Rezultatele 1 - 30 din 1000 (0.481 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

Dezastru pe Valea Selestiuta? Olariu spune ca totul este legal

Sambata, 06 Iunie 2020, ora 15:00

Dezastru pe Valea Selestiuta? Olariu spune ca totul este legalCARAS-SEVERIN - Ca raspuns la acuzatiile potrivit carora drujbele si buldozerele distrug zona, seful Directiei Silvice carasene reactioneaza si spune ca totul este fals si menit sa afecteze imaginea institutiei!

In ultimele zile, au aparut diverse acuzatii, pe retelele de socializare, cum ca "Romsilva deschide o noua rana adanca in inima Parcului National Cheile Nerei- Beusnita"!. Cei de la STOP Defrisarilor spuneau ca "una dintre cele mai salbatice zone din parcul national a inceput sa fie

Actualitate / stiri Actualitate19 vizite[ Caras Online ]

Se pregateste revigorarea mediului de afaceri

Sambata, 06 Iunie 2020, ora 14:46

Se pregateste revigorarea mediului de afaceriCARAS-SEVERIN - Conferinta PNL de la Resita a pus pe tapet, vineri, masurile avute in vizor de Guvernul Orban pentru revigorarea mediului de afaceri!

Viorel Basag, responsabil de relatia cu mediul de afaceri, a puns accentul pe reluarea vechilor proiecte de dezvoltare a infrastructurii rutiere. Ioan Popa, presedintele liberalilor resiteni, preciza ca este de apreciat sprijinul guvernamental acordat prin plata somajului tehnic in perioada pandemiei, lucru care a mai redus putin din efectele

Actualitate / stiri Actualitate12 vizite[ Caras Online ]

Treceri de cale ferata mai sigure

Sambata, 06 Iunie 2020, ora 14:40

Treceri de cale ferata mai sigureCARAS-SEVERIN - Trecerea la nivel cu calea ferata a fost modernizata recent la Berzovia, jud. Caras - Severin, pe DN 58B. Lucrarea face parte din proiectul "Masuri de imbunatatire a sigurantei traficului prin amenajarea trecerilor la nivel a drumurilor cu calea ferata", lansat anul trecut de CNAIR si aprobat de Guvern in luna noiembrie!

Alte amenajari similare se fac pe DN 58, la Anina, in alte doua puncte pe DN 58B, la Bocsa si Maureni, dar si pe DN 68, la Iaz si in apropiere de Vama Marga,

Actualitate / stiri Actualitate14 vizite[ Caras Online ]

Trauma deportarii in Baragan a inceput de Rusalii

Sambata, 06 Iunie 2020, ora 14:20

Trauma deportarii in Baragan a inceput de RusaliiRESITA - Una dintre noptile cele mai negre din istoria Romaniei a fost cea de praznicul Rusaliilor, din 17/18 iunie 1951, cand a inceput calvarul deportarii in Baragan!

An de an, atat in ziua de 9 martie, cat si de sarbatoarea Rusaliilor, Asociatia Fostilor Detinuti Politici si a Deportatilor in Baragan, avand-o presedinte pe Cornelia Fetea din Oravita, comemoreaza victimele acestei traume prin diferite manifestari organizate la Resita, la Oravita sau in alte localitati ale judetului.

In urma

Actualitate / stiri Actualitate14 vizite[ Caras Online ]

Sper sa obtin si al doilea mandat cu sprijinul resitenilor!

Vineri, 05 Iunie 2020, ora 18:23

Sper sa obtin si al doilea mandat cu sprijinul resitenilor!RESITA - Vineri, 5 iunie, a fost prilej de bucurie pentru seful administrativului resitean!

In deschiderea unei conferinte de presa, actualul edil constata: "Astazi, ca o coincidenta, se implinesc patru ani de cand am castigat mandatul de primar la Resita, in 5 iunie 2016. Sunt foarte bucuros ca zilele trecute Curtea Constitutionala a acceptat ca responsabil cu data organizarii alegerilor este Guvernul Romaniei, asa cum a fost intotdeauna, nicidecum Parlamentul. Asta ne da increderea ca undeva

Actualitate / stiri Actualitate21 vizite[ Caras Online ]

Vin bani pe PNDL! 2,9 milioane lei pentru cinci primarii carasene!

