarte bun dat primului documentar devotat fascinantei povești de viață a Regelui Mihai și, desigur, filmului lui John Florescu despre Regina Maria, una din producțiile cele mai iubite de telespectatorii români ai HISTORY Channel. Suntem nerăbdători să oferim mai multe narațiuni axate pe personalitățile și evenimentele semnificative din istoria României”, a declarat Izabella Wiley, Director General A+E Networks Europa Centrală și de Est.

Documentarul prezintă interviuri cu familia Regelui, consilieri și prieteni apropiați Regelui Mihai, dar și un interviu nedifuzat până acum cu soțul reginei Elisabeta a II-a, Prințul Philip, acordat în 2016 la Buckingham Palace cu doar câteva luni înainte de retragerea sa din viața publică.

Valoarea istorică a filmului este îmbogățită cu înregistrări din arhiva de familie filmate chiar de Regele Mihai, documente recent desecretizate din arhivele Securității și CIA, precum și cu relatările istoricilor occidentali și români, printre care profesorul Dennis Deletant, cel mai important autor și istoric occidental specializat în istoria României, profesor emerit al University College London, și Dr. Matei Cazacu, autor al mai multor cărți de istorie românească și istoric la Centre National de la Recherche Scientifique în Paris. Diana Mandache, în prezent cel mai prolific biograf al Familiei Regale a României, și-a adus contribuția din punct de vedere editorial și al cercetării. Filmul o include și pe jurnalista și autoarea britanică Tessa Dunlop, reșatează Forbes.

Celebru Martin Scorsese a adus un omagiu regizorilor români: „Îmi plac foarte mult filmele românești”
Celebru Martin Scorsese a adus un omagiu regizorilor români: „Îmi plac foarte mult filmele românești”
Invitat la o emisiune în cadrul Festivalului TCM Classic Film, regizorul Martin Scorsese a împărtășit cu publicul filmele care l-au impresionat recent. După ce a menționat câteva producții...
"Prieten bun cu Margareta și Duda". Relația apropiată dintre Călin Georgescu și Casa Regală, deconspirată de prietenul fostului candidat. Imagini cu Georgescu și principele Radu FOTO VIDEO
"Prieten bun cu Margareta și Duda". Relația apropiată dintre Călin Georgescu și Casa Regală, deconspirată de prietenul fostului candidat. Imagini cu Georgescu și principele Radu FOTO VIDEO
Omul de afaceri Cristian Sima, camarad de arme în tinerețe cu Călin Georgescu, în timpul regimului comunist, a afirmat că în perioada în care a efectuat serviciul militar alături de fostul...
#Regele Mihai, #100 de ani, #nastere, #omagiu, #film documentar , #stiri Regele Mihai
  1. Un cunoscut magistrat ironizează documentul prin care Iohannis și-a anunțat demisia: ”Cum am învățat noi la școală că se face o cerere?”
  2. Prima reacție a lui Ilie Bolojan după demisia lui Iohannis: ”Sunt obligat să mă suspend din funcția de președinte și membru al PNL”
  3. Guvernul Ciolacu 2, amenințat cu moțiunea de cenzură. George Simion: "Cine nu semnează este un trădător"
  4. Ce răspunde Crin Antonescu, întrebat dacă ar putea fi președinte interimar al PNL
  5. "Klaus Iohannis a fost un personaj de folos Kremlinului". Motivele pentru care CTP face aceste acuzații grave
  6. Băsescu, atac dur la Iohannis după demisie: ”A lăsat o mare problemă / Nu mi-aș dori ca România să aibă președinte un Mesia”
  7. Ciolacu, despre cererea de a-și da și el demisia: "Foarte bine". Ce variantă le sugerează celor care vor să-l înlăture de la șefia guvernului
  8. Pensia pe care o va primi Klaus Iohannis după ce a demisionat din funcția de președinte. Mai beneficiază și de o indemnizație de 12.000 de lei lunar
  9. Supermarketurile, România & Europa de Est: Back in the USSR?
  10. Traian Băsescu nu-l iartă pe Iohannis pentru că și-a dat demisia: ”A șubrezit foarte mult instituția prezidențială”