Vineri, 05 Iunie 2020, ora 18:16

Vin bani pe PNDL! 2,9 milioane lei pentru cinci primarii carasene!CARAS-SEVERIN - Mai multe administratii carasene care deruleaza investitii prin PNDL 2 au primit astazi bani de la Ministerul Lucrarilor Publice, Dezvoltarii si Administratiei. Mai precis, MLPDA a virat in conturile a cinci primarii din Caras-Severin aproape 2,9 milioane lei, decontand facturile unor lucrari realizate prin Programul National de Dezvoltare Locala!

Partea leului i-a revenit Primariei Lapusnicu Mare, cu 1,349,884.37 lei, cel mai probabil pentru lucrari efectuate la Drumul Comunal

Actualitate / stiri Actualitate33 vizite[ Caras Online ]

Galeria Agora din Resita si-a redeschis portile

Vineri, 05 Iunie 2020, ora 17:49

Galeria Agora din Resita si-a redeschis portileRESITA - Iubitorii artelor plastice pot trece din nou pragul Galeriei Agora, care si-a redeschis portile pentru public cu o expozitie itineranta. Galeria gazduieste incepand de joi, 4 iunie 2020, pana la jumatatea lunii iulie, o expozitie itineranta de pictura si grafica sub genericul "Armonii cromatice 7"!

Este prima expozitie de la debutul crizei epidemiologice in tara noastra, in cadrul careia pot fi admirate lucrarile a 26 de artisti plastici din Timisoara, Arad, Resita, Hunedoara, Pecica,

Actualitate / stiri Actualitate17 vizite[ Caras Online ]

Spitalul din Caransebes va tura din nou motoarele!

Vineri, 05 Iunie 2020, ora 13:52

Spitalul din Caransebes va tura din nou motoarele!CARANSEBES -
Intrucat spitalul s-a eliberat complet de COVID-19, bolnavii se vor putea din nou interna dupa Rusalii, dupa o verificare generala a DSP-ului!

Ultimul caz de infectare cu noul coronavirus a fost rezolvat acum doua zile la Spitalul Municipal de Urgenta Caransebes, dupa ce singura pacienta care mai ramasese internata a avut doua teste negative consecutive. Cu aceasta externare, spitalul a devenit gol de COVID-19. Multi dintre bolnavii care vor sa se interneze pentru alte probleme de

Actualitate / stiri Actualitate30 vizite[ Caras Online ]

Admitere exclusiv online la Universitatea "Eftimie Murgu"

Vineri, 05 Iunie 2020, ora 09:25

Admitere exclusiv online la Universitatea "Eftimie Murgu"RESITA - O premiera va avea loc vara aceasta, forul anuntand ca anul universitar 2020/2021 debuteaza online la Resita, cu admiterea 2020 exclusiv online!

Ca urmare a aprobarii cifrelor de scolarizare pentru invatamantul superior de catre Ministerul Educatiei Nationale, admiterea la Universitatea "Eftimie Murgu" din Resita, in anul universitar 2020/2021, se va realiza pe 370 de locuri bugetate si 805 de locuri cu taxa. Dintre acestea, mai multe locuri sunt destinate domeniilor prioritare,

Actualitate / stiri Actualitate14 vizite[ Caras Online ]

Adapost de urgenta pentru resitenii aflati in dificultate

Vineri, 05 Iunie 2020, ora 09:02

Adapost de urgenta pentru resitenii aflati in dificultateRESITA - Silviu Hurduzeu, seful judetului, a batut palma cu Ioan Popa, seful administrativului resitean, pentru o noua initiativa care pune bazele unui adapost cu spatii de cazare pentru diferitele situatii de urgenta care ar putea aparea la nivel de municipiu!

Primarul Ioan Popa ne-a explicat: "Este vorba despre o solicitare pe care ne-a facut-o Consiliul Judetean de a ne atribui Caminul de persoane varstnice de la Secu. Centrul de Persoane Varstnice Resita mai avea un apendice, acest Camin

Actualitate / stiri Actualitate18 vizite[ Caras Online ]

Se reface pista la stadionul de atletism!

Vineri, 05 Iunie 2020, ora 08:36

Se reface pista la stadionul de atletism!RESIEsA - In aceasta perioada se efectueaza lucrari la stadionul de atletism din cartierul Govandari, iar unii dintre sportivii legitimati la Clubul Sportiv Municipal Resita inca se pregatesc separat, in aer liber!

"Stadionul de atletism este intr-un proces de refacere a pistei. Vom imprastia aproximativ 20 de tone de zgura pentru a reface integral suprafata de alergare. Din punct de vedere sportiv, din pacate, stadionul este inca inchis desfasurarii activitatilor de performanta si pentru

Sport / stiri Sport5 vizite[ Caras Online ]

32 de perchezitii pentru tigari de contrabanda

Joi, 04 Iunie 2020, ora 15:15

32 de perchezitii pentru tigari de contrabandaRESITA - Peste 100.000 de euro, pachete de tigari netimbrate, o arma si posibile droguri de mare risc au fost ridicate in urma descinderilor puse in scena de politistii si procurorii caraseni, in 32 de locatii din Caras-Severin, Timis si Arad, la locuintele unor banuiti de contrabanda cu tigari!

Cele 32 de perchezitii domiciliare au fost puse in scena joi dimineata, in urma lor fiind ridicat, intr-o prima faza, echivalentul a peste 100.000 de euro, in lei si in valuta, peste 20.000 de pachete

Actualitate / stiri Actualitate31 vizite[ Caras Online ]

354 de lei pentru sustinerea Bacalaureatului

Joi, 04 Iunie 2020, ora 15:02

354 de lei pentru sustinerea BacalaureatuluiCARAS-SEVERIN - Atat vor avea de platit candidatii din promotiile anterioare, care au mai sustinut examenul de cel putin doua ori!

Absolventii de clasa a XII-a din promotiile anterioare, care au sustinut deja de cel putin doua ori examenul de Bacalaureat, insa nu au reusit sa treaca de acesta, au de platit, conform unui document emis de Ministerul Educatiei, o taxa de 354 lei, daca vor sa sustina examenul in sesiunea 2020. In cazul in care candidatul trebuie sa sustina doar una - sau unele -

Actualitate / stiri Actualitate22 vizite[ Caras Online ]

Pelici: Este o mare bucurie pentru mine ca am revenit la Resita!

Joi, 04 Iunie 2020, ora 14:33

Pelici: Este o mare bucurie pentru mine ca am revenit la Resita!RESIEsA - In urma discutiilor cu conducerea clubului, Alex Pelici are ca si obiectiv in primul an clasarea pe un loc cat mai sus in esalonul secund, iar in al doilea an Resita va ataca promovarea in Liga 1!

"Este o mare bucurie pentru mine ca am revenit intr-un loc in care m-am simtit foarte bine atat ca jucator, cat si ca antrenor. Am trait clipe minunate in Valea Domanului si sper sa readucem lumea la stadion. Am semnat pe doi ani cu Resita, iar in primul an obiectivul este clasarea pe un

Sport / stiri Sport4 vizite[ Caras Online ]

Alexandru Pelici este noul antrenor al CSM Resita!

Joi, 04 Iunie 2020, ora 13:13

Alexandru Pelici este noul antrenor al CSM Resita!RESIEsA - Dupa ce rosso-nerii au incheiat colaborarea cu Dorinel Munteanu, conducerea clubului s-a orientat repede catre un alt tehnician. Alexandru Pelici, in varsta de 46 de ani, proaspat despartit de Ripensia Timisoara, este noul antrenor al CSM Resita. Acesta a semnat un contract cu gruparea din Valea Domanului pe o durata de doi ani!

"Bine ai revenit, Alex Pelici! Noul antrenor este Alex Pelici, care a semnat un contract pe o perioada de 2 ani. Pe aceasta cale ii dorim mult succes

Sport / stiri Sport3 vizite[ Caras Online ]

Olariu rasufla usurat! A6 nu mai trece prin pista Aeroportului Caransebes!

Joi, 04 Iunie 2020, ora 13:00

Olariu rasufla usurat! A6 nu mai trece prin pista Aeroportului Caransebes!CARAS-SEVERIN - Dupa aparitia in Jurnal CS si Caon a articolului "A6 va sparge pista Aeroportului Caransebes?", Ministerul Transporturilor a modificat Masterplanul de Transport al Romaniei!

In varianta initiala a Masterplanului, autostrada A6 trecea exact prin mijlocul pistei aeroportului, ceea ce l-a facut pe omul de afaceri Gabriel Olariu, cel care se ocupa de Aeroportul Banat Caransebes, sa traga un semnal de alarma: "Ori este o greseala, ori au un plan de care nu spun. Eu vreau ca A6 sa

Actualitate / stiri Actualitate30 vizite[ Caras Online ]

"Colectionarul de Suflete" din Resita de altadata...

Joi, 04 Iunie 2020, ora 12:27

"Colectionarul de Suflete" din Resita de altadata...RESITA - A fost, cu siguranta, unul din cei mai renumiti cronicari ai locului din toate timpurile... Povestea lui a inceput acum 128 de ani, cand a pasit, pentru prima data, in vechiul burg al Resitei, iar de atunci istoria orasului a inceput sa curga, asa cum nimeni nu mai reusise sa scrie pana la el!

Nu s-a aflat vreodata de ce venise, de fapt, la Resita in acel an de neuitat 1892, insa legenda lui a infrant scurgerea secolelor...

Mihalik Alexander a vazut lumina zilei pe data de 15

Actualitate / stiri Actualitate26 vizite[ Caras Online ]

La Resita se vor turna doua... basme rezidentiale

Joi, 04 Iunie 2020, ora 10:05

La Resita se vor turna doua... basme rezidentialeRESITA - Zona Triaj ar putea deveni un mare parc, de circa 20 de hectare, cu cladiri rezidentiale de doua, trei etaje pe malul Barzavei, iar Fierul vechi dinspre Lend - un cartier pentru tineri, cu terenuri de joaca, parcare supraetajata, de unde sa plece autobuze spre zona Alpina!

Nu, nu sunt povesti de adormit copiii, ci proiecte ce se vor contura la Resita. Potrivit primarului Ioan Popa, "Zona Triaj, ca s-o numim generic asa, adica intre pasajul de la Intim si statia Peco Mol, toata bucla

Actualitate / stiri Actualitate24 vizite[ Caras Online ]

CSM Resita a transferat primii jucatori

Joi, 04 Iunie 2020, ora 08:45

CSM Resita a transferat primii jucatoriRESIEsA - Dupa ce mai multi jucatori s-au despartit de CSM Resita in aceasta perioada, resitenii au perfectat si primele transferuri. Portarul Razvan Szopka este primul transfer reusit de echipa de handbal a Resitei, iar al doilea este internationalul georgian Teimuraz Orjonikidze (inter stanga, 24 de ani, 1,98 m)!

"Sunt fericit pentru decizia pe care am luat-o. Am ales Resita din mai multe oferte pe care le-am avut, fiindca eu cred ca aceasta echipa poate atinge performante remarcabile. In ce

Sport / stiri Sport4 vizite[ Caras Online ]

Ghita Irimescu se retrage din handbal! Lucien Hora il asteapta in lumea vitezei!

Joi, 04 Iunie 2020, ora 08:30

Ghita Irimescu se retrage din handbal! Lucien Hora il asteapta in lumea vitezei!RESIEsA - Unul din handbalistii care au scris istorie pentru Resita, considerat printre cei mai valorosi pivoti din handbalul romanesc in ultimele doua decenii, si-a anuntat retragerea din activitatea competitionala!

Gheorghe Irimescu, care va implini in septembrie 40 de ani, a anuntat ca pune capat carierei de jucator printr-o postare pe Facebook: "Dupa 21 de ani, a venit timpul sa spun stop carierei de jucator! Multumesc, handbal! Esinem aproape!".

Anuntul retragerii lui Ghita Irimescu i-a

Sport / stiri Sport3 vizite[ Caras Online ]

Resita isi deschide puncte de colectare pentru deseuri voluminoase

Miercuri, 03 Iunie 2020, ora 17:02

Resita isi deschide puncte de colectare pentru deseuri voluminoaseRESITA - La Stavila si in zona Ocico vor fi amplasate cate doua containere, atat pentru deseurile provenite din demolari, cat si pentru mobilierul sau alte obiecte voluminoase la care resitenii ar putea renunta!

Depozitarea se va putea face gratuit, in anumite limite. Potrivit primarului Ioan Popa, "am hotarat sa deschidem doua puncte de colectare deseuri din demolari si alte deseuri speciale, in Stavila si in zona Ocico. Asta presupune montarea a patru containere de dimensiuni mari, de 7-10

Actualitate / stiri Actualitate22 vizite[ Caras Online ]

Transport gratuit pentru elevii din anii terminali

Miercuri, 03 Iunie 2020, ora 16:24

Transport gratuit pentru elevii din anii terminaliRESITA - Transport Urban Resita, operatorul municipalitatii, le da o veste buna tinerilor care anul acesta au de trecut prin focul examinarilor!

"Transport gratuit pentru elevii din clasele a VIII-a, a XII-a, a XIII-a si anii terminali din scolile

Actualitate / stiri Actualitate12 vizite[ Caras Online ]

Cu restrictii, la Racasdia s-a muncit pentru drumul comunal

Miercuri, 03 Iunie 2020, ora 16:19

Cu restrictii, la Racasdia s-a muncit pentru drumul comunalRACASDIA - In perioada statului acasa, constructorii au fost cei mai avantajati, acestia lucrand la Racasdia in echipe de cate trei muncitori!

Daca lucrarile la proiectul de alimentare cu apa si canalizare nu au putut fi inca receptionate, acestea fiind oricum prost executate si aproape ca i-au scos din minti pe localnici, creand mari probleme autoritatilor, in schimb, s-a avansat la celalalt proiect important, prin care se asfalteaza strazile din localitate. E vorba de proiectul "Modernizare

Actualitate / stiri Actualitate12 vizite[ Caras Online ]

A reinceput activitatea la bazinul olimpic din Resita

Miercuri, 03 Iunie 2020, ora 11:05

A reinceput activitatea la bazinul olimpic din ResitaRESIEsA - La Complexul Municipal de Sport si Sanatate "Prof. Ioan Schuster" a reinceput activitatea! Apa a fost reintrodusa in bazin, apoi a fost filtrata, curatata si tratata!

"Ne este foarte dor de bazin si de oamenii care ne calca pragul zilnic. Momentan, bazinul va fi deschis

Sport / stiri Sport3 vizite[ Caras Online ]

CSM Resita s-a despartit de mai multi jucatori

Miercuri, 03 Iunie 2020, ora 10:16

CSM Resita s-a despartit de mai multi jucatoriRESIEsA - Echipa de handbal a Resitei a renuntat deja la trei dintre cei mai experimentati jucatori. Este vorba despre portarul Shota Tevzadze (39 de ani), interul Claudiu Dediu (37 de ani) si pivotul Andrei Santeiu (31 de ani)! De asemenea, nu vor mai face parte din lotul Resitei in sezonul viitor Trifkovic si Laslo!

"Va multumim frumos pentru anul petrecut impreuna si va uram mult succes in initiativele voastre viitoare!", se arata pe pagina de Facebook a clubului resitean.

Managerul Cristi

Actualitate / stiri Actualitate24 vizite[ Caras Online ]

Eram stupefiat! Aveam gauri fantastice!

Miercuri, 03 Iunie 2020, ora 08:41

Eram stupefiat! Aveam gauri fantastice!RESITA - Ioan Popa si-a amintit de sifonarile bugetare pe care le-a gasit la Primaria Resita si a povestit despre optimizarea costurilor si reducerea gradului de indatorare a urbei!

Resita a atras in ultimii ani, prin proiecte, fonduri europene insumand mai bine de 160 de milioane de euro. La populatia urbei, "avem buget investitional de 3 milioane de euro, spune primarul Ioan Popa. Deci bugetul este relativ redus si ganditi-va ca daca faci o comparatie intre ce ar insemna sa aduni, cu cate 3

Actualitate / stiri Actualitate27 vizite[ Caras Online ]

Maia, cea mai mica dintre laureatii unui concurs mare

Miercuri, 03 Iunie 2020, ora 08:32

Maia, cea mai mica dintre laureatii unui concurs mareRESIEsA - O veste extraordinar de buna, venita chiar in preajma Zilei Internationale a Copilului, certifica, daca mai era cazul, ca la Resita creste frumos un copil foarte talentat, care poate concura cu succes cu artisti profesionisti!

Pictorita Maia Trutulescu, in varsta de zece ani, eleva a Liceului de Arta Sabin Pauta, a reusit sa se numere intre laureatii Concursului International de Arte Plastice "Martha Bibescu", organizat de Asociatia Pro Valores, in parteneriat cu Centrul Cultural

Actualitate / stiri Actualitate28 vizite[ Caras Online ]

Unul din doi amendati a avut patima vitezei

Miercuri, 03 Iunie 2020, ora 08:23

Unul din doi amendati a avut patima vitezeiCARAS-SEVERIN - Oamenii legii vorbesc din nou despre o saptamana incarcata de amenzi, viteza fiind una dintre patimile constante!

N-a fost nevoie decat de o saptamana pentru ca unii dintre soferii care au condus pe drumurile judetului sa "incaseze" 914 sanctiuni contraventionale, fiind retinute 51 de permise de conducere si retrase 13 certificate de inmatriculare. Totul s-a petrecut in saptamana 25-31 mai, cand politistii rutieri si cei cu atributii similare au actionat pe drumurile din

Actualitate / stiri Actualitate19 vizite[ Caras Online ]

In cazul "Bordura", adevarul va tasni la iveala precum titeiul!

Marti, 02 Iunie 2020, ora 17:09

In cazul "Bordura", adevarul va tasni la iveala precum titeiul!CARAS-SEVERIN - Crede prim-procurorul Laura Gabriela Iancu, vorbind despre cazul loviturilor cauzatoare de moarte, sau cazul "Bordura", instrumentat de Parchetul de pe langa Tribunalul Caras-Severin!

Un dosar penal mai putin obisnuit, de lovituri cauzatoare de moarte, este pe masa procurorilor caraseni. Speta este una sensibila, orice greseala fiind de nepermis, dupa cum ne marturiseste prim-procurorul Laura Gabriela Iancu, de la Parchetul de pe langa Tribunalul Caras-Severin, care a si fost

Actualitate / stiri Actualitate24 vizite[ Caras Online ]

Hurduzeu, cea mai buna varianta pentru Consiliul Judetean

Marti, 02 Iunie 2020, ora 16:17

Hurduzeu, cea mai buna varianta pentru Consiliul JudeteanCARAS-SEVERIN - Asta spune deputatul si liderul Pro Romania, Ion Mocioalca, despre viitoarea presedintie a forului decizional judetean!

Mocioalca pledeaza in continuare pentru o stanga unita si spune ca toate sondajele din ultima vreme arata ca "numai asa poate fi invins PNL". Mai mult, secretarul general al Pro Romania sustine ca va da un exemplu de stanga unita chiar aici in Caras-Severin: "Eu voi incerca sa dau un exemplu in judet si voi veni cu oferte concrete pentru colegii din PSD, cel

Actualitate / stiri Actualitate27 vizite[ Caras Online ]


Prima   1   2   3   4   5   6   >>   Ultima